ČAKAJTE PROSÍM...

Návod, ako správne nastaviť podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie je čoraz obľúbenejším riešením, a to vďaka minimálnej priestorovej náročnosti, kvalitnejšej tepelnej pohode alebo úspore energií. Ako však dosiahnuť ideálnu teplotu v miestnosti?
podlahové kúrenie
Správna teplota a tepelná pohoda v domácnosti je výsledkom nielen dobrého položenia, ale aj správneho nastavenia podlahového kúrenia. Vedieť, ako si správne nastaviť podlahové kúrenie, je kľúčové pre vaše zdravie a spokojnosť.

Podlahové kúrenie

Tento typ kúrenia patrí medzi veľkoplošné vykurovacie sústavy. Ide o spôsob vykurovania, pri ktorom sa teplo do vykurovanej miestnosti dostáva z podlahy. Systém podlahového vykurovania má podobne, ako iné vykurovacie sústavy, dve základné časti: zdroj vykurovania a vykurovaciu časť. Vykurovacia časť je zabudovaná do podlahy a zabetónovaná (v prípade sálavých systémov). Môže byť tiež uložená do plechových vaní (v prípade konvekčných systémov).

Vzhľadom na to, že maximálna možná teplota podlahy je 29 °C, podlahové kúrenie sa neodporúča do veľkých nezateplených priestorov. Takéto miestnosti sa budú na nízku teplotu vykurovať pomerne dlho. Podlahové kúrenie nie je najvhodnejšie ani do nesprávne zateplených rekreačných budov, v ktorých počítame len s krátkodobým pobytom, a kde je navyše potrebné po príchode vykúriť interiér čo najrýchlejšie. Naopak, podlahové vykurovanie je ideálne do zateplených novostavieb a zrekonštruovaných budov.

Teplovodné alebo elektrické?

Teplovodné vykurovanie podlahy možno napojiť na akýkoľvek zdroj tepla (kotol). Teplo sa rozvádza od ohrievača do celého domu. Je ale náročnejšie na inštaláciu, počítame aj s vyššou celkovou výškou podlahy, čo môže prekážať pri rekonštrukcii ť. Ponúka ale vyššie akumulačné schopnosti tepla.

Elektrické podlahové vykurovanie je investične menej nákladné, teplotu možno regulovať ľahko a presne. Elektrická energia je ale drahšia, preto je tento spôsob vhodný skôr do nízkoenergetických stavieb alebo kúpeľne.

Správne teploty v miestnostiach

Ešte pred tým, ako sa pustíte do nastavenia podlahového kúrenia, je dobré poznať ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach. Vo všeobecnosti platí, že teplota v miestnosti by mala byť skôr nižšia. V obývačke sa odporúča teplota okolo 20 až 21 °C, v spálni a detskej izbe potom o ďalšie 2 až 4 stupne nižšia. Chodbu a predsieň dokonca stačí vykurovať len na 10 až 15 °C. Iba v kúpeľni sa odporúča udržiavať komfortnú teplotu okolo 24 °C.

Ľahká regulácia teploty

Plusom elektrického podlahového vykurovania je možnosť jednoduchej regulácie teploty. Nedochádza k prekurovaniu v miestnostiach, ale je v nich stála a príjemná teplota. Správnu reguláciu teploty zaisťuje termostat. Kvalitný termostat dokáže rozpoznať, či je pokles teploty v miestnosti krátkodobý alebo dlhodobý a zhodnotiť, či má vypínať alebo zapínať kúrenie. Správna regulácia a rýchla reakcia na zmeny sú ďalšími výhodami elektrického podlahového systému.

Modely nastavenia

Na termostate sa dajú štandardne nastaviť tri režimy regulovania teploty:

podlaha a priestor – prioritná je teplota vzduchu, po dosiahnutí požadovanej teploty sa kúrenie vypne, podlahová sonda tu plní funkciu tzv. limitačnej sondy, ktorá nedovolí prekročiť nastavenú teplotu podlahy,

priestor – po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti sa podlahové kúrenie vypína, bez ohľadu na teplotu podlahy,

podlaha – po dosiahnutí požadovanej teploty podlahy sa podlahové kúrenie vypína, bez ohľadu na teplotu priestoru a zaisťuje pocit teplej podlahy.

Kúrenie na diaľku

Mnoho riadiacich panelov v súčasnosti obsahuje integrovaný internetový modul. Vďaka nemu môžete sledovať aktuálne teploty a nastaviť ich zmeny. Využijete to najmä v prípade, keď na niekoľko dní odídete z domu a zabudnete znížiť teplotu. Prípadne môžete zapínať alebo vypínať prídavný zdroj tepla.

Výhodná kombinácia

K najefektívnejšiemu a najhospodárnejšiemu využívaniu podlahového vykurovania patrí jeho kombinácia s niektorým z alternatívnych zdrojov energie. Vykurovanie v podlahe sa teda najviac oplatí vtedy, keď vyžadujete „bezplatné" teplo získavané tepelným čerpadlom či solárnymi panelmi.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov