ČAKAJTE PROSÍM...

Znížte nežiaducu vlhkosť. Riešením sú odvlhčovače vzduchu

Štandardná vlhkosť vzduchu v byte by sa mala pohybovať okolo 50 až 60 Vysokú vlhkosť spôsobuje prienik vody zvonku alebo z porúch inštalácie. Ovplyvňujú ju tiež bežné činnosti v domácnosti, ako varenie alebo sprchovanie. Pri nich sa kondenzujú pary na oknách, čo spôsobuje rozdiel vnútornej a vonkajšej teploty.
vlhkosť
Popri dodržiavaní zdravého životného štýlu stojí za to zamerať sa najmä na kvalitu vzduchu, ktorý dýchame. Výrazne totiž ovplyvňuje naše zdravie. Doma trávime dosť času a práve tam môžeme kvalitu vzduchu ovplyvniť. Efektívnou cestou k eliminácii vlhkosti je používanie odvlhčovačov vzduchu.

Ako vzniká vlhkosť v byte?

Existujú dva hlavné zdroje vlhkosti. Prvým z nich je vplyv vonkajšieho prostredia, keď do domu zateká alebo vlhkosť presakuje murivom od základov (nedostatočná izolácia).

Druhým zdrojom vlhkosti je činnosť človeka. . Doma sa varí, suší bielizeň, sprchuje, kúpe, ľudia sa potia, dýchajú a pestujú v ňom aj rastliny. Vlastným užívaním domu či bytu vzniká veľa vlhkosti, ktorá má vplyv na chladné steny a podlahy. Ochladia sa na teplotu, keď sa do vzduchu táto vlhkosť už nevojde a zmení sa na vodu, takzvaný rosný bod. Čím je v miestnosti teplejšie a väčšie vlhko, tým je vyšší aj rosný bod.

Kľúčové je vetranie

Jedným zo spôsobov, ako sa zbaviť vlhkosti, je vetranie. Ideálnym riešením pre každodennú prevádzku domácnosti je pravidelné prevzdušňovanie miestností v kombinácii s modernými sušičmi vzduchu. Intenzitu vetrania riaďte podľa aktuálneho počasia a teplôt. V zime vetrajte krátkodobo, ale intenzívne. V lete v príjemných teplotných podmienkach pokojne celý deň.

Ideálne vetranie je vždy krátke, ale časté – iba tak vymeníte teplý vlhký vzduch za studený suchý, a pritom nebudete zvyšovať náklady za vykurovanie.

Praktické a zdravotne nezávadné

Najpraktickejším pomocníkom pre riešenie vlhkosti v rámci rýchlej svojpomoci sú domáce odvlhčovače. Majú priaznivý vplyv na ľudské zdravie a sú zdravotne nezávadné. Sú ideálne po zime alebo na rýchle vysušenie zaplavených miestností, napríklad po prívalovom daždi alebo povodni.

Odvlhčovač absorbuje okolitý vzduch výparníkom a vzduch následne zamrazí. Vodná para skondenzuje a odtečie do zásobníka a odvlhčený vzduch spotrebič vypustí späť do miestnosti. Odvlhčovač teda funguje podobne ako klimatizácia. Prístroj je mobilný, takže ho môžete používať v akejkoľvek miestnosti. Bežný model je schopný pracovať v miestnosti až do 50 m³.

Ako vybrať odvlhčovač

Výber odvlhčovača vzduchu a jeho výkon súvisí s účelom použitia. Domáce odvlhčovače vzduchu sú svojím výkonom dimenzované do bytových priestorov alebo menších miestností. Profesionálne odvlhčovače vzduchu sú určené pre likvidáciu vodovodných havárií vo väčších priestoroch, na vysúšanie muriva na stavbách a podobne.

Pri výbere je nutné brať do úvahy nasledujúce parametre:

  • objem vysušeného priestoru,
  • vnútornú teplotu (pri akých teplotách bude odvlhčovač pracovať),
  • vlhkosť,
  • požadovanú dobu odvlhčenia,
  • výkon odvlhčovača.

Dôležitým parametrom je aj odvlhčovacia kapacita. Preto si treba hneď na začiatku určiť, koľko vlhkosti musíte odstrániť. Kapacita odvlhčovača je údaj, ktorý nájdete pri každom prístroji a povie vám, koľko litrov vody dokáže odvlhčovač odstrániť zo vzduchu za určitý časový úsek, najčastejšie za 24 hodín. Samozrejme, platí, že čím viac litrov vody dokáže prístroj počas danej doby odsať, tým sa považuje za výkonnejší.

Potrebujete pomôcť s výberom odvlhčovača vzduchu do vášho príbytku? Neváhajte sa na nás obrátiť, náš profesionálny personál vám veľmi rád odporučí ten správny výrobok pre vaše potreby.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov