Čerpadlo sa v súčasnosti stáva bežnou súčasťou väčšiny domov so záhradou. V suchých mesiacoch ho využijete na prečerpávanie vody na zavlažovanie, pri prívale dažďa vám zas poslúži na jej odčerpávanie. Viete, ako toto zariadenie funguje? Poradíme vám.
Každý typ čerpadla má svoj účel. Zlým výberom môžete docieliť nielen neekonomickú prevádzku, ale v horšom prípade ho môžete nenávratne poškodiť a potom nutne zháňať náhradu, čo sa výrazne predraží. Výber správneho typu čerpadla s príslušnými vlastnosťami preto netreba podceniť. Čas, ktorý mu venujete, sa vám vráti spoľahlivou prevádzkou v budúcnosti.
Ponorné čerpadlo pomôže odčerpať vodu z miest, kde nie je potrebná alebo je dokonca nežiaduca a využije ju neskôr tam, kde je jej nedostatok. Dá sa využiť aj pri úniku vody z práčky alebo odčerpaní zatopených miest po prudkom daždi.
Ako vybrať ponorné čerpadlo
Pred výberom ponorného čerpadla by ste si mali najskôr ujasniť, z akého zdroja budete čerpať a na aký účel ho budete používať. Podľa toho zvolíte zodpovedajúcu kategóriu čerpadiel. Následne si musíte premyslieť, aký výtlak a prietok čerpadla potrebujete.
Výtlak udáva, do akej výšky dokáže čerpadlo vodu vytlačiť. Prietok predstavuje objem vody, ktorý čerpadlo dokáže dodávať. Majte na pamäti, že výrobcovia spravidla udávajú maximálne hodnoty prietoku a výtlaku, keď je druhá veličina nulová. Hoci čerpadlo vodu do maximálnej výšky vytlačí, ale tá už nevyteká, takže prietok je nulový. Preto je vždy dobré pozrieť sa na graf výkonovej krivky čerpadla, z ktorého ľahko zistíte, či bude mať pre požadovaný účel dostatočný výkon.
Pre čerpanie čistej vody z vrtov a studní je tiež podstatné, či sa vo vode nachádza piesok alebo iné abrazívne látky, ktoré výrazne zvyšujú opotrebenie čerpadla. Pri týchto zdrojoch by ste mali zvoliť čerpadlá s odolným oceľovým hnacím ústrojenstvom, prípadne vretenové čerpadlá, pri ktorých je výmena opotrebovaných súčastí relatívne lacná a jednoduchá.
A v neposlednom rade je dôležitým parametrom materiálové vyhotovenie čerpadla. Pre občasné vyčerpania bazéna postačí lacné plastové čerpadlo. Keď však chcete zabezpečiť zásobovanie domácnosti vodou, mali by ste skôr investovať do odolného a kvalitného nerezového čerpadla.
Ako funguje ponorné čerpadlo
Ponorné čerpadlá, na rozdiel od povrchových, vodu nesajú, ale vytláčajú nad seba. Majú široké spektrum využitia – od zásobovania domácnosti vodou cez polievanie a zavlažovanie záhrad až po odvodňovanie, prečerpávanie nádrží či núdzové odčerpávanie. Používajú sa väčšinou tam, kde z technického alebo ekonomického hľadiska nie je vhodné použiť povrchové čerpadlá.
Aby čerpadlo mohlo byť ponorené pod hladinu čerpanej kvapaliny, musí byť zabezpečené dostatočné utesnenie motora a elektrosúčiastok. Tomu je prispôsobená konštrukcia čerpadla s vhodným tesnením medzi hydraulickou a motorovou časťou. Motor je spravidla chladený čerpanou vodou, preto niektoré ponorné čerpadlá (spravidla silnejšie tlakové) musia byť úplne ponorené pod hladinou, aby nedošlo k prehriatiu motora.
S tým tiež súvisí ďalšia dôležitá vlastnosť ponorných čerpadiel – odolnosť voči korózii. Z dôvodu vyššej odolnosti a dlhej životnosti, sa ponorné čerpadlá zvyknú vyrábať buď z nerezovej ocele (najmä silnejšie tlakové čerpadlá určené pre dlhodobé ponorenie), alebo z odolných tvrdených plastov (najmä menšie univerzálne čerpadlá). Častou súčasťou ponorných čerpadiel je plavákový spínač, ktorý zaisťuje automatické zapnutie a vypnutie v závislosti od výšky hladiny vody. Zároveň čerpadlo chráni proti chodu na sucho.
Základné druhy ponorných čerpadiel
Ponorné čerpadlá do vrtu sú určené pre úzke vrty (vŕtané studne) a pre dlhodobé ponorenie vo vode. Tomu je prispôsobená nielen ich konštrukcia, ale aj materiálové prevedenie. Ide o tlakové čerpadlá, ktoré dosahujú vyššie výtlačné výšky a prietoky, takže vodu dokážu dopraviť aj z veľmi hlbokých vrtov.
Podobnou kategóriou sú ponorné čerpadlá do studne. Rovnako ide o tlakové čerpadlá určené pre čerpanie z hlbokých kopaných studní. Majú však väčší priemer a odlišnú konštrukciu, takže sú zvyčajne lacnejšie. Nemusia sa používať iba v studniach, ale vďaka ich výkonu sa dajú využiť aj pri čerpaní na dlhé vzdialenosti alebo na zabezpečenie potrebného tlaku.
V kategórii univerzálnych ponorných čerpadiel sú to spravidla drenážne čerpadlá s nižším výtlakom, ktorý je však dostačujúci pre bežné čerpanie zo sudov, nádrží alebo pre prečerpávanie a odvodňovanie. Tieto čerpadlá často zvládnu čerpať aj mierne znečistenú vodu s pevnými nečistotami. Niektoré modely majú tiež veľmi nízku zvyškovú hladinu (1 – 3 mm), takže dokážu odčerpať vodu takmer do sucha, čo sa hodí pri vyčerpaní bazéna alebo vytopenej kúpeľne.
V ďalších kategóriách nájdete napr. sudové čerpadlá so špeciálnou konštrukciou a teleskopickou trubicou pre ľahké čerpanie zo suda, odolné a ľahko opraviteľné vretenové čerpadlá pre čerpanie z veľkých hĺbok alebo malé vibračné čerpadlá. Samostatnou kategóriou sú čerpadlá na znečistenú vodu, ktoré dokážu čerpať kvapaliny aj s drobnými pevnými látkami, ako lístie, kúsky dreva, malé kamienky a podobne.
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka