Nízka spotreba a maximálne využitie energie: Ako si vybrať plynový kotol?
Hľadáte lacný zdroj energie, ktorý je zároveň šetrný k životnému prostrediu? Najlepším riešením je začať doma kúriť plynom, ktorý zvládne vykúriť celý rodinný dom. Na čo si pri výbere dať pozor a ako takéto vykurovanie funguje?
Plynové kondenzačné kotly majú vysokú účinnosť, ktorá niekedy dosahuje viac ako 100 percent. Normálne plynové kotly majú výkon okolo 90 percent a hodia sa najmä na podlahové vykurovanie. Výhodou kondenzačných kotlov je, že spotrebujú až o 30 percent menej plynu. Nižšie sú aj emisie, a to až o 70 percent. Vďaka technológii sú kondenzačné kotly drahšie než klasické plynové kotly, no v posledných rokoch sa rozdiely medzi cenami výrazne znížili.
Rozdiel medzi klasickým a kondenzačným kotlom
Z bežného plynového kotla sa spaliny odvádzajú priamo do komína. Obsahujú však veľké množstvo vodných pár (teplota až 180 °C), ktoré sú zdrojom ďalšej energie. Kondenzačný kotol vie túto energiu zužitkovať. Spaliny idú najskôr do výmenníka, v ktorom kondenzujú a slúžia na predohrev vody vo vykurovacom systéme. Výstupom je aj kondenzát, ktorý je potrebné odvádzať do odpadu.
Úspory s plynovým kotlom? Záleží aj na vykurovacej sústave
Kúpa kondenzačného kotlanemusí vždy znamenať úsporu. Tento typ zariadenia sa hodí na vykurovaciu sústavu s nízkou teplotou vody. Aby dochádzalo ku kondenzácii, musí sa do kotla vracať čo najstudenšia voda, , takže je vhodné prepojiť kondenzačný kotol s podlahovým vykurovaním.
Plynový kotol tiež môžete použiť v rekonštruovaných stavbách s predimenzovanou plochou radiátorov. Kondenzačné kotly odporúčajú odborníci pri výmenách starších kotlov, pretože môžu v porovnaní s existujúcim zdrojom tepla ušetriť až 35 percent nákladov. Vždy však záleží na stave vykurovacej sústavy a zateplení.
Fámy o bezpečnosti
So spaľovaním plynu v plynových kotloch sa často spájajú predsudky, že hrozí otrava alebo výbuch plynu. Zemným plynom sa však nedá otráviť a jedovatý svietiplyn sa už v súčasnosti nepoužíva. Plynový kotol tiež vo väčšine prípadov neobsahuje tzv. večný plamienok. Pri prevádzke využíva kontrolu plameňa ionizáciou.
Aby kotol fungoval správne, treba zaistiť pravidelné ročné kontroly. Počas nich dôjde k revízii celého zariadenia.
Kde kotol umiestniť
Umiestnenie plynových kotlov je rôzne. Závesné sa montujú na stenu, kde nezaberajú veľa miesta a dajú sa ľahko umiestniť do obytných priestorov. Ďalším typom sú stacionárne kotly, ktoré stoja na zemi. Väčšinou sa využívajú pre rozsiahlejšie systémy s veľkým objemom vykurovanej vody a vyrábajú sa z liatiny, takže nie sú moc úsporné. Väčšinou sa umiestňujú do samostatných technických miestností.
Kombinácia s inými zdrojmi tepla
Plynový kotol je možné prevádzkovať vo vykurovacom systéme aj s inými zdrojmi tepla. Najčastejšie ide o kombináciu plynový kotol kotol na tuhé palivo alebo plynový kotol krbové kachle. Môže ísť aj o spojenie plynového kotla elektrokotla tuhého paliva krb. Na základe výhodnosti spaľovania paliva následne volíme príslušný zdroj tepla.
K zdroju tepla možno pripojiť aj ďalšie zariadenia. Momentálne sa vracajú do módy akumulačné nádrže. Populárne a ekonomicky výhodné sú aj zostavy so solárnym ohrevom teplej vody.
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka