ČAKAJTE PROSÍM...

Viete, aká má byť vlhkosť v byte? Správna hodnota vám upevní zdravie

Vlhkosť vzduchu v interiéri je dôležitejšia, než si myslíte. Nadmerne suchý, ale aj príliš vlhký vzduch totiž ohrozuje vaše zdravie. Viete, aká má byť správna vlhkosť v byte, ako ju odmerať a či sa dá ovplyvniť? Prezradíme vám to.

vlhkosť vzduchu
Obyvatelia panelákových bytov často bojujú so suchým vzduchom. Týka sa to najmä v zimy, keď sa hodnoty vzdušnej vlhkosti pohybujú pod alarmujúcimi dvadsiatimi percentami. Opačný problém majú tí, ktorí žijú v tehlových domoch. Trápi ich totiž vysoká vlhkosť a z nej prameniace plesne. V oboch prípadoch ide o situáciu, ktorá nám môže poriadne skomplikovať život.

Čo ovplyvňuje vlhkosť vzduchu v domácnosti?

Vysoká, nízka alebo obyvateľmi bytu žiadaná a vítaná ideálna vlhkosť vzduchu vzniká pôsobením niekoľkých faktorov. Okrem bežných domácich činností, pri ktorých je vzduch nasýtený vodnými parami, teda napríklad varenie, sprchovanie, kúpanie, sušenie bielizne a podobne, ovplyvňuje vlhkosť tiež technický stav bytu či domu. Konkrétne teda poruchy , vďaka ktorým môže do stavby prenikať voda – narušené základy alebo steny domu, poškodená strecha a netesniace vodovodné potrubie.

Ďalším faktorom je tiež aktuálne ročné obdobie. V čase zimnej vykurovacej sezóny alebo, naopak, v čase letných horúčav je predpoklad nižšej vzdušnej vlhkosti v byte. Daždivé počasie môže byť zas príčinou vyššej vlhkosti. Rolu hrá aj vek domu a spôsob výstavby. Pri novostavbách murovaných domov je v určitej dobe vlhkosť vzduchu v interiéroch vyššia.

Poznáte správne hodnoty?

Pri určovaní správnej vlhkosti vzduchu v byte by ste mali zohľadniť, aké je ročné obdobie. Vlhkosť vzduchu v zime je totiž ďaleko vyššia ako v lete. Správne by sa mala v zimných mesiacoch pohybovať medzi 45 až 60 percent, zatiaľ čo v letných mesiacoch je to o niečo menej, a to od 40 do 55 percent. Ak sú vaše hodnoty vlhkosti vyššie alebo aj nižšie, môže to viesť k rôznym zdravotným ťažkostiam, preto by ste sa mali snažiť udržiavať ju v uvedenom rozmedzí.

Na presné zistenie aktuálnej vlhkosti v byte slúži vlhkomer. Niektoré izbové teplomery ho v sebe majú zabudovaný, iné nie. Ak taký nemáte, určite popremýšľajte o tom, že by ste si ho zaobstarali. Získate tak jednoduchý prehľad o vlhkosti vo vašom byte.

Nízke hodnoty vlhkosti

Nízka vlhkosť vzduchu nie je prospešná pre vaše zdravie a ani váš domov. Suchý vzduch môže vyvolať mnoho zdravotných problémov, ako napríklad nádcha a kašeľ. Ak je u vás v byte hodnota vlhkosti pod 40 percent, treba ju zvýšiť. Vlhko do bytu nevstupuje len z vonku, ale tvorí sa aj vo vnútri bytu. Aby ste zvlhčili váš vzduch, môžete v byte napríklad začať sušiť bielizeň.

Najlepším riešením je však použitie zvlhčovača vzduchu, ktorý vám vzduch v byte zaručene zvlhčí. Mnohé z nich sú navyše vybavené automatickou reguláciou, vďaka ktorej dokážu vlhkosť vzduchu merať a zároveň udržiavať. Niektoré typy zvlhčovačov majú dokonca filtre, vďaka ktorým zbavujú vzduch alergénov, pachov a dymu. Tieto prístroje sa komplexne starajú o klímu v domácnosti.

Ako si poradiť s nadmernou vlhkosťou?

Ak zistíte, že je vlhkosť príliš vysoká, je potrebné zaistiť zníženie vlhkosti v byte. Vysoká vlhkosť prispieva k rastu plesní, ktoré sú zdraviu nebezpečné. Po celý rok je veľmi dôležité krátko a intenzívne vetrať. Ak ste už urobili základné opatrenia, medzi ktoré patrí napríklad sušenie bielizne na balkóne t alebo zapnutý digestor pri varení, no stále sa vám nedarí vlhkosť v byte znížiť, máte ešte jednu možnosť – odvlhčovače vzduchu, ktoré vám pomôžu zbaviť sa vlhkosti. Okrem toho majú ešte jednu skvelú funkciu – niektoré dokážu dokonca čistiť vzduch.


Najobľúbenejšie odvlhčovače vzduchu


AKCIA

Kód: 31040

14,39 €
Zľava  10 %
16,04 €
 ks
AKCIA

Kód: 31053

9,68 €
Zľava  10 %
10,81 €
 ks

Kód: 300000112

6,00 €
 ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov