ČAKAJTE PROSÍM...

Aké silné obehové čerpadlo potrebujete? Poradíme vám

Bývate v rodinnom dome alebo plánujete jeho výstavbu a nie sú vám ľahostajné účty za vykurovanie? Pozornosť venujte obehovému čerpadlu, ktoré nájdete v kotloch vo väčšine rodinných domov, a ktoré je potrebné pre rozvod teplej vody v systéme vykurovacej sústavy.
Obehové čerpadlo
Obehové čerpadlo je zariadenie, ktoré zabezpečuje obeh vody medzi zdrojom tepla, teda kotlom, a vykurovacím telesom. Obehové čerpadlá sa okrem vykurovania využívajú tiež do klimatizačných zariadení a pre okamžitú dodávku teplej vody. Tie najkvalitnejšie musia vyhovovať vysokým nárokom na životnosť, spoľahlivosť, nízku hlučnosť a najmä úspornosť.

Základné parametre pri výbere

Ak obehové čerpadlo vlastníte a meníte ho za nové, pozrite sa na štítok toho pôvodného a vyberte si nové s rovnakými parametrami. Pri novostavbe alebo pri zmene vykurovania by ste si mali vopred ujasniť, na čo budete obehové čerpadlo potrebovať (vykurovanie, klimatizácia, solárny systém, cirkulácia teplej vody). Nezabudnite tiež na to, aké má mať parametre.

Pri výbere obehového čerpadla sú najdôležitejšie tri základné parametre:


  • maximálna výtlačná výška čerpadla, tj. hydraulický výkon čerpadla,
  • stavebná dĺžka čerpadla, tj. rozteč pripojovacích závitov,
  • dimenzia pripojenia, tj. priemer pripojovacieho závitu.
Maximálna výtlačná výška je hlavným parametrom čerpadla. Určuje výkon čerpadla, teda to, do akej výšky dokáže čerpadlo vytlačiť čerpanú kvapalinu. Pre bežný rodinný dom je možné orientačne stanoviť potrebnú výtlačnú výšku obehového čerpadla podľa počtu radiátorov, respektíve vykurovanej podlahovej plochy.

  • Maximálny výtlak 4 metre/8 – 15 radiátorov/do 120 metrov štvorcových,
  • maximálny výtlak 6 metrov/15 – 30 radiátorov/80 – 220 metrov štvorcových,
  • maximálny výtlak 8 metrov/12 – 20 radiátorov/viac ako 220 metrov štvorcových.
Vstavaná, čiže konštrukčná dĺžka je vlastne veľkosť čerpadla. Obehové čerpadlá sa najčastejšie vyrábajú so vstavanou dĺžkou 180 mm.

V niektorých inštaláciách sa však z priestorových dôvodov používa vstavaná dĺžka 130 mm. Pokiaľ vyberáme náhradu za staré čerpadlo, vždy zvolíme čerpadlo s rovnakou vstavanou dĺžkou, inak by sme ho nemohli ľahko vymeniť a museli by sme upraviť potrubia.

Posledným dôležitým parametrom je priemer pripojovacieho závitu. Najčastejšie sa inštalujú čerpadlá so závitom s priemerom 6/4 "(DN 25).

Menej energie, viac úspor

Obehové čerpadlá predstavujú moderné riešenia pre domácnosti aj komerčné budovy, ktorým nie je ľahostajné zbytočné plytvanie energiou. Či už myslíte na životné prostredie, váš rodinný či firemný rozpočet alebo máte iný dôvod, obehové čerpadlo je variantom, ktorý vám môže významne znížiť spotrebu energie.

Hlavnou výhodou obehových čerpadiel je najmä úspora energie, jednoduché ovládanie, jednoduchá montáž, použitie nielen na vykurovanie objektu, ale aj na vetranie či ochladzovanie. Nevýhodou je zväčša vyššia nákupná cena. Vďaka vysokej úspore energie však ide o investíciu, ktorá sa vám čoskoro vráti.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov