ČAKAJTE PROSÍM...

Výber vhodnej batérie na umývadlo nie je veda. Ako na to?

Správne zvolená batéria dopĺňa štýl celej kúpeľne. Pri výbere však musíte zohľadniť nielen vhodný typ a vzhľad, ale aj jej praktické vlastnosti. Existuje totiž nespočetné množstvo dizajnov, ktoré budú lahodiť oku aj interiéru, rovnako ako tvarov a typov, ktoré uľahčia ich používanie a pomôžu vám ušetriť za vodu.
umyvadlova bateria
Tá pravá by mala snúbiť nadčasový dizajn, komfortnú obsluhu, dlhodobú funkčnosť, možnosť regulácie vody a, v neposlednom rade, odolnosť. Ako sa však zorientovať v bohatej ponuke vodovodných batérií, ktoré ponúka trh? My vás svetom batérií prevedieme a vysvetlíme, na čo si dať pozor.

Ako si vybrať batériu do kúpeľne?

Keď si vyberáte batériu do kúpeľne, mali by ste vziať do úvahy, či pôjde o batériu k umývadlu, do sprchovacieho kúta, do bidetu alebo k vani. Ich spôsob využitia sa totiž dosť líši, preto sú vo väčšine internetových obchodov rozdelené do viacerých kategórií.

Ak máte v jednej kúpeľni vaňu, sprchu, bidet aj umývadlo, bude najlepšie, keď kúpite všetky vodovodné batérie naraz. Budú totiž zodpovedať celkovému štýlu kúpeľne.

Možnosti umiestnenia batérie

Pri nákupe vodovodnej batérie sa určite stretnete s otázkou, kam ju umiestniť, aby ladila so štýlom miestnosti a zároveň splnila svoj účel . Hoci sa štandardne inštaluje na stenu, možno ju umiestniť aj pod omietku, priamo na drez, vaňu alebo umývadlo a v niektorých prípadoch dokonca z podlahy.

Podomietkové batérie

Podomietkové batérie predstavujú veľmi elegantné riešenie. Časť batérie je skrytá pod omietkou, viditeľný je len výtok vody a kohútik alebo páka. Montujú sa v kombinácii s podomietkovým telesom, v ktorom sa mieša teplá a studená voda a zároveň rozdeľuje prúd. Preto môžu byť zložitejšie na inštaláciu. Na druhej strane však pôsobia luxusne a minimalisticky.

Stojankové batérie

Stojankové batérie sa inštalujú na okraj vaní, umývadiel a kuchynských drezov. Inštalácia na umývadlo býva väčšinou najpraktickejšia, pretože okolo batérie nemusíte neustále utierať vodu. Stojankové batérie pôsobia veľmi elegantne, keďže nenarušujú celistvosť kúpeľňového obkladu.

Podlahové batérie

Podlahové batérie sú určené najmä pre voľne stojace vane. Popri svojej funkčnosti pôsobí tento typ batérie ako estetický doplnok, ktorý zaujme každého návštevníka kúpeľne. Ak o tomto variante uvažujete, musíte sa na jeho inštaláciu pripraviť a mať rozvody vody vedené priamo v podlahe.

Nástenné batérie

Veľmi obľúbeným riešením sú aj nástenné batérie. Montujú sa priamo na vodovodné rúrky, no treba rešpektovať ich rozstup, teda vzdialenosť medzi prívodnými rúrkami teplej a studenej vody.

Obľúbenosť nástennej batérie vychádza najmä z ich praktickosti. Tá hlavná spočíva v tom, že sa všetky jej časti nachádzajú vonku, čo podstatne uľahčuje výmenu – batériu iba zložíte a namiesto nej inštalujete iný kus s rovnakou roztečou. Sú tiež veľmi jednoduché na údržbu.

Typ ovládania batérie netreba podceniť

Ak už ste si vybrali jednu z možností, položte si najzásadnejšiu otázku, a to, aký typ vodovodnej batérie vám bude najviac vyhovovať. Práve púšťanie vody je hlavným dôvodom, prečo si batériu kupujete. Preto by mala presne zodpovedať vašim potrebám a požiadavkám.
umyvadlova bateria

Pákové batérie

Pákové batérie postupne nahrádzajú tradičné kohútikové. Výhodou pákových batérií, oproti kohútikovým, je rýchlejšie a pohodlnejšie nastavenie požadovanej teploty, čím sa zároveň obmedzuje množstvo zbytočne odtečenej vody. Určite vám príde vhod aj jednoduché a rýchle zastavenie vody jediným pohybom.

Kohútikové batérie

Kohútikové batérie patria medzi tradičné typy batérií, a tak si ich kupujú najmä ľudia, ktorí majú svoju kúpeľňu či kuchyňu zariadenú v retro štýle. Hoci pôsobia štýlovo, treba myslieť na to, že regulácia teploty vám zaberie viac času. Zaznamenať tiež môžete nárast spotreby vody.

Termostatické batérie

Nízka spotreba vody a komfort pri používaní – to sú prednosti termostatických batérií. Sú však šetrnejšie než pákové a oproti kohútikovým batériám môžu ušetriť až 50 percent vody.

Tento typ batérií sa od ostatných líši tým, že má regulátor nastavenia teploty vody. Automaticky tak zmiešava studenú a teplú vodu na optimum, ktoré si sami zvolíte . Najčastejšie ide o hodnotu 38 °C. Ide zároveň o bezpečnostnú poistku, ktorá by mala byť v prípade potreby prekonaná. Nehrozí teda obarenie vodou alebo, naopak, studený šok.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov