ČAKAJTE PROSÍM...

Koľko stojí podlahové kúrenie? Cena vás možno prekvapí

Viete, z čoho pozostáva podlahové kúrenie a čo všetko ovplyvňuje jeho cenotvorbu? V nasledujúcom článku sa budeme venovať cene teplovodného i elektrického teplovodného riešenia pre podlahové kúrenie aj s prepočtom za 1 meter štvorcový.

Nevynecháme ani priemerné mesačné náklady pre elektrické a teplovodné „podlahovky”.

cena teplovodného a elektrického podlahového kúrenia

Cena podlahového kúrenia za 1 m² je pri teplovodnom systéme 40 až 70 eur, pri elektrickom približne 40 eur.


Teplovodné vs. elektrické podlahové kúrenie

1. Teplovodné podlahové kúrenie

Je pomerne obľúbeným riešením najmä pri novostavbách a domoch.

Skladá sa z:

 • podkladového betónu,
 • tepelnej (akustickej) izolácie,
 • rúrok,
 • vrchného betónu alebo anhydridu
 • a podlahovej krytiny.

Ako to funguje?

Teplo neprúdi iba z jedného malého miesta niekde pod oknom, ale z celej podlahy. Šíri sa z veľkej plochy a rovnomerne. Vykurovacia voda prúdi v rúrkach zabudovaných v nej. Tie sú vyrobené z hliníka a plastu.

Plastové rúrky by mali mať kyslíkovú tesniacu bariéru pre zamedzenie korózie kovových častí vykurovacieho okruhu.

Môžu byť použité v mokrom alebo suchom systéme. Je na nich položená, resp. vyliata zalievacia hmota (betón alebo anhydrit) a podlahová krytina. Výsledná povrchová teplota nebýva príliš horúca – medzi 25 až 35 °C.

Zaujíma vás pri podlahovom kúrení cena? Potom vás potešíme.

Najväčšou výhodou sú prevádzkové náklady, vďaka ktorým ušetríte až 20 % mesačných nákladov na kúrenie. Ďalej oceníte sálavé teplo, vysoké tepelné pohodlie a zachovanú relatívnu vlhkosť vzduchu.

Medzi nevýhody patria vyššie vstupné náklady a zložitejšia inštalácia.


2. Elektrické podlahové kúrenie

Býva častým riešením najmä v bytoch, nízkoenergetických domoch, chatách, kuchyniach, kúpeľniach, ako aj pri rekonštrukciách.

Skladá sa z:

 • tenkej vrstvy betónu pri priamovýhrevnom systéme,
 • zo silnej vrstvy betónu pri akumulačnom systéme,
 • elektrických rohoží, panelov alebo termokáblov.

A ako to funguje?

Termokáble z medi alebo hliníka šíria teplo napojené na elektrickú sieť. Silná vrstva betónu pri akumulačnom systéme teplo najskôr naakumuluje a potom odovzdá. Používa sa s termostatom a snímačom teploty podlahy.

Hlavnými výhodami sú:

 • jednoduchá inštalácia,
 • rýchly nábeh vykurovania,
 • minimálna konštrukčná výška (1,5 cm) a
 • vysoký komfort.

Nevýhodami pri elektrickom podlahovom kúrení sú:

 • vysoké mesačné náklady na energiu (už po cca 3 rokoch prevádzková cena spolu s tou zriaďovacou prevýši celkovú cenu vykurovania plynovým kotlom)
 • a nižšia zotrvačnosť.
 • Nie je tiež možné vymeniť zdroj v prípade, že sa pokazí.

Ak by sme to mali zosumarizovať, tak teplovodné podlahové vykurovanie spotrebuje menej elektrickej energie. Elektrické podlahové kúrenie inštalujte radšej v bytoch, domoch alebo miestnostiach s menšou vykurovacou plochou.

Cena podlahového kúrenia za 1 m² je pri teplovodnom systéme 40 až 70 eur, pri elektrickom približne 40 eur.

Avšak, pri súčasných cenách plynu a elektriny sa prevádzkové náklady elektrického kúrenia navyšujú – minimálne o 50 %. Tiež to však závisí od danej stavby, jej tepelných stratách, resp. spotrebe energie.


Čo všetko vstupuje do ceny podlahového kúrenia?

 1. Rozdeľovače pre podlahové kúrenie – teplú vodu zohriatu kotlom rozdeľujú do jednotlivých vykurovacích okruhov. Tam potom prostredníctvom rúrok odovzdávajú teplo akumulačnej vrstve. Máte na výber medzi tými s prietokomermi alebo bez nich. 
 2. Skrinky pre rozdeľovače – voľba skrinky i samotného rozdeľovača vychádza z počtu vykurovaných okruhov.
 3. Systémové dosky – polystyrénové systémové dosky slúžia ako izolácia v podlahovom vykurovaní. Sú tiež potiahnuté plastovou fóliou s výstupkami pre pohodlné a presné vedenie vykurovacích rúrok. Rúrky majú priemer 15 až 20 milimetrov podľa druhu materiálu. Konštrukčne sú vyhotovené tak, aby pri ich zaliatí betónom vznikol dokonalý kontakt s ohrievanou akumulačnou vrstvou.
 4. Rozvody podlahového kúrenia – používajú sa materiály ako plast, plasthliník a meď. Plastové a plasthliníkové rúrky majú bariéru, ktorá bráni okysličovaniu vody, a tým aj zavzdušňovaniu systému. Rozvody podlahového kúrenia musia byť dôkladne preverené predpísaným tlakom, v určitom časovom rozsahu, s vylúčením akýchkoľvek netesností systému.
 5. Regulácia podlahového kúrenia – ide o kompletný systém pozostávajúci z termostatu a svorkovnice (jedna dokáže pripojiť viac než dve desiatky okruhov). Viete si pomocou neho nastaviť individuálnu teplotu v každej izbe a skontrolovať úsporu energie.


Nezabudnite – na výbere podlahy záleží

Pri podlahovom kúrení treba pri zariaďovaní interiéru vopred myslieť aj na tepelno-izolačné schopnosti podláh. Aby bol umožnený ľahký prechod tepla od zdroja podlahového vykurovania na povrch a následne ďalej do interiéru.

A aká podlaha je v tomto prípade ideálna?

Možno vás to prekvapí, ale parkety či laminát poráža keramická. Tá má jednoznačne najmenší tepelný odpor a najlepšiu tepelnú vodivosť.

Premýšľate aj vy nad podlahovým kúrením a zisťujete si, čo všetko budete potrebovať? Navštívte web PVM Systém a pozrite si jednotlivé komponenty. Možnosti máte široké a v prípade nejasností vám radi poradíme.


Najobľúbenejšie rozdeľovače podlahového kúrenia


AKCIA

Kód: 100005780

134,84 €
Zľava   15 %
158,64 €
  ks
AKCIA

Kód: 100006109

84,25 €
Zľava   15 %
99,12 €
  ks
AKCIA

Kód: 100005778

185,44 €
Zľava   15 %
218,16 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov