ČAKAJTE PROSÍM...

Aké svetlo vybrať do kúpeľne? Kľúčový je nielen dizajn

V kúpeľni väčšina z nás začína a končí svoj deň. Mala by to byť príjemná miestnosť prispôsobená našim požiadavkám, vrátane úložných priestorov a správneho osvetlenia. Ako osvetlenie správne rozmiestniť, aby bolo postačujúce a zároveň zostalo príjemné?
responsive-img
Na osvetlenie v kúpeľni majú mnohí vysoké nároky. Okrem starostlivého výberu dizajnu treba svoju pozornosť venovať aj bezpečnosti. Umiestnenie svietidiel totiž musí spĺňať bezpečnostné normy. Keď teda zariaďujete kúpeľňu, nechajte si s tým, kam svetla umiestniť, poradiť. V článku vám poradíme, aké svetlá sú do kúpeľne vhodné a kde všade by mali byť, aby ste sa v v nej cítili ako vo wellness.

Základné pravidlá

Kúpeľňa je rozdelená do niekoľkých zón. Tie sa posudzujú v závislosti od vzdialenosti od umývadla, vane, batérie a pod. Pritom platí pravidlo, že čím je osvetlenie ďalej od zdroja vody, tým sú nároky na neho menšie. A opačne. Čím je bližšie k sprchovaciemu kútu, umývadlu, vani, tým je potrebné použiť lampu označenú hodnotou s dostatočným krytím. Tú signuje písmeno I – označujúce krytie proti vniknutiu predmetov a písmeno P označujúce vniknutie vody. Vyššie čísla značia odolnosť lampy (hodnota IP musí byť minimálne 44 a vyššia).

Rozdelenie zón podľa IP

1. Prvá z nich sa nachádza priamo vo vnútorných priestoroch umývadla, vane a sprchovacieho kúta – ide teda o miesta, kde dochádza k bezprostrednému styku s vodou. Na tieto miesta sa svietidlá zvyčajne neumiestňujú, výnimku tvoria svietidlá určené do masážnych vaní a sprchovacích kútov.

2. Druhú zónu tvorí najbližšie okolie vane (najmä nad ňou), kde sa styku s vodou nevyhnete. Do týchto miest patrí len špeciálne svietidlo s veľmi kvalitnou izoláciou.

3. Do tretej zóny spadá okolie vane, sprchového kúta a umývadla do vzdialenosti 0,6 metra a nad vaňou nad 2,25 m. V týchto miestach by sa stále nemalo nachádzať žiadne osvetlenie okrem špecializovaných svietidiel určených priamo pre tieto miesta.

4. Poslednú zónu tvorí priestor mimo predchádzajúcich troch zón, kde môžete bez obáv umiestniť klasické kúpeľňové svietidlá.

Najdôležitejšie je hlavné osvetlenie

Centrálne osvetlenie kúpeľne použije každý, kto do nej vkročí. Svetlo by malo zvládnuť dostatočne nasvietiť celú kúpeľňu tak, aby ste sa v nej pohodlne zorientovali a prípadne našli cestu k ďalším bodovým svetlám. V drvivej väčšine kúpeľní tvoria hlavné svetlo stropné svietidlá – tie môžu byť buď pripevnené k stropu, alebo zapustené priamo do stropu.

Pri výbere hlavného osvetlenia do kúpeľne starostlivo premýšľajte nad celým priestorom kúpeľne – nad jej veľkosťou, zákutiami a farebnom odtieni. Čím tmavšia a väčšia kúpeľňa bude, tým silnejšie hlavné svetlo potrebujete. Naopak, v malých svetlých kúpeľniach stačí svietiť jedným hlavným svetlom.

Lokálne svetlo sa potom odporúča umiestniť nad zrkadlo a prípadne v blízkosti umývadla – najlepšie po oboch stranách vo výške očí. Toto svetlo by však nemalo byť príliš oslňujúce.

Trendy bodovky

Centrálnym svetlom ale nemusí byť iba stropné svietidlo. Rovnaký, a možno aj lepší dojem, vykúzlite použitím niekoľkých LED kúpeľňových bodoviek. Tieto malé trendy guľaté svetielka miestnosť dostatočne rožiaria a jednotlivé kusy na seba upozornia. Ešte lepší dojem docielite použitím podhľadových bodových svetiel do kúpeľne, ktoré môžete často otáčať. Malé aj väčšie svietidlá vám vďaka zapusteniu do sadrokartónu nezaberú v kúpeľni žiadne miesto.

Vpustite si do kúpeľne deň

Kúpeľňa je jednou z miestností, kde rozhodne využijete svietidlo s vysokou hodnotou indexu podania farieb. Index podania farieb je hodnotenie vernosti farebného vnemu, ktorý vznikne osvetlením z nejakého zdroja, v porovnaní s tým, aký farebný vnem by vznikol vo svetle slnka. Vysokú hodnotu indexu podania farieb ocenia najmä ženy pri líčení.

Je tiež vhodné vybrať si správnu farebnú teplotu osvetlenia. Do kúpeľne sa lepšie hodí chladnejší odtieň (okolo 5 500 kelvinov). Najčastejšie sa predáva pod označením „denná biela" alebo „prirodzená biela".

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov