ČAKAJTE PROSÍM...

Závlaha trávnika: Zvládnete ju svojpomocne alebo potrebujete odborníka?

Aj počas teplého počasia treba myslieť na kvalitnú závlahu trávnika. Trávny porast, ktorému poskytnete dostatok vody a živín, bude patrične dokresľovať malebný vzhľad vašej záhrady záhrady. Nedostatočná závlaha trávnika môže obmedziť rast trávy. Zistite, či ju zvládnete svojpomocne alebo potrebujete odborníka.
Závlaha trávnika
Prírodná závlaha v podobe dažďových kvapiek nie je dostačujúca. Týka sa to nielen horúcich letných dní, ale aj slnečných dní na jar a v jeseni. Riešením je umelý zavlažovací systém, na ktorý by ste mali myslieť najmä pred založením novej záhrady. Neskoro však nie je ani vtedy, keď už máte vysadený trávnik.

Pred samotnou inštaláciou závlahového systému je dôležité nielen dôkladné naplánovanie technickej stránky veci, ale mali by ste myslieť aj na zdroj závlahovej vody. Zvládnete ju aj svojpomocne?

Závlaha trávnika svojpomocne

Automatická závlaha je v súčasnosti dostupná aj pre bežného záhradkára. Výber toho správneho závlahového systému sa odvíja najmä od vašich preferencií a predstáv výslednej podoby trávniku. Na montáž vám postačí trochu zručnosti a času.

Čo všetko treba zvážiť? Skôr než začnete s výkopmi, musíte si uvedomiť, čo všetko ovplyvní správnu funkčnosť systému. Dôležité je zistiť, na ktorej svetovej strane chcete trávnik polievať. Ďalej by ste nemali zabudnúť na zdroj vody, jeho výdatnosť a kvalitu. Musíte si tiež premyslieť umiestnenie ovládacej jednotky – existujú typy, ktoré môžete umiestniť priamo na záhrade, ale sú aj také, ktoré tam byť nemôžu. Takisto je nutné zvážiť, či chcete okrem výsadieb a trávnika zavlažovať aj rastliny v nádobách alebo v skleníku.

Zdroj vody

Jediným zdrojom vody pre závlahu nemusí byť vodovod. Možete použiť vrt, studňu aj žumpu na dažďovú vodu. Najlepším riešením je nádrž, do ktorej sa dá zviesť voda zo strechy a spevnených povrchov. Počas zrážok sa naplní dažďovou vodou, ktorá je pre trávnik najvhodnejšou a zároveň znižuje náklady na závlahu. Počas sucha je možné nádrž dopúšťať z vodovodu alebo vrtu. Ak však nemáte inú možnosť, ako vodu z vodovodu, určite si nechajte od dodávateľa vody nainštalovať podružný vodomer.

Výkopové práce

Výkopy je nutné viesť čo najefektívnejšie, aby sa vodovodné vedenie zbytočne nepredlžovalo. Tesne pred tým, než vezmete do ruky rýľ, si premyslite, kadiaľ výkopy povedú a kde umiestnite šachtu na ovládacie ventily. Snažte sa do jedného výkopu združiť čo najviac hadíc. Kopte tak, aby ste do záhrady zasiahli čo najmenej.

Výkopy robte hlboké asi 30 až 40 centimetrov. Šírku zvoľte podľa počtu a priemeru hadíc. Ak vediete výkopom spolu s hadicami elektrické vedenie, nezabudnite ho najskôr pretiahnuť do vhodnej káblovej chráničky. Po správnej inštalácii potrubného vedenia výkop starostlivo zasypte. Okolo hadíc je nutné sypať jemnú zeminu bez kameňov, aby nedošlo k poškodeniu steny vedenia. Na obsypanie pokojne použite piesok. Po zakrytí potrubného vedenia môžete siahnuť aj po hrubšej zemi s obsahom kameňov. Zasypanie výkopu nepodceňujte, mnohokrát je ťažké nájsť, kadiaľ uniká voda.

Montáž systému

Automatický závlahový systém nemá zložitú montáž, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Zjednodušene môžete závlahový systém chápať ako stavebnicu, v ktorej sa jednotlivé komponenty navzájom prepájajú.

V prvom rade je nutné systém rozdeliť do jednotlivých okruhov, aby sa predišlo situácii, že sa postrekovače pri menšom tlaku vody nevysunú. Nezabudnite ani na vhodný filter na vodu, inak hrozí zanesenie systému. Pri montáži si treba starostlivo skontrolovať spoje medzi hadicami, keďže v nich je voda pod tlakom, a ako sa ľudovo hovorí, voda si vždy cestu nájde. Pri inštalácii berte do úvahy pomerne výrazné rozťahovanie hadíc vplyvom tepla. Snažte sa preto inštalovať potrubné vedenia skoro ráno, keď teploty nie sú príliš vysoké. V zime by sa hadice skrátili a hrozilo by ich vytrhnutie zo spoja.

Inteligentné čidlá

Aby nedošlo k spusteniu závlahy za dažďa, musíte do systému zakomponovať vhodné druhy snímačov. Existujú buď typy indikujúce iba dážď, alebo senzory, ktoré indikujú slnečné žiarenie a jeho intenzitu. Do systému je možné zapojiť aj čidlo, ktoré reaguje na poveternostné podmienky. Pri výbere vhodného typu senzora si nechajte poradiť od odborníka, ktorý zohľadní vaše požiadavky a podmienky v danej lokalite.

Ktoré riešenie sa viac oplatí? Pri porovnaní svojpomocne vyskladaného systému automatickej závlahy so systémom na profesionálnej úrovni vychádza prvý typ lacnejšie a jeho inštalácia je oveľa jednoduchšia. Pravdou tiež je, že svojpomocná závlaha neponúka také možnosti ako profesionálna.

Závlahové „profi” systémy majú dlhšiu životnosť a umožňujú oveľa rovnomernejšiu závlahu, ktorá je pre správne fungovanie záhrady kľúčová. Pri inštalácii svojpomocného systému si vystačíte sami, zatiaľ čo v prípade profesionálneho systému musíte povolať odbornú firmu, ktorá celú prácu odvedie za vás.

Na trhu nájdete veľa firiem, ktoré vám systém navrhnú,zabezpečia potrebné komponenty a vlastnú inštaláciu nechajú na vás. Hoci toto riešenie nie je také nákladné, aj napriek tomu vyžaduje vysokú mieru premyslenosti.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov