ČAKAJTE PROSÍM...

Návod, ako správne nastaviť podlahové kúrenie

Podlahové kúrenie je obľúbeným riešením najmä vďaka minimálnej priestorovej náročnosti, rovnomernému komfortnému vyhrievaniu a úspore energií. Ako však dosiahnuť v miestnosti ideálnu teplotu pre zdravie a všeobecnú pohodu? Držte sa nasledovných postupov a čísel.


ako nastavit prietok na podlahovom kureni

Správne teploty v miestnostiach

Ešte predtým, ako sa pustíte do nastavenia podlahového kúrenia, je dobré poznať ideálne teploty v jednotlivých miestnostiach. Vo všeobecnosti platí, že teplota v izbe by mala byť skôr nižšia.

Konkrétne čísla vyzerajú nasledovne:

MiestnosťTeplota
obývačka20 až 21 °C
spálňa a detská izba17 až 19 °C
kuchyňa19 až 20 °C
chodba a predsieňpostačí 10 až 15 °C
kúpeľňakomfortných 24 až 25 °CPodlahové kúrenie: kam sa hodí? 

Ide o spôsob veľkoplošného výhrevu, pri ktorom sa teplo do miestnosti dostáva rovnomerne z podlahy. Má dve základné časti:

 1. zdroj vykurovania a
 2. vykurovaciu časť.
Vykurovacia časť je buď zabudovaná do podlahy a zabetónovaná – sálavé systémy, alebo môže byť uložená do plechových vaní – konvekčné systémy.

Podlahové vykurovanie je ideálne do zateplených novostavieb a zrekonštruovaných budov. Naopak, neodporúča sa do veľkých nezateplených priestorov. Takéto miestnosti sa budú na nízku teplotu vykurovať pomerne dlho.

Systém nie je najvhodnejší ani do nesprávne zateplených rekreačných budov, pri ktorých sa počíta len s krátkodobým pobytom, a kde je navyše potrebné po príchode vykúriť interiér čo najrýchlejšie. 

Teplovodné vs. elektrické podlahové kúrenie

Teplovodné vykurovanie podlahy možno napojiť na akýkoľvek zdroj tepla. Rozvádza sa od ohrievača do celého domu. Tento systém je náročnejší na inštaláciu.

Jeho základom sú rúrky z kvalitného materiálu (meď, plast + hliník), ktoré sú uložené do systémových rohoží a následne pripojené na kotol alebo tepelné čerpadlo.

Počíta sa aj s vyššou celkovou výškou podlahy, čo môže spôsobiť prekážky. Na druhej strane ponúka vyššie akumulačné schopnosti tepla a vďaka tomu skvelo hospodári s energiami. 

Elektrické podlahové vykurovanie je investične menej nákladné, teplotu možno regulovať ľahko a presne.

No keďže je elektrická energia drahšia a okrem toho káble a rohože vyžadujú nižšiu hrúbku vykurovacej vrstvy pod podlahou, a tým pádom i kratšie udržia teplo, hodí sa skôr do nízkoenergetických stavieb, bytových domov s centrálnym kúrením alebo kúpeľne.

Ako správne nastaviť teplovodné kúrenie?

Inštalácia sa realizuje mokrým (niekedy nazývaným aj vodným teplovodným kúrením) alebo suchým spôsobom. 

Spôsoby a postup pri inštalácii teplovodného kúrenia

Prvý spôsob začína uložením systémových dosiek aj s vykurovacími rúrami. Na ne sa potom uložia tepelnoizolačné dosky s fóliou. Vodné teplovodné kúrenie sa končí zalievaním rúr betónom alebo anhydridom.

Pri suchom spôsobe sa vynecháva posledný bod mokrého procesu. Na uložené rúry a fóliu sa položí už len posledná vrstva podlahy. 

Teplovodné kúrenie môžete pripojiť k plynovým kotlom, tepelným čerpadlám či solárnym kolektorom. Na reguláciu prietoku vody a súvisiacej teploty sa používajú rozdeľovače:

 1. klasické,
 2. digitálne,
 3. niektoré aj s termostatickou hlavicou vybavenou čidlom.
A ako fungujú?

Rozdeľovače predstavujú riadiace jednotky, rozdeľujúce vodu do jednotlivých okruhov a miestností s podlahovým vykurovaním. Môžu byť s prietokomermi alebo bez nich.

Umiestnené sú v špeciálnej skrinke. Ovládaním prietokov je možné nastavovanie rôznych teplôt pre jednotlivé miestnosti. Zároveň platí, že čím väčší okruh, tým vyžaduje väčší prietok a naopak.

Myslite na toto všetko pri nastavovaní teplovodného kúrenia.

Ako správne nastaviť elektrické kúrenie

Plusom elektrického podlahového kúrenia je možnosť jednoduchého nastavenia, resp. regulácie teploty (v každej miestnosti samostatne a dokonca i jednotlivé časti podlahy) za pomoci termostatu.

Dokáže rozpoznať, či je pokles teploty v miestnosti krátkodobý alebo dlhodobý a zhodnotiť, či kúrenie vypínať alebo zapínať.

Vďaka nemu nedochádza k prekurovaniu v miestnostiach, ale je v nich stála a príjemná teplota. Pri použití elektrického podlahového vykurovania sa využívajú odporové káble alebo rohože.

Tie sú napojené na elektrinu, v nich sa premieňa elektrická energia na tepelnú, a týmto spôsobom sa následne vykurujú vrstvy nad káblami. 

Postup pri inštalácii elektrického kúrenia

Inštalácia tohto druhu podlahového kúrenia je o niečo jednoduchšia, a to vďaka tomu, že káble nie sú pripojené na zdroj tepla. Používajú sa vykurovacie rohože prepojené s termostatom, podlahovým teplotným senzorom alebo podlahovým a priestorovým senzorom.

 1. Pred samotnou pokládkou je potrebné zmerať ohmický odpor, ktorý by mal zodpovedať hodnote uvedenej na štítku s odchylkou -5 až + 10 %.
 2. Prívodný vodič vykurovacej rohože pretiahnite inštalačnou trubicou do termostatu.
 3. Vzdialenosti medzi vykurovacími pásmi by nemali byť väčšie ani menšie ako je rozostup vykurovacích káblov na vykurovacej rohoži.
 4. Vytvorte drážku pre umiestnenie inštalačných trubíc na teplotný senzor. Koniec trubice by mal byť starostlivo utesnený a zavedený do vykurovacej plochy.
 5. Plochu vykrývajte pásmi vykurovacích rohoží nastrihaním sklenenej tkaniny, na ktorej je upevnený vykurovací kábel.
 6. Ostatný pás otočte súbežne s prvým a takto pokračujte až do konca.
 7. Dlažbu lepte flexibilným stavebným lepidlom.
 8. Podlahový teplotný senzor zasuňte až na koniec inštalačnej trubice.

Ďalšie tipy a odporúčania

Modely nastavenia

Na termostate sa dajú štandardne nastaviť tri režimy regulovania teploty:

 1. podlaha a priestor – prioritná je teplota vzduchu, po dosiahnutí požadovanej teploty sa kúrenie vypne, podlahová sonda tu plní funkciu tzv. limitačnej sondy, ktorá nedovolí prekročiť nastavenú teplotu podlahy,
 2. priestor – po dosiahnutí požadovanej teploty v miestnosti sa podlahové kúrenie vypína, bez ohľadu na teplotu podlahy,
 3. podlaha – po dosiahnutí požadovanej teploty podlahy sa podlahové kúrenie vypína, bez ohľadu na teplotu priestoru, a zaisťuje pocit teplej podlahy.


Kúrenie na diaľku 

Mnoho riadiacich panelov v súčasnosti obsahuje integrovaný internetový modul. Vďaka nemu je možné sledovať aktuálne teploty a nastaviť ich zmeny aj vo vašej neprítomnosti.

Prípadne môžete zapínať alebo vypínať prídavný zdroj tepla. Takýmto spôsobom dokážete ušetriť až 30 % nákladov na kúrenie.

Výhodná kombinácia 

K najefektívnejšiemu a najhospodárnejšiemu využívaniu podlahového vykurovania patrí jeho kombinácia s niektorým z alternatívnych zdrojov energie. Stavte napríklad na teplo získavané tepelným čerpadlom či solárnymi panelmi.

Najčastejšie otázky k podlahovému kúreniu

1. Podlahové kúrenie slabo kúri. Čo robiť? 

Chyba môže tkvieť v rozvádzači a správnej regulácii okruhov, prípadne v nedostatočne tesniacom závite alebo zavzdušnení niektorého okruhu. Skúste si teda prekontrolovať obe.

Závažnejším problémom môže byť zlé rozostavenie trubiek pri samotnej inštalácii.

2. Aká je maximálna teplota vody do podlahového kúrenia?

Teplota povrchu podlahy v miestnosti je stanovená na 19 až 29 °C. Vrchná hranica pri vykurovacej vode v rúrkach predstavuje hodnotu 45 až 50 °C, ktorá by nemala byť v záujme dodržania želaného výkonu prekročená.

Pravidlá pre kontrolu a projektovanie teplovodného podlahového kúrenia sú stanovené v norme DIN EN 1264

3. Na koľko stupňov nastaviť podlahové kúrenie?

Teplota sa bežne reguluje v rozmedzí 35 až 45 °C. Udržte systém v tomto rozsahu a nebudete mať s vykurovaním žiadny problém.

4. Ako dlho sa zahrieva podlahové kúrenie?

Pri správne zvolenom type podlahy a konštrukčného materiálu a za predpokladu, že je vaša stavba na tento druh kúrenia vhodná, viete mať všetko pekne rozbehnuté za štvrť až pol hodinku.

5. Akú vodu zvoliť do podlahového kúrenia?

Spôsob prípravy vykurovacej vody pre podlahové teplovodné vykurovanie môže byť:

 1. priamy (bezprostredne zo zdroja tepla) - V prvom prípade je zabezpečovaný tradičnými alebo alternatívnymi zdrojmi tepla, ktoré podľa spôsobu prevádzky môžu pracovať monovalentne, bivalentne či kombinovane.
 2. nepriamy (cez výmenník tepla) - V druhom prípade sa voda ohrieva prostredníctvom výmenníka tepla.


6. Ako vypnúť podlahové kúrenie? 

Pomocou termostatu si viete nastaviť teplotu, pri ktorom sa kúrenie automaticky vypína. Stačí si to len priebežne kontrolovať. Pokiaľ by sa niečo pokazilo, viete povypínať jednotlivo všetky ističe, prípadne len želané okruhy.

Riešite kúrenie alebo chladenie vo vašej domácnosti? Potrebujete poradiť, aký systém sa najviac hodí pre vašu stavbu?

Popozerajte sa v našom e-shope, zvoľte si svojich favoritov a následne sa neváhajte na nás obrátiť s otázkami.

Najobľúbenejšie rozdeľovače podlahového kúrenia


AKCIA

Kód: 100005780

134,84 €
Zľava   15 %
158,64 €
  ks
AKCIA

Kód: 100006109

84,25 €
Zľava   15 %
99,12 €
  ks
AKCIA

Kód: 100005778

185,44 €
Zľava   15 %
218,16 €
  ks

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov