ČAKAJTE PROSÍM...

Bojler pre ohrev vody. Všetko, čo by ste o ňom mali vedieť

Rekonštruujete alebo zariaďujete novostavbu? Vyberáte si nový bojler? Nechajte sa viesť naším sprievodcom najrozšírenejšími typmi bojlerov a spoznajte základné informácie o účele, objeme a spôsobe ohrevu vody. Ako si vybrať správne riešenie?


Teplá voda patrí k základnému komfortu každého bývania. Využívame ju nielen pri osobnej hygiene v kúpeľni, ale aj pri varení v kuchyni a ďalších každodenných činnostiach. Teplú vodu získame využitím vhodného ohrievača vody – bojlera.

Bojler je zariadenie v tvare valcovitého bubna, ktorý ohrieva vodu. Vertikálne alebo horizontálne ohrievače vody čerpajú vodu zhora, pričom ohrievacie teleso je umiestnené v spodnej časti bojlera.

K základným typom moderných ohrievačov vody patria elektrický, kombinovaný a akumulačný.


Elektrický, kombinovaný alebo akumulačný bojler

Elektrický bojler funguje na princípe ohrievania vody ohrievacím telesom. Vodu efektívne ohrieva pri nočnom prúde, s elektronickou reguláciou si môžete nastaviť maximálnu teplotu či rýchlosť ohrevu. Výhodou je, že elektrické bojlery kúpite v každom objeme.

Malolitrážne elektrické objemy sa hodia do kuchyne, malých bytov či na chatu. Sú maximálne bezpečné, nevyžadujú prívod plynu, zapájajú sa iba do elektrickej siete.

Elektrické bojlery s nižším objemom patria do lacnejšej kategórie, avšak ich prevádzka sa často spája s vyššími nákladmi.


Kombinovaný bojler vodu ohrieva nielen elektrinou, ale aj plynom či solárnymi panelmi. Kombinuje v sebe viaceré cesty pre ohrev vody a podľa toho umožňuje regulovať aj náklady spojené s jeho prevádzkou. Je možné napojiť ho aj na ústredné kúrenie s vodným systémom a ušetriť tak ďalšie náklady.

Jeho výhodou je, že vodu ohrieva aj pri výpadku elektrického prúdu, a tak sa ani v takýchto situáciách nemusíte vzdávať svojho komfortu a môžete využívať teplú vodu nepretržite. Kombinované bojlery zaraďujeme do strednej cenovej kategórie.

Vyskúšajte kombinovaný ležatý 200 litrový ohrievač vody s elektrickou špirálou a vykurovacím hadom Elíz Euro 200 XTL.


Akumulačný bojler pracuje na princípe akumulácie nadbytočného tepla z iného zdroja. Akumulačný bojler akumuluje teplo napríklad z tepelného čerpadla, kotla či solárnych panelov a ďalších zdrojov. Vstupné náklady na kúpu akumulačného bojlera sú vyššie, no prevádzkové náklady sú, naopak, nižšie.


Aký typ bojlera pre ohrev vody si vybrať?

Pri výbere vhodného bojlera pre ohrev vody do vašej domácnosti je potrebné zvážiť niekoľko faktorov:

  • účel,
  • objem,
  • typ,
  • ale aj umiestnenie.

Objem by sa mal odvíjať od počtu ľudí v domácnosti, ale aj od jeho účelu.

Hľadáte bojler na ohrievanie vody pre početnú rodinu alebo pre kanceláriu? Stačí vám malolitrážne riešenie na chatu alebo potrebujete zariadenie pre dvojgeneračný dom? Pre vypočítanie vhodného objemu vynásobte priemernú spotrebu vody počtom členov domácnosti.

Do dennej spotreby vody zarátajte nielen vodu využívanú na sprchovanie a kúpanie, ale aj vodu spotrebovanú v kuchyni či pri iných činnostiach.

Podľa typu ohrevu vody poznáme:

  • prietokové,
  • zásobníkové,
  • tlakové alebo
  • beztlakové ohrievače vody.

Prietokové zariadenia zohrievajú vodu počas prietoku – teplá voda je k dispozícii v čase reálneho používania. Zásobníkové bojlery držia teplú vodu v zásobe, a teda je k dispozícii ihneď až do vyčerpania, zariadenie následne ohrieva nové zásoby vody.

Tlakové ohrievače odoberajú teplú vodu z viacerých miest a beztlakové bojlery vodu čerpajú iba z jedného konkrétneho zdroja. Kúpte si do domácnosti malý tlakový ohrievač vody Elíz Euro 5 H vhodný pod drez.

Pri výbere nového bojlera myslite aj na jeho umiestnenie a podľa vašich dispozičných riešení a možností si vyberte:

  • vertikálne,
  • horizontálne stojaté,
  • závesné,
  • užšie
  • alebo širšie riešenie.


Tepelné čerpadlo alebo bojler?

Ďalšou alternatívou pre ohrievanie vody do domácnosti je malé tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlá sú trikrát efektívnejšie než elektrické bojlery. Lacnejšia je aj ich prevádzka. Teplo odoberajú zo vzduchu a ohrievajú vodu s nízkou spotrebou elektrickej energie. 

Ich najväčšou výhodou je práve výkon – využíva jeden kilowatt elektrickej energie a vyrobí z neho tri kilowatty tepla.

Tepelné čerpadlá majú približne rovnakú veľkosť ako bojlery, a teda ich inštalácia nevyžaduje rozsiahlejšiu rekonštrukciu. Vyžadujú však vyššiu vstupnú investíciu. 

Mať teplú vodu v dostatočnom množstve a vždy k dispozícii je samozrejmosťou každého moderného bývania. Vyberte si ten správny bojler s potrebným objemom a výkonom v e-shope PVM Systém.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov