Prietokový ohrievač vody: Viete, ktorý je vhodný do vašej domácnosti?
Teplá voda patrí k základným štandardom, bez ktorých si život nevieme predstaviť. Každá domácnosť tak do nej musí investovať nemalú časť svojich finančných prostriedkov. Ak sa rozhodnete pre kúpu nového ohrievača vody, vopred si premyslite, aký typ bude najlepšie vyhovovať potrebám vašej domácnosti, aby ste svoje peniaze investovali čo najefektívnejšie.
Ako prietokový ohrievač vody funguje?
Prietokový ohrievač je jedným zo spôsobov, ako si môžete zaistiť teplú vodu. Funguje tak, že vodu ohrieva priebežne. Nie ako bojler, ktorý nahreje určité množstvo vody do zásoby. Nevýhodou bojlera je to, že keď teplú vodu vyčerpáte, musíte čakať, kým sa nahreje ďalšia. Ide o častý problém napríklad v početných domácnostiach, kde si väčšina kladie nárok na teplú vaňu. l Jednoducho tam platí známe porekadlo: „Kto skôr príde, ten skôr melie."
Ohriata voda z prietokového ohrievača bohate postačí na umytie rúk, riadu alebo na osprchovanie. Výhodou je, že teplá voda tečie hneď a môžete si ju nahriať na požadovanú teplotu. Nevzniká tak zbytočný ohrev vody do zásoby. Plusom je tiež malý rozmer ohrievača a jeho jednoduché a elegantné prevedenie. Dá sa umiestniť do kuchyne i kúpeľne, dokonca ho môžete schovať pod umývadlo či drez.
Druhy ohrievačov
Jednotlivé typy ohrievačov sa od seba líšia najmä princípom napájania. Rozlišujeme dva typy, a to elektrický a plynový. Pri elektrickom prietokovom ohrievači si následne môžeme vybrať z dvoch možností – tlakový alebo beztlakový ohrievač. Každý užívateľ si tak môže vybrať variant, ktorý mu najviac vyhovuje.
V súčasnosti je najobľúbenejším riešením elektrický prietokový ohrievač. Hoci má funkčné vlastnosti, podobné ako plynový ohrievač, potreby na jeho prevádzku sa od seba líšia. Teplota vody sa dá regulovať medzi 30 až 60 stupňami Celzia, záleží však na tom, aký variant tohto ohrievača zvolíte.
Beztlakové ohrievače slúžia na odber vody len z jednej batérie, teda z jedného miesta. Pred jeho inštaláciou si tak musíte dobre rozmyslieť, kde bude tento ohrievač najvhodnejší. Tento typ sa najčastejšie používa v rekreačných domoch. Zvyčajne je umiestnený nad umývadlom v kuchyni, kde si môžete umyť ruky, riad, alebo si nabrať horúcu vodu. Tieto ohrievače často potrebujú samostatné elektrické pripojenie.
Prúd v týchto ohrievačoch je skôr slabší. Sú totiž náročnejšie na príkon. Častý ohrev vody by sa práve kvôli nemu mohol výrazne predražiť. Ide preto o ideálne riešenie do rekreačných stavieb.
Tlakové ohrievače sú zas určené pre zásobovanie viacerých odberných miest. Dá sa k nim pripojiť akákoľvek batéria, na rozdiel od beztlakových.
Rozhoduje úspora
Pokiaľ sa budete o kúpu prietokového ohrievača zaujímať, často u predajcov narazíte na pojem úspora. Tým, že prietokový ohrievač ohrieva vodu len v okamihu, keď má byť spotrebovaná, dochádza k úspore energie. Pri beztlakových ohrievačoch aj vďaka presnému miestu ohrevu vody nedochádza k energetickým stratám, ktoré spôsobuje príliš dlhý prívod.
Energia sa šetrí aj tým, že sa voda ohreje na presne požadovanú teplotu, nie na najvyššiu možnú teplotu, kvôli ktorej sa horúca voda musí miešať so studenou (napríklad na umývanie rúk, riad a pod.) Okrem energie šetrí tento druh ohrievača i vodu. Napríklad pri sprchovaní odtečie zbytočne veľké množstvo do odpadu pred tým, než si presne nastavíte požadovanú teplotu vody. Pri jej presnom nastavení sa tomuto vyvarujete a môžete sa sprchovať prakticky okamžite.
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka