ČAKAJTE PROSÍM...

Účinné a úsporné: Ako vyzerá správne odvetranie kúpeľne?

Pri kúpaní, sprchovaní, ale aj praní vzniká v kúpeľni veľké množstvo pary. Preto je najohrozenejšou miestnosťou z hľadiska vzniku vlhkosti, plesní a množenia baktérií. Ak nedochádza k riadnemu odvetraniu kúpeľne, hrozia nám problémy, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na naše zdravie.


Miera vlhkosti v kúpeľni závisí aj od teploty. Ku kondenzácii vlhkosti (tvorbe pary) dochádza najčastejšie na zrkadlách, dlaždiciach, obkladoch a na okne. Tieto povrchy sú totiž chladnejšie ako okolitý vzduch. Vlhkosť je úmerne závislá na teplote. Čím je vzduch teplejší, tým viac vodnej pary dokáže prijať, a tým zabrániť kondenzácii.

Pozor na plesne

Zďaleka najnebezpečnejšia je prítomnosť plesní, ktorým sa dobre darí už pri vlhkosti nad 60 %. Pritom normálna hodnota v nedostatočne vetranej kúpeľni je 70 % až 80 %, počas kúpania a sprchovania aj 100 %. Nadmernú vlhkosť spoznáme aj podľa toho, že sa rosí zrkadlo, ako aj ďalšie sklenené alebo kovové povrchy.

To, že pleseň v kúpeľni nevidíme, ešte neznamená, že tam nie je. Najradšej má skryté kúty, ako medzery za skrinkami, za zrkadlami, priestory pod vaňou a podobne.

Aké sú možnosti odvetrania

Každá kúpeľňa musí byť vybavená kvalitným systémom odvetrávania, ktorý zaistí pravidelnú obmenu vzduchu. Spôsoby odvetrania môžeme rozdeliť do troch základných kategórií, ktoré sa následne vetvia do ostatných riešení a prístupov: 

Prirodzené odvetranie kúpeľne – najjednoduchší spôsob, pri ktorom vzduch prúdi cez voľne prístupné cesty: okná, dvere, ventilačné klapky. Zvyčajne však nestačí, a preto by malo byť doplnené núteným spôsobom odvetrania.

Odvetranie pomocou ventilátora – je typ núteného odvetrania. V miestnosti sa inštalujú elektrické ventilátory, ktoré odvádzajú vlhký vzduch pomocou potrubia do vonkajších priestorov.

Vetranie pomocou rekuperácie vzduchu – využíva sa predovšetkým pri moderných pasívnych domoch. Systém zabudovanej rekuperácie vzduchu umožňuje odvetranie vzduchu a súčasne využíva jeho teplo na ohrievanie budovy.

Odvetranie pomocou ventilátora

Najrozšírenejším spôsobom odvetrania kúpeľne je inštalácia elektrického ventilátora, zakrytého vetracou mriežkou. Pokiaľ ho do svojej kúpeľne nainštalujete, postará sa o odsatie vlhkého vzduchu. Toto riešenie má ale svoje úskalia, ktoré si treba uvedomiť. Hluk, vyzrážaný kondenzát alebo vracajúce sa výpary späť do miestnosti vám môžu pobyt v kúpeľni pekne znepríjemniť.

Podľa čoho vyberať

Pri výbere ventilátora by ste mali okrem ceny zohľadniť aj ďalšie parametre:

  • príkon (watty, kilowatty),
  • výkon (kubické metre vzduchu za hodinu) – riaďte sa rozmermi, konkrétne objemom kúpeľne. Čím je kúpeľňa väčšia, tým budete, samozrejme, potrebovať výkonnejší ventilátor,
  • stavebný priemer (milimetre, centimetre),
  • hlučnosť (decibely) – zvyšuje sa s výkonnosťou ventilátora, výrobca väčšinou udáva hlučnosť meranú vo vzdialenosti 3 metrov od prístroja,
  • doba záruky poskytovaná výrobcom.

Nezabudnite na estetický dojem

Všetky snahy o vytvorenie luxusne vyzerajúcej kúpeľne s modernými doplnkami pokazíte nevhodným výberom systému odvetrania. Nie je nič horšie ako špinavý ventilátor alebo nevzhľadná plechová mriežka. Ventiláciu v kúpeľni jednoducho zakryjete použitím vetracích mriežok z plastu, ktoré na seba neupozorňujú a decentne doplnia celkový vzhľad kúpeľne.

Keď vám na dizajne naozaj záleží, pri výbere sa zamerajte na vetracie mriežky s UV stabilizátormi. Výrobky bez tejto úpravy majú tendenciu po čase zožltnúť a pôsobiť starým a neudržiavaným dojmom. Vetracie mriežky s UV stabilizátormi si zachovajú prirodzene biely odtieň aj po niekoľkých rokoch. Kvalitné mriežky sú vybavené pružinami, vďaka ktorým sa ľahko demontujú a umožnia prístup k dymovému systému. Vetracia mriežka musí byť zhotovená tak, aby sa ľahko čistila. 

Ak chcete mať v kúpeľni príjemnú klímu a čerstvý vzduch, tak sa postarajte o kvalitný a funkčný systém ventilácie. Nezabudnite však, že vzduch nestačí odsávať pomocou ventilátora, musíte ho do miestnosti rovnako privádzať. Tiež sa zamyslite nad možnosťami riadenia ventilátora. Existujú rôzne spôsoby, od manuálneho spúšťania tlačidlom až po inteligentné automatické systémy.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov