ČAKAJTE PROSÍM...

Zásady dokonalého trávnika: Kedy ho treba kosiť?

Hustý a zelený trávnik pristane každej záhrade. Zdravé steblá trávy sú nielen pekné, ale a pohodlné. Starostlivosť o trávnik začína s príchodom jari, keď sa prebúdza zo zimného spánku. Pohľad na neho ale nie je vábny.

Môže vás prekvapiť hnedá farba odumretých listov, mach či pleseň. Ako sa tomu vyhnúť?


motorová kosačka na pokosenom trávniku


O potrebe kosenia pri okrasnom trávniku nikto nepochybuje. Aj pri tejto známej údržbe nastáva mnoho otázok – ako často kosiť, aby bol trávnik krásny, no zároveň zdravý? Ako si vybrať kosačku? Jedno je isté. Ako pri kosení, tak aj pri zavlažovaní treba dodržiavať osvedčené pravidlá.

Starostlivosť o zelený koberec tým ani zďaleka nekončí. Veľmi mu prospieva aj vertikutácia, v určitých podmienkach tiež prevzdušňovanie či pieskovanie.


Ako často kosiť a na akú dĺžku?

Platí všeobecné pravidlo, že kosením by ste mali odstrániť najviac jednu tretinu výšky porastu. Okrasné trávniky zvyčajne koste do výšky 15 – 22 mmSkoro na jar, na jeseň a v suchých a horúcich obdobiach roka, keď trávniky nerastú tak intenzívne, treba ponechať vyššie strnisko, aby sa porast nesilil.

Frekvenciu kosenia prispôsobte nárastu rastlinnej hmoty v rôznych fázach vegetačného obdobia. Po pomalšom rozjazde v marci a v apríli rastie trávnik najintenzívnejšie v máji a v júni. V horúcich a suchých letných mesiacoch sa rast spomaľuje a oživenie nastáva až v chladnejšom a vlhkom septembri.

Do skorého leta teda kosíme najmenej raz týždenne, neskôr raz za štrnásť dní.


Vertikutácia trávnik oživí

Ide o vertikálne prerezanie nožov do hĺbky zeme cca 3 cm, ktorým sa trávny koberec prevzdušňuje a zbavuje plsti. Práve plsť totiž obmedzuje cirkuláciu vody a vzduchu a vytvára vhodné prostredie pre rozvoj rôznych chorôb. Rez tiež ničí dvojklíčnolistové buriny a podporuje odnožovanie tráv.

Trávnik tak prejde omladením.

Okrem toho pri vertikutácii dochádza k vyhrabávaniu starej odumretej trávy, buriny, machu a trávnych húb. Bezprostredne po vertikutácii síce vyzerá trávnik horšie, ako pred ňou, avšak už za pár týždňov bohato predbehne svoj pôvodný stav, krásne sa zazelená a zhustne.


Pravidelná závlaha je dôležitá

Tráva je rastlina ako každá iná. Aj ona potrebuje pravidelnú závlahu. Na pravidelnosť sa v prípade prírody netreba spoľahnúť, a tak sme občas svedkami toho, ako nám tráva schne pred očami.

Trávnik sa môže dokonca úplne spáliť, ak ho bez ohľadu na predpoveď počasia pokosíte príliš nakrátko a nastane dlhé obdobie sucha a horúčav.

Ak viete dopredu o takomto období, nechajte trávu narásť. Dlhšia tráva totiž oveľa lepšie znáša nedostatok vlahy a vysoké teploty. Riešenie tejto situácie ponúka automatický závlahový systém, ktorý zavlažuje aj s ohľadom na množstvo prírodných zrážok.

So správne navrhnutým závlahovým systémom budete mať trávnik sýtozelený počas celej vegetácie.


Pre každý trávnik správna kosačka!

Môže sa zdať, že kosenie trávy nemá na vzhľad trávnika žiadny vplyv, avšak opak je pravdou. Ak chcete, aby vaša záhrada vyzerala ako lúka, koste ju, napríklad, len trikrát do roka. V takom prípade ju ťažko pokosíte inak ako bubnovou kosačkou, ktorá je predurčená pre kosenie vysokej trávy.

Na údržbu anglických trávnikov sú vhodné vretenové kosačky, ktoré trávu nekosia, ale strihajú. Tráva vďaka tomu netrpí stresom a nevysychajú jej končeky stebiel.

Ak chcete mať neustále perfektne strihaný trávnik bez zbytočnej námahy, potom siahnite po robotickej kosačke.

Najčastejšie sa však na údržbu trávnika využíva rotačná kosačka, či už s obsluhou, ktorá kráča za ňou alebo s obsluhou, ktorá pohodlne sedí na záhradnom traktore, ktorý pod sebou nesie rotačné žacie ústrojenstvo.


Ako si vybrať správne?

Základným faktorom pri výbere kosačky na trávu je veľkosť plochy, ktorú má kosiť. Pre menšie plochy úplne stačí elektrická kosačka. Jej výhodou je nižšia hmotnosť, ľahšia manipulácia, minimálne nároky na údržbu a priaznivejšia obstarávacia cena, ako aj prevádzkové náklady.

Na väčšie plochy je vhodnejšie zvoliť benzínovú kosačku. Tieto kosačky majú spravidla vyšší výkon než elektrické kosačky, nie sú závislé na prívode elektriny, a navyše sú vybavené mnohými funkciami, ktoré vám uľahčia prácu.

Na kosenie veľkej plochy nad cca 1200 m2 je najvhodnejšie zvoliť rider alebo záhradný traktor. Tieto stroje vám ponúknu nielen minimálnu námahu s maximálnym pohodlím, ale aj širší záber, vyššiu rýchlosť a objemnejší kôš než klasické kosačky.

Podstatným rozdielom v komforte práce na veľkej ploche môže byť tiež veľkosť zberného koša na trávu alebo objem palivovej nádrže pri benzínovom stroji, čo má vplyv na plynulosť práce v záhrade.


VÝPREDAJ

Kód: 981389

279,00 €
Zľava   28 %
388,69 €
  ks
AKCIA

Kód: 981258

222,65 €
Zľava   10 %
247,39 €
  ks
AKCIA

Kód: 981374

279,08 €
Zľava   10 %
310,09 €
  ks
 

Má vaša záhrada členitejší povrch?

Pre členité plochy s množstvom stromov, kríkov, záhonov alebo iných prekážok je vhodnejšie zvoliť benzínovú alebo akumulátorovú kosačku na trávu s menším záberom, prípadne niektorú z kosačiek s otočnými kolesami.

Pre časté pravidelné kosenie môže byť zaujímavá kosačka s funkciou mulčovania, pri ktorom sa tráva reže na drť a vracia sa späť ku korienkom ako prírodné hnojivo. Ak kosíte v pravidelných intervaloch, vystačíte si so strojom s nižším výkonom.

Ak ale nemôžete trávniku venovať pravidelnú starostlivosť a stáva sa, že vám tráva prerastie, je vhodnejšie uvažovať nad výkonnejším benzínovým modelom, ktorý zvládne aj vyššiu a hustejšiu trávu, ideálne s možnosťou bočného vyhadzovania.

To umožní trávu zozbierať až neskôr, čím sa vyhnete častému vysypávaniu koša.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov