ČAKAJTE PROSÍM...

Viete, aké trubky sú najlepšie na ústredné kúrenie? Poradíme vám

Rozvody kúrenia by mali vykazovať dlhú životnosť a maximálnu bezpečnosť prevádzky. Každá havária môže totiž spôsobiť nemalé škody. Hoci mieru kvality použitých materiálov zvyčajne doložia technické certifikácie, pri voľbe konkrétneho systému trubiek a tvaroviek treba zohľadniť aj ďalšie aspekty, ako prevádzkový tlak či teplotu, riešenie dĺžkovej rozťažnosti, umiestnenie a vedenie potrubia.

potrubie na ústredné kúrenie

Potrubie z kovu

V prípade kovu ide v zásade o použitie klasických materiálov, ako meď alebo oceľ. Medzi hlavné výhody medených rozvodov patrí odolnosť, spoľahlivosť, nehorľavosť a schopnosť vydržať aj vo vysokých teplotách. Navyše majú hladký vnútorný povrch, ktorý je odolný voči korózii a usadeninám, takže vykurovacia voda má mnoho menší odpor a celý vykurovací systém je ľahšie regulovateľný. 

Nevýhodou je, že ich montáž je pracná a zdĺhavá, a teda sa aj predraží. Podobné vlastnosti ako meď, má aj oceľ, pri ktorej však treba počítať so spájaním trubiek pomocou kyslíkoacetylenového plameňa (autogénom), čo so sebou nesie vyššie náklady.

Potrubie z plastu

Ďalšou z možností je použitie plastových materiálov, ako PE-Xc, PB, PPR alebo PP-RCT, ktoré majú veľa výhod. Mezi najväčšie z nich patrí nízka cena a jednoduchý spôsob spájania. Rúrky sú zdravotne nezávadné, preto ich možno použiť aj pre rozvody pitnej vody. 

Plastové materiály navyše nekorodujú a nezarastajú a vďaka svojej vysokej ohybnosti sa ľahko a rýchlo montujú, sú menej hlučné a majú vysokú životnosť. Z pohľadu vykurovania však majú aj niektoré problémové vlastnosti, ako napríklad veľkú teplotnú dĺžkovú rozťažnosť. Plastové potrubie tiež nie je na rozdiel od kovového samonosné, preto je nutné spevnenie pomocou kovových žľabov alebo menšia vzdialenosť podpôr, čo celý systém zbytočne predražuje.

Potrubie z viacvrstvových materiálov

Pre kúrenárske rozvody je najoptimálnejším riešením tzv. viacvrstvové potrubie, ktoré v sebe spája vlastnosti klasických kovových a plastových materiálov. Hlavnou výhodou viacvrstvových rúrok je jednoduchá a ľahká montáž, univerzálne použitie, cenová dostupnosť a tiež menšia teplotná rozťažnosť

Pri vykurovaní je obrovskou výhodou aj kyslíková bariéra, ktorá zabraňuje prenikaniu kyslíka dovnútra inštalácie, a tým znemožňuje koróziu kovových častí rozvodov. Všetky menované výhody určite povedú k tomu, že sa viacvrstvové rúrky časom stanú najpoužívanejším materiálom nielen pre kúrenárske, ale aj vodovodné inštalácie.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov