ČAKAJTE PROSÍM...

Ohrievač vody: Je lepší plynový alebo elektrický?

Teplú tečúcu vodu považujeme v súčasnosti za samozrejmosť. Tento komfort však stojí nemalé peniaze. Z celkovej spotreby energie pripadá zhruba štvrtina na ohrev vody. Viete však, ako ju najvýhodnejšie ohrievať?
ohrev vody
Môžete tak urobiť niekoľkými spôsobmi. Najpopulárnejším zariadením je v našom regióne bojler, teda elektrický akumulačný zásobník. Svoje pevné miesto na trhu však majú tiež plynové ohrievače – zásobníkové aj prietokové.

V malých bytoch vyhráva prietokový ohrievač

V bytoch a menších priestoroch, v ktorých nie je príliš veľká spotreba teplej úžitkovej vody, je efektívnym variantom prietokový ohrev. Prietokový ohrievač totiž ohrieva vodu iba v okamihu jej spotreby. Nevzniká žiadna zásoba vody a tiež nedochádza k zbytočnému ohrievaniu.

Naviac má tento typ ohrievača podstatne menšie rozmery, čo umožňuje značnú variabilitu umiestnenia do kúpeľne či kuchyne. Je konštruovaný tak, aby odolal vlhkosti. Prietokový ohrievač je dostupný v niekoľkých výkonových variantoch, vždy so svetelnou signalizáciou prevádzky. Bežne sa predáva v elektrickom, alebo plynovom prevedení.

Úsporný a spoľahlivý plyn

Plynový prietokový ohrievač funguje úsporne a spoľahlivo, ponúka tiež možnosť regulácie teploty vody. Zásadný rozdiel v porovnaní s elektrickým ohrevom spočíva v tom, že pre plynový ohrievač potrebujete komín, ktorý musí byť vyvložkovaný. Pre spalinovú cestu sa už niekoľko rokov musí používať výhradne nerez.

Ohrievač môžete bez obáv umiestniť napríklad aj do veľmi malého priestoru, napríklad na toaletu. Hlavná nevýhoda plynu spočíva v počiatočných investíciách. Musíte počítať s dodatočnými nákladmi na stavbu plynových rozvodov a komína. Navyše, plynová sústava potrebuje pravidelnú starostlivosť.

Výhody elektrických ohrievačov

Funkčné vlastnosti elektrických prietokových ohrievačov sú podobné ako pri plynových ohrievačoch. Teplotu vody možno zvyčajne plynule regulovať v rozmedzí 30 až 60 stupňov Celzia. Podstatné je delenie na tlakové, z ktorých možno vodu odoberať na viacerých miestach, a beztlakové, ktoré umožňujú odber iba z jednej batérie (nutnosť inštalácie špeciálnej beztlakovej vodovodnej batérie).

Pre toto nekomfortné riešenie napriek tomu existuje logický argument, ktorým je úspora. Ohrievač totiž cielene inštalujete v mieste odberu, čím šetríte vodu i energiu a ušetríte aj vďaka nižšej cene ohrievača, ktorý sa spravidla predáva ako komplet so špeciálnou batériou.

Musíte však mať istotu, že teplú vodu budete potrebovať naozaj len na jednom mieste. Nesmiete byť tiež nijako nároční na tlak ani objem teplej vody. Ideálny príklad predstavuje umývadlo na chate, chalupe alebo v technickej miestnosti domu, ktoré slúžia len na umývanie rúk či riadu. Ak chcete komfortné sprchovanie, voľte rozhodne tlakové riešenie, najlepšie s elektronickou prevádzkou.

Hlavným prínosom elektrického spôsobu ohrevu vody je výhodnejšia sadzba elektriny. V priebehu dňa sa strieda vysoká a nízka tarifa. Ak budete v čase lacného prúdu prať, žehliť, vysávať alebo púšťať umývačku, ušetríte nemalé peniaze.

Zvážte typ aj veľkosť

Pri výbere zariadenia na ohrev vody nezáleží len na jeho type, ale aj veľkosti. Okrem počtu členov domácnosti preto zohľadnite aj ich návyky. Napríklad, ak vaša štvorčlenná rodina na umývanie využíva namiesto vane sprchu, mal by vám stačiť elektrický vyhrievaný zásobník s objemom 150 litrov.

Pri kúpaní vo vani dajte vo verzii s elektrickým ohrevom radšej prednosť objemu 250 litrov. Ak si však vyberiete plynový kotol so zásobníkom, postačí pre oba prípady 120 litrov.

Efektívnosť prípravy teplej úžitkovej vody ovplyvňuje aj návrh celej sústavy a rozvodov. Je pritom žiaduce, aby zdroj teplej vody stál čo najbližšie k miestu spotreby. Tým, že sa eliminuje vzdialenosť, ktorú musí voda k miestu spotreby uraziť, znižujú sa aj tepelné straty. Znižuje sa tiež doba, za ktorú dotečie teplá voda ku kohútiku. Preto je vhodné bojler inštalovať práve v kúpeľni.

Tepelným stratám energie je, pochopiteľne, možné zamedziť vhodnou izoláciou potrubia. Aby ste spotrebu energie zbytočne nezvyšovali, nastavte teplotu vody na 50 – 55°C, čo je pri bežnej prevádzke domácnosti úplne dostačujúce.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov