Začala odrazu vaša umývadlová alebo kúpeľňová vodovodná batéria škrípať alebo netesní, aj keď ste sa ju už niekoľkokrát snažili opraviť? Pripravili sme pre vás jednoduchý návod, ktorý vám pomôže ušetriť čas, peniaze a v neposlednom rade aj vodu.
Zlé tesnenie alebo škrípajúca batéria dokáže potrápiť nejedného domáceho kutila. Kuchynská alebo kúpeľňová vodovodná batéria môže po čase používania vykazovať rôzne známky opotrebovania – kvapkajúca voda, rôzne zvuky či pleseň.
Tie môžu narúšať váš domáci komfort, ohrozovať vaše zdravie či spôsobovať zvýšenú spotrebu vody. Zamerajte sa na vodovodné batérie vo vašej domácnosti a pustite sa do jednoduchej údržby.
Kedy je čas na výmenu batérie?
Zbystrite pozornosť, poškodená a netesniaca vodovodná batéria vás môže už za rok pripraviť o 20-tisíc litrov vody. Ako zistíte, že vodovodnú batériu treba utesniť, opraviť alebo vymeniť za novú?
Všímajte si nasledujúce príznaky:
- Vaša vodovodná batéria neustále kvapká do umývadla alebo pri spoji vzniká mláčka vody,
- v okolí vodovodnej batérie vzniká pleseň a usadeniny,
- vodovodná batéria škrípe alebo je príliš hlučná,
- voda tečie v návalových množstvách alebo iba cícerkom.
Vodovodnú batériu niekedy stačí iba šikovne utesniť alebo, keď škrípe, rozobrať a namazať. V komplikovanejších prípadoch (keď utesnenie a rozobratie s premazaním nezaberú) ju musíte vymeniť za novú.
TIP!
Prečítajte si šikovný a jednoduchý návod, ako vymeniť starú vodovodnú batériu za novú.
Ako batériu jednoducho a efektívne utesniť?
Ak chcete jednoducho utesniť vašu vodovodnú batériu, potom nasledujte tento jednoduchý návod:
- Zastavte prívod vody. Nájdite ventil a predtým, než čokoľvek s vodovodnou batériou spravíte, ho starostlivo uzatvorte.
- Pod plastovou krytkou na prednej strane batérie nájdite skrutku, ktorú uvoľnite kľúčom.
- Odhaľte vnútro vodovodnej batérie a poriadne si ho prezrite. Použiť môžete aj svetlo z baterky – skontrolujte všetky časti batérie – tesniaci krúžok, gumovú podložku, ventily i nečistoty, zanesenie, prípadne pleseň.
- Vnútro batérie dôkladne vyčistite – ak ste našli známky opotrebovania na tesniacom krúžku, gumovej podložke alebo vo ventiloch, musíte ich vymeniť za nové. Ak na nich viditeľné poškodenie nie je, vnútro batérie vyčistite a zložte naspäť.
- Poriadne utiahnite ventily i skrutky.
- Ak problém s vodovodnou batériou pretrváva, odporúčame vám obrátiť sa na odborníka alebo ju jednoducho vymeňte za novú.
TIP:
Vyberte si zo svetových značiek vodovodných batérií v našom e-shope. Na výber máte termostatické sprchové i vaňové batérie, umývadlové, pákové sprchové, kuchynské, bidetové či špeciálne batérie značiek:
Jednoduché utesnenie vodovodnej batérie zvládne každý domáci kutil. Pri exkluzívnejších značkách vodovodných batérií vám však odporúčame obrátiť sa na odborníka, aby ste ju ešte viac nepoškodili.
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka