ČAKAJTE PROSÍM...

Robotická kosačka: Vynález, ktorý pokosí záhradu za vás

Pekne upravený trávnik je vizitkou každej záhrady. To obnáša nielen pravidelné hnojenie a polievanie, ale najmä pravidelné kosenie dorastajúcej trávy. Ak patríte medzi tých, ktorí nemajú veľa voľného času navyše a kosenie benzínovou kosačkou je pre vás trápenie, určite oceníte šikovného pomocníka. Hitom tejto sezóny sú robotické kosačky, ktoré urobia celú prácu za vás.
robotická kosačka
Na trhu sa v posledných rokoch objavujú robotické kosačky čoraz častejšie. Sú vybavené pokročilými funkciami a zvládnu jednoduché kosenie na veľkých rozľahlých záhradách. Ako robotické kosačky fungujú, na aký povrch sú určené a aké vlastnosti by im nemali chýbať?

Princíp fungovania robotickej kosačky

Robotická kosačka sa systematicky pohybuje vo vytýčenom priestore, ktorý je obohnaný obvodovým drôtom zakopaným v zemi. Ten vymedzuje pole, kde sa má kosačka pohybovať.

Ak máte na záhrade záhony, kríky, jazierko alebo stromy, kosačke to neprekáža . Miesta, na ktorých nechcete, aby jazdila, môžete obohnať obvodovým drôtom. Robotická kosačka nepotrebuje zberný kôš na trávu. Kosenie funguje na princípe mulčovania a najemno rozsekané steblá trávy necháva na zemi.

Najdôležitejšie kritérium pri výbere je veľkosť kosenej plochy

Robotické kosačky zvládnu udržiavať plochu s rozlohou 500 m² , 2000 m² , ale aj 10 000 m². Veľkosť pozemku musí zodpovedať výkonu robotickej kosačky čím sa logicky líšia aj jej technické nároky, najmä kapacita batérie. Jedným zo spôsobov, ako zistiť veľkosť kosenej plochy, je spočítať celkovú veľkosť vášho pozemku. Následne od nej odpočítajte plochy, ako napríklad pôdorys domu, kríky, kvetinové záhony, bazén alebo jazierko.

Kosenie v teréne nie je problém

Hoci sú robotické kosačky určené na kosenie okrasných trávnikov, často si poradia aj s kopcovitým terénom. Svahová dostupnosť sa obvykle pohybuje okolo 18°. Najdrahšie z nich by mali vedieť kosiť aj v 45° v uhle. Pri výbere robotickej kosačky je potrebné myslieť aj na sklon svahu na pozemku.
robotická kosačka

Aké vlastnosti by mal mať ideálny typ?

Každý model disponuje inými vlastnosťami a my vám zhrnieme, ktoré z nich by nemali chýbať správnemu typu robotickej kosačky.

  • Orientácia pomocou GPS – Zatiaľ čo sa lacnejšie kosačky orientujú najmä podľa obvodového drôtu a v lepšom prípade si ako-tak pamätajú vytýčený priestor, najdrahšie modely, vybavené GPS senzorom, si svoj rajón najprv obkrúžia po obvode a potom ho celý pokosia. Trávnik je po celej ploche kosený rovnomerne, práca kosačky je efektívnejšia a aj rýchlejšia.
  • Dažďový senzor – Táto vlastnosť je pri výbere dôležitá. Keď začne pršať, senzor kosačku pošle do základne. Nie je to preto, že by kosačke prekážal dážď, ale v premočenej záhrade by sa jej kosilo omnoho ťažšie.
  • PIN kód a alarm proti krádeži – Kvôli bezpečnosti sú robotické kosačky zabezpečené PIN kódom. Bez jeho zadania kosačka nezačne pracovať. Krádeži kosačky má rovnako brániť priamočiarejšie opatrenie, ktorým je alarm. Ten sa spustí vždy, keď sa stroj ocitne vo vzduchu alebo sa dostáva za hranice svojho územia.
  • Technické vybavenie – Z technického hľadiska je pri voľbe kosačky vhodné hľadať modely, ktoré majú kvalitné konštrukčné spracovanie. Znamená to najmä dostatočne veľké kolieska, aby kosačka každú chvíľu niekde nezapadla, a tiež kvalitný oceľový nôž. Rovnako sa zamerajte na výdrž batérie, na čas jej nabitia a výdrž pri kosení.

Praktické informácie o údržbe a servisovaní

Údržba robotickej kosačky je veľmi jednoduchá. Na začiatku sezóny je potrebné skontrolovať čepele a v prípade potreby ich vymeniť za nové. Výmena nožov môže byť častejšia, no záleží to od náročnosti terénu, po ktorom sa kosačka pohybuje. Po kosení nezabudnite kosačku vyčistiť od nečistôt a trávy.

Životnosť batérie sa pohybuje v rozmedzí 2-4 rokmi, no všetko záleží od dĺžky sezóny. Ak sa čas kosenia medzi nabíjaním skráti, treba kosačku zobrať do servisu, aby technik vymenil batériu za novú.
Pred zimou kosačku poriadne vyčistite a uskladnite ju na suché miesto, kde bude chránená pred mrazom.


Investícia do robotickej kosačky sa určite oplatí. Zabezpečí, aby bol váš trávnik neustále udržiavaný a dopraje vám pohodu, keď nemáte kosenie veľmi radi. Robotická kosačka je tichý pomocník, ktorý vás nebude nikdy rušiť a vy si tak môžete vychutnávať voľné chvíľky na záhrade.

Ak máte nejaké otázky ohľadom výberu robotickej kosačky, neváhajte sa obrátiť na našich odborníkov, ktorí vám ich radi zodpovedajú.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov