objednávky prijaté do 16.decembra 12:00 na tovar, ktorý máme skladom, expedujeme štandardne a budú dodané do 24.decembra. Objednávky prijaté po tomto termíne ďalej expedujeme, ale pre veľkú vyťaženosť prepravných služieb nevieme zaručiť ich dodanie do Vianoc.
Objednávky na tovar, ktorý nemáme skladom, štandardne prijímame s tým, že termíny dodania sa posúvajú o cca 2-3 týždne z dôvodu zatvorených veľkoobchodov počas sviatkov. Budú teda dodané až po 9.1.2023.
Pre bližšie informácie o dodacích lehotách nás kontaktujte.
Otváracie hodiny predajne počas sviatkov:
do 23.12. 2022 - otvorené štandardne
24.12. - 26.12.2022 - zatvorené
27.12. - 30.12.2022 - otvorené od 9:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00
31.12.2021 - 8.1.2022 - zatvorené (sviatky a inventúra)
Koľko stojí podlahové kúrenie? Cena vás možno prekvapí
Viete, z čoho pozostáva podlahové kúrenie a čo všetko ovplyvňuje jeho cenotvorbu? V nasledujúcom článku sa budeme venovať cene teplovodného i elektrického teplovodného riešenia pre podlahové kúrenie aj s prepočtom za 1 meter štvorcový.
Nevynecháme ani priemerné mesačné náklady pre elektrické a teplovodné „podlahovky”.
Cena podlahového kúrenia za 1 m² je pri teplovodnom systéme 40 až 70 eur, pri elektrickom približne 40 eur.
Teplovodné vs. elektrické podlahové kúrenie
1. Teplovodné podlahové kúrenie
Je pomerne obľúbeným riešením najmä pri novostavbách a domoch.
Skladá sa z:
podkladového betónu,
tepelnej (akustickej) izolácie,
rúrok,
vrchného betónu alebo anhydridu
a podlahovej krytiny.
Ako to funguje?
Teplo neprúdi iba z jedného malého miesta niekde pod oknom, ale z celej podlahy. Šíri sa z veľkej plochy a rovnomerne. Vykurovacia voda prúdi v rúrkach zabudovaných v nej. Tie sú vyrobené z hliníka a plastu.
Plastové rúrky by mali mať kyslíkovú tesniacu bariéru pre zamedzenie korózie kovových častí vykurovacieho okruhu.
Môžu byť použité v mokrom alebo suchom systéme. Je na nich položená, resp. vyliata zalievacia hmota (betón alebo anhydrit) a podlahová krytina. Výsledná povrchová teplota nebýva príliš horúca – medzi 25 až 35 °C.
Najväčšou výhodou sú prevádzkové náklady, vďaka ktorým ušetríte až 20 % mesačných nákladov na kúrenie. Ďalej oceníte sálavé teplo, vysoké tepelné pohodlie a zachovanú relatívnu vlhkosť vzduchu.
Medzi nevýhody patria vyššie vstupné náklady a zložitejšia inštalácia.
2. Elektrické podlahové kúrenie
Býva častým riešením najmä v bytoch, nízkoenergetických domoch, chatách, kuchyniach, kúpeľniach, ako aj pri rekonštrukciách.
Skladá sa z:
tenkej vrstvy betónu pri priamovýhrevnom systéme,
zo silnej vrstvy betónu pri akumulačnom systéme,
elektrických rohoží, panelov alebo termokáblov.
A ako to funguje?
Termokáble z medi alebo hliníka šíria teplo napojené na elektrickú sieť. Silná vrstva betónu pri akumulačnom systéme teplo najskôr naakumuluje a potom odovzdá. Používa sa s termostatom a snímačom teploty podlahy.
Hlavnými výhodami sú:
jednoduchá inštalácia,
rýchly nábeh vykurovania,
minimálna konštrukčná výška (1,5 cm) a
vysoký komfort.
Nevýhodami pri elektrickom podlahovom kúrení sú:
vysoké mesačné náklady na energiu (už po cca 3 rokoch prevádzková cena spolu s tou zriaďovacou prevýši celkovú cenu vykurovania plynovým kotlom)
a nižšia zotrvačnosť.
Nie je tiež možné vymeniť zdroj v prípade, že sa pokazí.
Ak by sme to mali zosumarizovať, tak teplovodné podlahové vykurovanie spotrebuje menej elektrickej energie. Elektrické podlahové kúrenie inštalujte radšej v bytoch, domoch alebo miestnostiach s menšou vykurovacou plochou.
Cena podlahového kúrenia za 1 m² je pri teplovodnom systéme 40 až 70 eur, pri elektrickom približne 40 eur.
Avšak, pri súčasných cenách plynu a elektriny sa prevádzkové náklady elektrického kúrenia navyšujú – minimálne o 50 %. Tiež to však závisí od danej stavby, jej tepelných stratách, resp. spotrebe energie.
Čo všetko vstupuje do ceny podlahového kúrenia?
Rozdeľovače pre podlahové kúrenie – teplú vodu zohriatu kotlom rozdeľujú do jednotlivých vykurovacích okruhov. Tam potom prostredníctvom rúrok odovzdávajú teplo akumulačnej vrstve. Máte na výber medzi tými s prietokomermi alebo bez nich.
Skrinky pre rozdeľovače – voľba skrinky i samotného rozdeľovača vychádza z počtu vykurovaných okruhov.
Systémové dosky – polystyrénové systémové dosky slúžia ako izolácia v podlahovom vykurovaní. Sú tiež potiahnuté plastovou fóliou s výstupkami pre pohodlné a presné vedenie vykurovacích rúrok. Rúrky majú priemer 15 až 20 milimetrov podľa druhu materiálu. Konštrukčne sú vyhotovené tak, aby pri ich zaliatí betónom vznikol dokonalý kontakt s ohrievanou akumulačnou vrstvou.
Rozvody podlahového kúrenia – používajú sa materiály ako plast, plasthliník a meď. Plastové a plasthliníkové rúrky majú bariéru, ktorá bráni okysličovaniu vody, a tým aj zavzdušňovaniu systému. Rozvody podlahového kúrenia musia byť dôkladne preverené predpísaným tlakom, v určitom časovom rozsahu, s vylúčením akýchkoľvek netesností systému.
Regulácia podlahového kúrenia – ide o kompletný systém pozostávajúci z termostatu a svorkovnice (jedna dokáže pripojiť viac než dve desiatky okruhov). Viete si pomocou neho nastaviť individuálnu teplotu v každej izbe a skontrolovať úsporu energie.
Nezabudnite – na výbere podlahy záleží
Pri podlahovom kúrení treba pri zariaďovaní interiéru vopred myslieť aj na tepelno-izolačné schopnosti podláh. Aby bol umožnený ľahký prechod tepla od zdroja podlahového vykurovania na povrch a následne ďalej do interiéru.
A aká podlaha je v tomto prípade ideálna?
Možno vás to prekvapí, ale parkety či laminát poráža keramická. Tá má jednoznačne najmenší tepelný odpor a najlepšiu tepelnú vodivosť.
Premýšľate aj vy nad podlahovým kúrením a zisťujete si, čo všetko budete potrebovať? Navštívte web PVM Systém a pozrite si jednotlivé komponenty. Možnosti máte široké a v prípade nejasností vám radi poradíme.