ČAKAJTE PROSÍM...

Jednoduchý návod, ako na výmenu batérie

Tečie vám vodovodná batéria a potrebujete ju vymeniť? Alebo ste si jednoducho kúpili novú namiesto starej a inštalatér na vás nemá čas, pretože je to pre neho „malá“ robota? Bežnú nástennú alebo stojankovú batériu si môžete vymeniť aj svojpomocne. V článku sme si pre vás pripravili krátky návod, ako na to.
vymena baterie

Zastavenie prívodu vody

Prvý krok pri výmene batérie (okrem kúpy novej) je zastavenie prívodu vody. Pri nástennej batérii je najjednoduchšie zastaviť hlavný prívod. V rodinných domoch to býva spravidla zatvorenie jedného ventilu, ktorý zväčša nájdete ešte pred regulátorom tlaku vody a filtrami. Ak ho tam nemáte, hľadajte vo vodomernej šachte. V bytoch býva samostatne ventil na studenú a teplú vodu. Treba zatvoriť obidva.

So stojankovou batériou je prvý krok o niečo jednoduchší, keďže stačí zatvoriť rohové ventily, z ktorých je batéria napojená. Bývajú umiestnené pod batériou – napríklad v umývadlovej skrinke alebo v skrinke pod kuchynským drezom.

Po zastavení prívodu batériu otvorte, aby z nej vytiekla zostatková voda.

Demontáž vodovodnej batérie

Na demontáž nástennej batérie potrebujete kľúč s veľkosťou 27 alebo kliešte – blicky. Ideálne, ak by mali plastové návleky, aby nepoškrabali matice batérie. To ale asi bežný človek doma nemá, takže si vystačíte aj s kusom nejakej starej handry, cez ktorú matice batérie kliešťami uchopíte a odskrutkujete. Po demontovaní batérie ešte odskrutkujte staré chrómové krytky, ktoré zostanú na etážkach. V balení batérií bývajú vždy nové.

S demontážou stojankovej batérie si poradíte aj obyčajným kľúčom (veľkosti bývajú rôzne podľa výrobcov). Jednoduchšie to ale pôjde s trubkovým kľúčom alebo ideálne s račnou s predĺženými nástavcami. Postup je jednoduchý.

Batéria je priskrutkovaná k drezu alebo umývadlu buď jednou, alebo dvoma skrutkami. Odskrutkujte matice trubkovým kľúčom a následne matice hadičiek, ktoré sú priskrutkované na rohových ventiloch. Batériu vytiahnete smerom hore a hadičky opatrne pretiahnete cez otvor v umývadle alebo dreze.

Montáž novej batérie

Postup je presne opačný ako u demontáže.

Pri nástennej batérii je potrebné si dať pozor na pár vecí:

  • Nepoškrabať matice batérie.
  • Nezabudnúť do matíc vložiť tesnenia. Ak máte staré železné rozvody vody, je vhodné dať tesnenia so sitkom, aby ste zabránili prenikaniu nečistôt do batérie.

Pri stojankovej batérii si treba dať pozor na:
  • Správne zloženie prichytávacej sady – prvá ide gumička, aby ste nepoškodili umývadlo alebo drez, druhá ide železná podložka, tretie v poradí idú matice.
  • Správne dotiahnutie matíc hadičiek na rohové ventily. Nedoťahujte „konskou“ silou, aby ste neporušili gumené tesnenia v maticiach hadičiek.
  • Niektoré stojankové batérie sú dodávané už s namontovanými hadičkami, u iných je treba hadičky do batérie naskrutkovať. Hadičky bývajú obidve rovnaké a otvory zo spodnej strany batérie sú nachystané presne na ne. Nemôže sa stať, že by ste ich zapojili na nesprávne miesto.

Spustenie vody a kontrola

Po namontovaní batérie pustíte vodu a skontrolujete, či netečie niekde tam, kde nemá. Dajte si pozor na nasledovné miesta – matice nástennej batérie, matice hadičiek stojankovej batérie, spodnú stranu batérie a napojenie hadičiek, matice sprchovej hadice v prípade vaňovej alebo sprchovej batérie.

Náš tip

Výrobcov vodovodných batérií je veľké množstvo. V prípade drahších, luxusnejších a nie celkom bežných typov batérií, u ktorých je treba dodržať viac vecí, ako popisujeme v návode, odporúčame montáž odborníkom. V prípade tých bežných typov sa pokojne riaďte týmto návodom.

Takéto bežné a cenovo dostupné sú napríklad batérie značky Sagittarius. Vyrábajú niekoľko sérií s veľkým výberom modelov. Majú až šesťročnú záruku na keramické kartuše a tela batérií a na Slovensku je vybudovaná servisná sieť, ktorá robí záručné aj pozáručné opravy na mieste u zákazníka.


Viac o batériách Sagittarius sa dozviete a kompletný prehľad modelov nájdete v našom e-shope.
sagittarius e-shop

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov