ČAKAJTE PROSÍM...

Odvhlčovač vzduchu: Ako kúpiť ten správny odvhlčovač do bytu či domu?

Zhlboka sa nadýchnite. Dýchate čerstvý a čistý vzduch, akoby ste práve boli na dovolenke v horách? Máte pocit, že vzduch je u vás doma príliš vlhký, zatuchnutý a vôbec nie príjemný? Zráža sa vám vlhkosť na oknách alebo dokonca na stenách vidíte pleseň?

Pomôže vám efektívny odvhlčovač vzduchu! Ako si správne vybrať?


Čo je odvhlčovač vzduchu a ako funguje?

Odvhlčovače vzduchu, známe aj ako vysúšače vzduchu, fungujú na princípe znižovania vlhkosti vzduchu v miestnosti. Čo to znamená vlhký vzduch? Za vysokú vlhkosť vzduchu sa považuje vzduch s vlhkosťou nad 60 %.

Vlhký vzduch sa prejavuje zrážaním vody na oknách, viditeľnou plesňou na stenách, zatuchnutým vzduchom – vlhkosť sa usádza aj na stenách, na tapetách, v čalúnenom nábytku alebo v matracoch. 

Takto usadená vlhkosť vytvára ideálne prostredie pre množenie plesní a roztočov a spôsobuje silné alergické reakcie či iné zdravotné ťažkosti. Ak vás trápi alergia, nádcha, svrbí vás nos alebo bývate často chorí, vyskúšajte si vzduch prečistiť odvlhčovačom.

Odvlhčovače vzduchu sa odporúčajú najmä do:

  • starších domov s vysokou vlhkosťou,
  • do izieb, ktoré sa nedajú vetrať,
  • do miestností so zvýšenou tvorbou vlhka (práčovne, kúpeľne, komory)
  • do zateplených panelových domov s plastovými oknami,
  • ale aj do novostavieb.

Často ich využívajú alergici alebo tí, v ktorých domácnosti dlhodobo neklesá vlhkosť vzduchu pod 60 %.


Aký odvhlčovač si vybrať do bytu alebo domu?

Na trhu nájdete viacero druhov odvhlčovačov vzduchu a pri výbere toho správneho si všímajte nasledovné parametre:

  • veľkosť miestnosti,
  • odvlhčovaciu kapacitu,
  • objem nádoby
  • či hlučnosť.

Vybrať si môžete elektrické alebo chemické odvlhčovače s rôznymi funkciami, ako časovač, automatické vypnutie, regulácia výkonu alebo anti-freeze. Aký je rozdiel medzi elektrickými kondenzačnými, absorbčnými odvhlčovačmi a chemickými odvhlčovačmi?

Ktorý z nich prináša viac výhod?


Kondenzačné (kompresorové) odvhlčovače vzduchu

Elektrické kondenzačné odvlhčovače majú vysoký výkon, a preto sú najvhodnejšie do miestností, ktoré sú opakovane alebo dlhodobo vystavené vlhkosti. Napriek vysokému výkonu sú energetický úsporné a prinášajú so sebou aj ďalšie funkcie, ako napríklad čistenie vzduchu, čo ocenia najmä alergici.

Nie sú však vhodné do príliš chladných miestností alebo priestorov s kolísavou teplotou.


Absorbčné odvhlčovače vzduchu

Tieto odvhlčovače sú v porovnaní s kompresorovými odvhlčovačmi najvhodnejšie do chladnejších priestorov. Ich výkon nie je ovplyvnený nízkou teplotou.

Sú preto ideálne do dlhodobo chladných miestností, ako:

  • pivnica,
  • garáž alebo
  • sklad.

Vyznačujú sa tiež tichou prevádzkou. Ich nevýhodou je nízky maximálny výkon a vyššia spotreba elektrickej energie.


Chemické odvhlčovače vzduchu

Chemické odvhlčovače zaujmú zákazníkov najmä nízkou cenou a jednoduchou manipuláciou. Sú kompaktné, majú nižšiu hmotnosť a menšie rozmery a ľahko sa prenášajú.

Fungujú na princípe chemických tabliet a ich prevádzka je tichá s nulovou hlučnosťou. Zvyčajne majú nižší výkon a sú vhodné do menších miestností, spální alebo detských izieb, no svoje využitie nájdu aj na chate, v dielni, v suteréne, šatníku či práčovni.

Chemický odvhlčovač Ceresit stop vlhkosti AERO 360° stabilizuje vlhkosť ovzdušia v miestnosti s okamžitou a maximálnou účinnosťou. Nadmernú vlhkosť mení na soľný roztok bez vzniku zápachu. Vyznačuje sa ľahkou manipuláciou a pracuje s použitím absorpčných tabilet

Nové tablety AERO 360° (v balení 2 ks) boli vyvinuté tak, aby bol ich účinok pohlcovania nadmernej vlhkosti vyšší až o 40 %. Odvhlčovač tablety postupne spotrebúva a vyzrážanú tekutinu mení na soľný roztok. 

Ak máte doma problém so zvýšenou vlhkosťou, vyberte si ten správny odvhlčovač a doprajte si čistý a svieži vzduch bez vlhkosti, nebezpečných plesní a nepríjemných alergénov. Využite zľavu 20 % a kúpte si odvhlčovač Ceresit stop vlhkosti AERO 360°.

Vaše orosené okná a odlúpená omietka sa razom stanú minulosťou!


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov