ČAKAJTE PROSÍM...

Veľké porovnanie čerpadiel na vodu: Poznáte rozdiely?

Dostať vodu zo studne, potoka, bazénu či nebodaj pivnice, nie je nič jednoduché. Našťastie, existujú čerpadlá, ktoré túto neľahkú prácu urobia za vás. Môže sa zdať, že výber čerpadla nie je nič zložité, no nie je to tak. Ak totiž chcete, aby vám dobre slúžilo, mali by ste sa riadiť účelom jeho použitia.
čerpadlo
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si nové čerpadlo, ale neviete, aké je pre vás ideálne, čítajte ďalej. Pomôžeme vám rozhodnúť sa, ktoré vodné čerpadlo si vybrať.

Zamerajte sa na použitie čerpadla Vzhľadom na to, že trh je doslova zahltený najrôznejšími modelmi vodných čerpadiel, pred samotným nákupom si musíte ujasniť, aký produkt je pre vás vhodný. Pomáhať vám budú informácie o konkrétnom použití čerpadla.

Potrebujete povrchové alebo ponorné čerpadlo? Na úvod treba spomenúť rozdelenie podľa toho, odkiaľ budete čerpať vodu. Vybrať si môžete z dvoch modelov čerpadiel:


  • Povrchové čerpadlá – Čerpadlá, ktoré primárne slúžia na získavanie vody z maximálnej hĺbky okolo ôsmich metrov. Typickým príkladom sú bazény, kopané studne alebo dažďové rezervoáre. Pri väčšine modelov týchto čerpadiel je potrebné počítať s vyššou hlučnosťou.
  • Ponorné čerpadlá – Ak chcete čerpať vodu z vŕtaných studní s hĺbkou až štyridsať metrov a viac, ideálne sú pre vás ponorné čerpadlá.

Čerpadlá podľa typu použitia

Pri výbere vodného čerpadla by ste sa mali odraziť nielen od hĺbky, z akej budete chcieť čerpať vodu von, ale aj od zdroja vody.

Pitná voda

Ak chcete čerpať pitnú vodu, s úplným prehľadom si vystačíte s tlakovým ponorným čerpadlom. Najčastejšie sa používa najmä pri kopaných alebo vŕtaných studniach. Výnimkou však nie sú ani nádrže s pitnou vodou. Všeobecne platí, že na tento účel sú vhodné povrchové, ako aj ponorné čerpadlá.

Úžitková voda

Úžitková voda sa nachádza najmä v jazierkach, nádržiach s dažďovou vodou, ale aj v riekach a rybníkoch. Ako možno tušíte, ide o mierne znečistenú vodu. Tá by mohla klasické ponorné čerpadlo ýchlo znehodnotiť. Preto sú súčasťou čerpadiel špeciálne sacie koše, v ktorých sa zachytí väčšina hrubých nečistôt.

Znečistená voda

Ak potrebujete dostať vodu zo septiku, žumpy, zaplavenej pivnice alebo z veľmi znečistenej vodnej nádrže, bude pre vás práve kalové čerpadlo. Jeho súčasťou je špeciálna mriežka, ktorá zabraňuje prieniku nečistôt v danej veľkosti. Dôraz by ste mali klásť na kvalitnejšie konštrukčné prevedenie.

Jednotlivé typy čerpadiel

Teraz je najvyšší čas, predstaviť si základné typy čerpadiel dostupných na trhu. Tie možno deliť najmä podľa samotnej konštrukcie a tiež spôsobu fungovania. Každá z kategórie výrobkov nachádza svoje uplatnenie v odlišných podmienkach.

Záhradné povrchové čerpadlá

Názov tejto kategórie je pomerne výstižný. Ide o čerpadlá, ktoré sa v žiadnom prípade nevkladajú do vody, ale zostávajú stáť na povrchu. Ich súčasťou sú hadice – jedna nasávacia a druhá vypúšťacia. Pri výbere záhradného povrchového čerpadlá si postrážte jeden z najdôležitejších parametrov. Tým je sacia výška, do akej je schopné čerpadlo vysať vodu – napríklad zo studne, šachty a ostatných priestorov. V tomto smere vás limituje sací výkon maximálne osem metrov.

Áno, niekto môže ako výhodu záhradných povrchových čerpadiel vnímať fakt, že sú umiestnené na povrchu a ľahšie sa s nimi manipuluje. Ich nevýhodou je nielen obmedzená sacia výška, ale aj to, že po zapnutí čerpadla musíte bežať na koniec hadice, aby ste ju mohli ovládať. To v súčasnosti riešia automatické vodárne – stačí otočíť kohútikom na konci hadice a čerpadlo sa spustí.

Svoje primárne využitie nájdu napríklad pri zavlažovaní záhrady alebo v domácnostiach, a to vďaka dobrému prietoku a tlaku.

Ponorné čerpadlá

Ponorné čerpadlá sa všeobecne vyznačujú vyšším prietokom. Slúžia na čerpanie vody z väčších hĺbok. Dokonca si poradia s menšími nečistotami, či už ide o bazénovú, dažďovú vodu, alebo tú z hlbšie kopanej studne.

Sudové čerpadlá

Sudové čerpadlá sú v podstate jednoduché čerpadlá so základnými parametrami. Nevyžadujú sa od nich žiadne výnimočné výkony. Treba k nim pripojiť 20-metrovú hadicu a kropiť v podvečer záhony. Stále je to ľahšie než behať po záhrade s krhlou, čo je náročná činnosť nielen na fyzičku, ale hlavne na chrbát. Ich výtlak môže dosiahnuť až 10 metrov. Väčšina sudových čerpadiel na trhu má prietok, ktorý sa pohybuje medzi dvomi až štyrmi tisíckami litrov vody za hodinu.

Kalové čerpadlá

Hlavnú výhodu tohto typu čerpadla napovedá už jeho názov. Kalové čerpadlá sú schopné čerpať nielen čistú, ale aj špinavú vodu. Typickým príkladom je voda z rybníkov, fekálie, zatopené a zabahnené pivnice a ostatné priestory. Kalové čerpadlá si dokážu poradiť s väčšími kusmi znečistenia.

Aj keď ich sacia výška nepresahuje 15 metrov, ponúkajú veľa v podobe čerpacieho výkonu. Ak zvolíte kvalitné kalové čerpadlo, dokáže prečerpať až 300 litrov vody za minútu. S použitím čerpadla v rozdielnych podmienkach rastú tiež nároky na precízne spracovanie a použitie výrobného materiálu – liatiny alebo ocele.

Tlakové čerpadlá

Na čerpanie čistej, pitnej vody sa obvykle používajú tlakové čerpadlá. Pri výbere čerpadla je rozhodujúca hĺbka vodného zdroja. Do cca 8-metrovej hĺbky sa dajú využiť samonasávacie čerpadlá, do hlbších studní a vrtov je potrebné použiť ponorné čerpadlá. Pri výbere ponorného čerpadla do vrtu je potom rozhodujúci priemer vrtu.

Čerpadlá na čistú vodu sa podľa potreby spínajú priamo, alebo na základe poklesu tlaku – ako súčasť domácich vodární, či pomocou tlakových riadiacich jednotiek.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov