ČAKAJTE PROSÍM...

Aká je najlepšia podlaha na podlahové kúrenie? Cena nerozhoduje

Podlaha patrí medzi dominantné prvky interiéru. Má schopnosť nielen efektívne dotvoriť a podčiarknuť vzhľad miestnosti, ale aj pokaziť celkový dojem z inak bezchybne zariadeného interiéru. Výberu optimálnej podlahy preto treba venovať zvýšenú pozornosť. Týka sa to aj podlahového kúrenia. Vtedy sa viac zameriavame na funkčnosť ako samotný dizajn.
podlaha

Nezabúdajte na funkčnosť

Vzhľad podlahy je osobného vkusu. Okrem dizajnu však netreba zabúdať na dôležité parametre. Jedným z nich je odolnosť podlahy, ktorá je neustále vystavená mnohým zaťažkávacím skúškam.

Vo firemných alebo kancelárskych priestoroch jej odolnosť preveria zamestnanci, doma neposedné deti. Tie dokážu najlepšie preveriť odolnosť každej podlahy.

Jednoznačne najdôležitejším kritériom sú tepelno-izolačné schopnosti podláh.

Zariaďujte s rozumom

Pri zariaďovaní interiéru máte neobmedzené možnosti. K dispozícii sú drevené parkety, keramická dlažba, vinylová alebo laminátová podlaha. Siahnuť však môžete aj po podlahe z korku. V princípe sa môžete rozhodnúť, pre ktorúkoľvek alternatívu, no pri podlahovom kúrení treba myslieť najmä na tepelné vlastnosti materiálu.

Tie rozhodujú o konečnej spotrebe energie, ktorú potrebujete na vykúrenie priestoru. Je preto logické, že ideálna podlaha na podlahové kúrenie musí umožniť ľahký prechod tepla od zdroja podlahového vykurovania na povrch a potom ďalej do interiéru.

Čím bude toto odovzdávanie tepla rýchlejšie a efektívnejšie, tým lepšie. Bez povšimnutia nemôže ostať ani tepelný odpor a tepelná vodivosť podláh, ktoré vám naznačia, do akej miery je daná podlaha vhodná pre podlahové vykurovanie.

Tepelný odpor v hlavnej úlohe

Tepelný odpor udáva mieru odporu voči prenikaniu tepla. Čím vyšší je tepelný odpor materiálu alebo konštrukcie, tým pomalšie ním teplo prechádza. Na vyšší tepelný odpor konštrukcie sa kladie dôraz najmä pri realizácii obvodového plášťa budov alebo strechy, no pri podlahách je to presne naopak – tepelný odpor by mal byť pokiaľ možno, čo najnižší.
podlaha1

Čím väčšou hrúbkou disponuje podlaha, tým väčší bude tepelný odpor a podlaha bude menej prepúšťať teplo. Náklady na energie potrebné na vykurovanie preto porastú. Naopak, čím je hrúbka podlahy nižšia a tepelní vodivosť väčšia, tým získate menší tepelný odpor a zároveň menšie nároky na energie.

Dobrým výberom podlahy sa preto dá predísť významnej, niekedy až polovičnej tepelnej strate. Tepelný odpor podláh dokáže urobiť v peňaženke poriadny prievan. Dokáže tiež prispieť k zaujímavej úspore.

Keramická podlaha zatieni konkurenciu

Ak hľadáte ideálnu podlahu na podlahové kúrenie, práve ste ju našli. Keramická podlaha je jasným favoritom, ktorý nevyžaduje žiadne kompromisy. Má bezkonkurenčne najnižší tepelný odpor spomedzi všetkým podláh a zároveň aj najlepšiu tepelnú vodivosť.

Tepelný odpor dosahuje hodnotu 0,01 m2K/W. Výhodou keramickej podlahy je aj jej rýchle zohriate, čo oceníte nielen v obývačke, ale aj v kúpeľni. Slabinou keramických podláh je obdobie mimo vykurovacej sezóny, keď je podlaha na dotyk výrazne chladnejšia.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov