ČAKAJTE PROSÍM...

S robotickou kosačkou je kosenie hračkou. Viete, ako funguje?

Patríte k milovníkom dokonalého trávnika, ale každoročne vás s prvými pučiacimi steblami trávy ničí predstava, ako beháte po záhrade s kosačkou? Možno je ten správny čas na kúpu robotickej kosačky, ktorá všetku prácu urobí za vás. Keďže nie je jednoduché zorientovať sa v širokej ponuke robotických kosačiek, prinášame vám niekoľko cenných rád, ktoré vám výber uľahčia.


Pri výbere robotickej kosačky hrá dôležitú úlohu najmä veľkosť pozemku, tvar trávnatých plôch, členitosť terénu a prekážky, ako napríklad plot. Keď je terén zvažujúci, niektoré robotické kosačky s ním môžu mať problém. Oplatí sa preto investovať do takého stroja, ktorý má dostatočne silný výkon, aby si s ním poradil.

Čo je robotická kosačka?

Robotická kosačka je plne automatizovaný stroj, ktorý je vybavený elektromotorom, rotačným systémom so žacími nožmi a Li-ion batériou. Jej hlavným cieľom je zbaviť vás nepríjemného stereotypu, námahy a ušetriť čas, ktorý musíte vynaložiť na dokonalý vzhľad trávnika. Robotická kosačka urobí všetku prácu za vás – sama, jednoducho a bez starostí.

Ako funguje?

Kosačka sa systematicky pohybuje vo vytýčenom priestore, ktorý je obohnaný obvodovým drôtom, zakopaným v zemi. Ten vymedzuje jej pole pôsobnosti. Ak máte na záhrade záhony, kríky a stromy, pre robotickú kosačku to nie je žiadny problém. Miesta, kam nechcete, aby kosačka jazdila, môžete obohnať obvodovým drôtom. Na rozdiel od klasických kosačiek, pri robotických nepotrebujete zberný kôš na trávu. Kosenie funguje na princípe mulčovania a najemno rozsekané steblá trávy nechá na zemi.

Moderné funkcie, ktoré oceníte

Aby mohli moderné robotické kosačky fungovať plynule a bezpečne, disponujú mnohými inteligentnými funkciami. Niektoré modely kosačiek dokážu rozpoznať začínajúci dážď alebo vybitú batériu. V oboch prípadoch sa kosačka vráti sama do nabíjacej stanice.

Dôležitým prvkom bezpečnosti je automatické zastavenie kosačky v okamihu straty kontaktu so zemou – funguje to ako detská poistka a tiež ochrana pred krádežou. Kosenie je možné znovu spustiť až zadaním PIN kódu.

Ak chcete vašu kosačku dobre ochrániť pred rozmarmi počasia, tak si môžete zaobstarať špeciálnu garáž pre robotické kosačky.

Berte do úvahy rozlohu aj terén

Robotickú kosačku možno využiť pre takmer akúkoľvek okrasnú záhradu. Najčastejšie sa používajú a odporúčajú pre stredne veľké záhrady, ktoré majú rozlohu od 400 do 800 m2. Ich použitie však nie je vylúčené ani vo veľkých záhradách nad 1 000 m2. Na trhu však nájdete aj modely pre veľké plochy od 3 000 do 6 000 m2.

Ak máte svahovitý pozemok, mali by ste zvoliť kosačku, ktorá prácu v členitom teréne hravo zvládne. Ideálne takú, ktorá má vyšší výkon, dobrú trakčnú schopnosť a schopnosť pohybovať sa po vrstevnici vo svahu – bez tendencie stáčať sa a schádzať zo svahu. Len tak bude vyzerať váš trávnik pekne aj v členitom teréne.

Údržba a starostlivosť

Vašu robotickú kosačku môžete pripraviť na ďalšiu sezónu už na konci tej existujúcej. Tým si zaistíte bezproblémový štart kosačky do ďalšej sezóny a zvýšite tým jej životnosť.

  • Vyčistenie robota: Odstráňte nečistoty a nalepené zvyšky trávy z kosačky pomocou vlhkej tkaniny alebo kefy. Pri čistení dávajte pozor na to, aby ste z kosačky odstránili poistku batérie. Iba tak zabezpečíte, že sa prístroj neočakávane nezapne.
  • Kontrola nožov: Tiež skontrolujte nože a v prípade potreby ich vymeňte. 
  • Údržba aku: V závislosti od typu batérie sa akumulátor, napríklad úplne nabije a potom sa uskladní na oddelenom mieste od kosačky. Iné robotické kosačky majú prístroj na trvalé nabitie, ku ktorému sa pripoja počas zimnej prestávky.
  • Uskladnenie prístroja: Pokyny pre uskladnenie nájdete vždy v príslušnom návode na použitie od výrobcu. V ňom nájdete najrôznejšie informácie a inštrukcie od výrobnej firmy. Zakrytie kosačky sa odporúča pri všetkých modeloch, aby ste predišli zaprášeniu a usadeniu nečistôt.
  • Demontáž nabíjacej stanice: Nabíjacia stanica by sa mala demontovať a uskladniť na suchom mieste.
  • Vymedzovací kábel: Vymedzovací kábel môžete cez zimu nechať voľne na záhrade. Vyčnievajúce konce by ste mali odizolovať, aby boli chránené pred zoxidováním.

Nevýhody robotickej kosačky

Hoci má robotická kosačka v porovnaní s klasických kosačkami veľa výhod, netreba zabudnúť aj na niekoľko nevýhod. 

Tento stroj je malý. Nejde preto o žiadny „kombajn" s neuveriteľnou šírkou záberu, takže je kosenie záhrady pomalšie. Životnosť batérie nie je nekonečná a niekedy ju treba meniť aj viackrát do roka. Robotická kosačka nie je jednoduchý stroj a jeho oprava vás bude stáť rozhodne viac ako v prípade klasických motorových alebo elektrických kosačiek. V závislosti od funkcií a výkonnosti jednotlivých typov robotických kosačiek sa pohybujú aj ich ceny. Jednoduchšie modely si kúpite od 500 eur, cena výkonnejších modelov ovládaných smartfónom či s GPS navigáciou je aj 3 000 eur.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov