ČAKAJTE PROSÍM...

Termostatické hlavice vám pomôžu ušetriť. Viete, ako?

Teplo a pohodlie je pre každého človeka dôležitou súčasťou života. Potrebu tepla pociťujeme najmä v zimných mesiacoch. Náklady na vykurovanie bytových i nebytových priestorov však tvoria podstatnú časť našich pravidelných výdavkov. Mnoho ľudí preto zvažuje, ako zefektívniť vykurovanie a znížiť náklady. Pritom nemusí ísť o zložité stavebné úpravy.
termostatické lavice
Termostatické hlavice sú neveľkou počiatočnou investíciou, ktorá zaisťuje rýchlu návratnosť. Preto sú častokrát jasnou voľbou pri úspore financií za vykurovanie.

Ako termostatické hlavice fungujú?

Termostatická hlavica je regulačné zariadenie, ktoré dokáže samovoľne regulovať prítok vykurovacej vody do vykurovacieho telesa. Zariadenie má na sebe štandardne škálu od 1 do 6 a prípadne ešte symbol hviezdičky alebo vločky. Tým, že hlavicu nastavíme na určité číslo, máme zaručené, že v miestnosti bude konštantne napríklad 20 – 22 °C. Počas užívania domu vznikajú tepelné zisky. Slnko nám počas slnečného dňa môže cez okná vyhriať obývačku. Veľké množstvo tepla vzniká aj pri varení a a produkujú ho tiež všetky elektrické spotrebiče a ľudia.

Ak by sme termostatickú hlavicu v kuchyni nemali, pri varení by bolo v miestnosti neznesiteľné teplo a muselo by sa odvetrať von. Ak je však vykurovacie teleso vybavené termostatickou hlavicou, ktorá je nastavená na cca 20 ° C, tak v momente, keď dôjde k zvýšeniu vnútornej teploty počas varenia, regulačná hlavica automaticky priškrtí prívod teplej vody do vykurovacieho telesa, čím sa zníži jeho teplota.

Pre koho sú termostatické hlavice vhodné?

Sú ideálne pre byty s ústredným kúrením. Proste pre všetkých, ktorí chcú optimalizovať teplotu v jednotlivých miestnostiach. Hlavica sa hodí aj pre veľké alebo poschodové domy, pre dvojdomy alebo dvojgeneračné domy s jedným zdrojom tepla.

Termostatické hlavice, naopak, nie sú príliš vhodné do miestností s izbovým termostatom (väčšinou v rodinných domoch). Práve tento termostat má totiž na starosti udržiavanie správnej teploty v miestnosti. V prípade, ak by bol nastavený na vyššiu teplotu ako termostatické hlavice, posielal by neustále do kotla informáciu, že je v miestnosti nízka teplota a treba pridať na vykurovacom výkone. To môže mať za následok zbytočné plytvanie energiou.

Na čo si dať pozor?

Pre správnu funkciu nesmie byť termostatická hlavica zakrytá záclonami, nábytkom a pod. Pokiaľ nemôžete prekážku pred termostatickou hlavicou odstrániť, problém správnej funkcie snímača teploty môžete riešiť inštaláciou hlavice s oddeleným teplotným čidlom.

Keď je teplota v miestnosti príjemná aj napriek studeným radiátorom, netreba sa znepokojovať. Hlavice pracujú správne. Hlavica otvára ventil len vtedy, keď teplota v miestnosti klesne pod vami nastavený stupeň na termostatickej hlavici.
V noci je možné energiu na vykurovanie šetriť privretím hlavice o jeden stupeň, ráno je potom potrebné hlavicu nastaviť do pôvodného nastavenia.

Pri vetraní by mala byť hlavica nastavená na protimrazovú ochranu. Inak môže chladný vzduch spôsobiť jej otvorenie. Po skončení vetrania treba hlavicu vrátiť do pôvodnej polohy nastavenia.

Pri kúpe sa vyvarujte lacným produktom, ktoré nemusia byť až také kvalitné. Aj keď ušetríte pár eur, v konečnom dôsledku to môže znamenať, že termostatické hlavice neplnia svoju funkciu, nepracujú teda správne a vás potom prekvapia vysoké náklady na kúrenie.

Pri nákupe termostatickej hlavice treba dať pozor aj na závit k ventilu radiátora, ktorému musí nová hlavica zodpovedať.

Digitálne hlavice toho dokážu viac

Ak nevlastníte inteligentný termostat, veľmi dobrým riešením pre reguláciu kúrenia môžu byť digitálne termostatické hlavice. Tie umožňujú napríklad nastavovať intenzitu vykurovania v čase alebo určiť, kedy bude kúrenie v miestnosti zapnuté a kedy nie.

Drahšie digitálne termostatické hlavice majú tiež užitočnú funkciu rozpoznania otvoreného okna. Tá v prípade intenzívneho vetrania prívod teplej vody do radiátora na chvíľu vypne, zatiaľ čo bežná termostatická hlavica intenzitu kúrenia zbytočne zvýši.

Digitálne termostatické hlavice však majú aj niekoľko nevýhod. Pre svoju prevádzku potrebujú batérie, ktoré je nutné zhruba raz ročne meniť. Hlavica tiež ovláda ventil radiátora pomocou malého elektromotora. Jeho občasný hluk môže rušiť napríklad osoby so slabším spánkom.

Ak už máte jasno vo výbere, nezabudnite navštíviť náš e-shop, v ktorom vám ponúkame tie najlepšie riešenia.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov