ČAKAJTE PROSÍM...

Kalkulačka spotreby vody: vaňa vs sprchový kút

Aj vy už ste sa niekedy zamýšľali nad tým, čo je efektívnejšie na spotrebu vody, či je to sprchovanie alebo horúci kúpeľ vo vani. Jednoznačná odpoveď na túto otázku neexistuje, lebo treba zohľadniť zopár premenných, ktoré má každý človek nastavené inak.

Kalkulačka spotreby vody: vaňa vs sprchový kút

Prečo vlastne riešiť spotrebu vody?

Mohlo by sa zdať, že vody je na svete dostatok, veď pokrýva až 71 zemského povrchu, no opak je pravdou. Vody vhodnej na pitie je len 1,2 percenta, takže toto percento až také úžasné nie je. V dôsledku globálnych javov, ako rastúca populácia, globálne otepľovanie a z toho plynúce narastajúce suchá je tu reálna hrozba, že pitnej vody vo svete nakoniec nebude dostatok. A preto by mal každý začať pomáhať od seba a takisto toto optimálne narábanie s vodou mu ušetrí nemalé čiastky eur.

Vaňu predsa nikdy nenaplníte po okraj

Výpočet spotreby vody vo vani je trochu zdĺhavejší, no nie je to žiadna veda. Jednoducho vypočítate objem vane, poprípade ho výrobca uvádza na svojich stránkach. Napríklad, ak máte vaňu štandardného tvaru s rozmerom 170 cm × 70 cm, jej celkový objem je cca 190 l. V tomto prípade je vaňa naplnená až po okraj (čo nie je možné ani z praktického hľadiska, lebo takmer všetky vane disponujú prepadom, ktorý zabraňuje preplneniu vane vodou). Následne sa do nej musíte ešte ponoriť vy a tu zákony fyziky nepustia. Takže je treba odpočítať minimálne toľko litrov, koľko kilogramov vážite.

Teraz už ste vo vani, no tá je stále naplnená úplne po okraj, čo bežne nerobíte, lebo by ste sa nemohli ani pohnúť bez toho, aby bola v kúpeľni potopa. Takže s prehľadom môžete odpočítať ďalších 10 l – 20 l vody, aby ste sa mohli komfortne umyť bez vytopenia susedov. To znamená, že pri vani s objemom 190 l miniete:

190 l (celkový objem vane) – 70 l (priemerná hmotnosť dospelej osoby) – 20 l (objem, aby voda nebola po okraj) = 100 l

Na jeden kúpeľ miniete približne 100 l vody.

V sprche so stopkami na krku

Spotrebu vody v sprche vypočítate jednoducho. Výrobca uvádza na sprchových hlaviciach prietok vody za minútu. V priemere pri bežných hlaviciach je to 20 l/min. Takže teraz už len jednoducho vynásobíte čas sprchovania prietokom za minútu a máte spotrebu. Ak si doprajete 5 minútovú nepretržitú sprchu, tak miniete:

5 min sprchovania × 20 l (prietok sprchy za minútu) = 100 l

Počas 5 minútovej sprchy miniete 100 l vody.

Vaňa alebo sprchovací kút – čo si vybrať?

Odpoveď je jednoduchá. Záleží od vás, čo máte radšej, či osviežujúcu sprchu alebo relaxačný kúpeľ. Len treba dbať na isté zásady, aby ste optimalizovali míňanie vody.
Ak ste sa rozhodli pre vaňu, uvažujte o vani s menším objemom, ktorá bude šetrnejšia k vašej peňaženke i životnému prostrediu.


Ak sa ste sa rozhodli pre sprchu, tak voľte sprchové hlavice s ekologický prietokom, kde si môžete vybrať z modelov s prietokom vody od 6, 8, 10, 12 a 14 litrov za minútu, čo môže znížiť spotrebu vody až o polovicu. Tak isto sa snažte skrátiť čas sprchovania, čím ešte viac zefektívnite optimalizáciu spotreby vody.

Ďalšia dôležitá vec, či už pri sprche, alebo aj vani, je kvalitná páková batéria, ktorá takisto ušetrí nemalé litre vody.

Ak sa ešte stále rozhodujete, ktorý variant je pre vás to pravé, vedzte, že ide o to, aby ste mali z kúpeľa či sprchy radosť a na to technické, sme tu my a radi vám poradíme.


Najobľúbenejšie vaňové batérie


AKCIA

Kód: 119641

63,80 €
Zľava   19 %
78,72 €
  ks
AKCIA

Kód: 100000640

31,99 €
Zľava   15 %
37,63 €
  ks
AKCIA

Kód: 200000120

77,14 €
Zľava   10 %
85,72 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov