objednávky prijaté do 16.decembra 12:00 na tovar, ktorý máme skladom, expedujeme štandardne a budú dodané do 24.decembra. Objednávky prijaté po tomto termíne ďalej expedujeme, ale pre veľkú vyťaženosť prepravných služieb nevieme zaručiť ich dodanie do Vianoc.
Objednávky na tovar, ktorý nemáme skladom, štandardne prijímame s tým, že termíny dodania sa posúvajú o cca 2-3 týždne z dôvodu zatvorených veľkoobchodov počas sviatkov. Budú teda dodané až po 9.1.2023.
Pre bližšie informácie o dodacích lehotách nás kontaktujte.
Otváracie hodiny predajne počas sviatkov:
do 23.12. 2022 - otvorené štandardne
24.12. - 26.12.2022 - zatvorené
27.12. - 30.12.2022 - otvorené od 9:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00
31.12.2021 - 8.1.2022 - zatvorené (sviatky a inventúra)
Viete, aká má byť vlhkosť v byte? Správna hodnota vám upevní zdravie
Vlhkosť vzduchu v interiéri je dôležitejšia, než si myslíte. Nadmerne suchý, ale aj príliš vlhký vzduch totiž ohrozuje vaše zdravie. Viete, aká má byť správna vlhkosť v byte, ako ju odmerať a či sa dá ovplyvniť? Prezradíme vám to.
Obyvatelia panelákových bytov často bojujú so suchým vzduchom. Týka sa to najmä v zimy, keď sa hodnoty vzdušnej vlhkosti pohybujú pod alarmujúcimi dvadsiatimi percentami. Opačný problém majú tí, ktorí žijú v tehlových domoch. Trápi ich totiž vysoká vlhkosť a z nej prameniace plesne. V oboch prípadoch ide o situáciu, ktorá nám môže poriadne skomplikovať život.
Čo ovplyvňuje vlhkosť vzduchu v domácnosti?
Vysoká, nízka alebo obyvateľmi bytu žiadaná a vítaná ideálna vlhkosť vzduchu vzniká pôsobením niekoľkých faktorov. Okrem bežných domácich činností, pri ktorých je vzduch nasýtený vodnými parami, teda napríklad varenie, sprchovanie, kúpanie, sušenie bielizne a podobne, ovplyvňuje vlhkosť tiež technický stav bytu či domu. Konkrétne teda poruchy , vďaka ktorým môže do stavby prenikať voda – narušené základy alebo steny domu, poškodená strecha a netesniace vodovodné potrubie.
Ďalším faktorom je tiež aktuálne ročné obdobie. V čase zimnej vykurovacej sezóny alebo, naopak, v čase letných horúčav je predpoklad nižšej vzdušnej vlhkosti v byte. Daždivé počasie môže byť zas príčinou vyššej vlhkosti. Rolu hrá aj vek domu a spôsob výstavby. Pri novostavbách murovaných domov je v určitej dobe vlhkosť vzduchu v interiéroch vyššia.
Poznáte správne hodnoty?
Pri určovaní správnej vlhkosti vzduchu v byte by ste mali zohľadniť, aké je ročné obdobie. Vlhkosť vzduchu v zime je totiž ďaleko vyššia ako v lete. Správne by sa mala v zimných mesiacoch pohybovať medzi 45 až 60 percent, zatiaľ čo v letných mesiacoch je to o niečo menej, a to od 40 do 55 percent. Ak sú vaše hodnoty vlhkosti vyššie alebo aj nižšie, môže to viesť k rôznym zdravotným ťažkostiam, preto by ste sa mali snažiť udržiavať ju v uvedenom rozmedzí.
Na presné zistenie aktuálnej vlhkosti v byte slúži vlhkomer. Niektoré izbové teplomery ho v sebe majú zabudovaný, iné nie. Ak taký nemáte, určite popremýšľajte o tom, že by ste si ho zaobstarali. Získate tak jednoduchý prehľad o vlhkosti vo vašom byte.
Nízke hodnoty vlhkosti
Nízka vlhkosť vzduchu nie je prospešná pre vaše zdravie a ani váš domov. Suchý vzduch môže vyvolať mnoho zdravotných problémov, ako napríklad nádcha a kašeľ. Ak je u vás v byte hodnota vlhkosti pod 40 percent, treba ju zvýšiť. Vlhko do bytu nevstupuje len z vonku, ale tvorí sa aj vo vnútri bytu. Aby ste zvlhčili váš vzduch, môžete v byte napríklad začať sušiť bielizeň.
Najlepším riešením je však použitie zvlhčovača vzduchu, ktorý vám vzduch v byte zaručene zvlhčí. Mnohé z nich sú navyše vybavené automatickou reguláciou, vďaka ktorej dokážu vlhkosť vzduchu merať a zároveň udržiavať. Niektoré typy zvlhčovačov majú dokonca filtre, vďaka ktorým zbavujú vzduch alergénov, pachov a dymu. Tieto prístroje sa komplexne starajú o klímu v domácnosti.
Ako si poradiť s nadmernou vlhkosťou?
Ak zistíte, že je vlhkosť príliš vysoká, je potrebné zaistiť zníženie vlhkosti v byte. Vysoká vlhkosť prispieva k rastu plesní, ktoré sú zdraviu nebezpečné. Po celý rok je veľmi dôležité krátko a intenzívne vetrať. Ak ste už urobili základné opatrenia, medzi ktoré patrí napríklad sušenie bielizne na balkóne t alebo zapnutý digestor pri varení, no stále sa vám nedarí vlhkosť v byte znížiť, máte ešte jednu možnosť – odvlhčovače vzduchu, ktoré vám pomôžu zbaviť sa vlhkosti. Okrem toho majú ešte jednu skvelú funkciu – niektoré dokážu dokonca čistiť vzduch.