ČAKAJTE PROSÍM...

Zariadenie pod drobnohľadom: Ako funguje obehové čerpadlo?

Bývate v rodinnom dome alebo plánujete jeho výstavbu a účty za vykurovanie vám nie sú ľahostajné? Pozornosť by ste mali venovať obehovému čerpadlu. Ide o obľúbené riešenie v klasických rodinných domoch, ktoré je potrebné pre rozvod teplej vody v systéme vykurovacej sústavy.

obehové čerpadlo

Aj preto sa na toto zariadenie oplatí pozrieť pod drobnohľadom. Len tak totiž zistíte, na čo toto malé, ale účinné zariadenie vlastne slúži. V nasledujúcich riadkoch sa budeme zaoberať nielen princípom fungovania tohto zariadenia, ale aj kritériám, na základe ktorých si jednotlivé modely vyberať.

Princíp obehového čerpadla

Obehové čerpadlo je zariadenie, ktorého hlavnou úlohou je zabezpečiť obeh vody vo vykurovacom systéme. Pre jeho správny chod je potrebný najmä dostatočný prietok vody. Čerpadlo musí presne korešpondovať s tlakom vody a tiež s činnosťou kotla. Toto zariadenie optimálne (a podľa potreby) reguluje cirkuláciu vody v teplovodnom kúrení.

Na aké parametre sa zamerať

Ako pri každom technickom zariadení, ktoré si kupujeme na dlhší čas, aj pri obehovom čerpadle si treba premyslieť, aké má mať vlastnosti a parametre. Keď má byť súčasťou úplne nového systému, pomôže vám s výberom správneho modelu čerpadla projektová dokumentácia, ktorá by mala obsahovať technické dáta pre čerpadlá.

Ak nahrádzame staré čerpadlo, ktoré pred poruchou fungovalo dobre, stačí, keď ho vymeníme za nové čerpadlo s rovnakými parametrami. 

Vzhľadom na súčasnú platnú legislatívu to bude čerpadlo s integrovanou reguláciou otáčok, ktorá je kľúčová pre vysokú účinnosť a úspornosť systému. S ďalšími parametrami, ako napríklad vstavaná dĺžka čerpadla pre montáž, závit a priemer potrubia, dopravná výška alebo prietok, vám veľmi radi pomôžeme

Integrovaná regulácia otáčok – kľúč k vysokej účinnosti aj úsporám

Automatické prispôsobenie výkonu čerpadla (otáčok) je pre úsporu energie nesmierne dôležité. Prevádzka čerpadla na plné otáčky je totiž nevyhnutná iba v minimálnej časti jeho dennej prevádzky. Ide o päť až sedem percent z celkovej dennej prevádzky

Regulácia tiež zaisťuje hladký rozbeh čerpadla a zároveň znižuje počet cyklov zapnutia a vypnutia, čím zmenšuje mechanické zaťaženie a opotrebenie jednotlivých častí, teda predlžuje životnosť. 

Čerpadlo s automatickou reguláciou tak pracuje s maximálnou účinnosťou a v optimálnom režime. Vďaka pokročilým technológiám dokážu špičkové zariadenia znížiť spotrebu energie až o 60 %. Je pravda, že vysoká účinnosť sa premieta aj do vyššej nákupnej ceny, ale návratnosť investície je relatívne rýchla. Pri výmene starého neregulovaného čerpadla za špičkové čerpadlo s reguláciou je priemerná návratnosť 14 mesiacov. 


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov