ČAKAJTE PROSÍM...

Návod: Viete, ako si správne nastaviť termostatické hlavice?

Najjednoduchším a najlacnejším automatickým regulačným prvkom vo vykurovacej sústave s teplovodnými radiátormi sú ventily, ktoré ovládajú termostatické hlavice. Tie dokážu regulovať prietok vykurovacej vody do radiátora, čím zabránia zbytočnému a drahému prekurovaniu miestnosti. Ich úlohou je tiež udržiavať v miestnosti konštantnú teplotu.
termostatická hlavica
Termostatická hlavica dokáže ušetriť energiu za vykurovanie, ktorá v konečnom dôsledku vedie k úspore finančných prostriedkov a zníženiu spotreby plynu, pevných palív alebo elektriny v závislosti od toho , čím kúrite.

Ako funguje termostatická hlavica?

Termostatická hlavica je regulačné zariadenie, ktoré dokáže samovoľne regulovať prietok vykurovacej vody do vykurovacieho telesa. Štandardnou súčasťou zariadenia je škála od 1 do 6. Zvyčajne na nej nájdete aj symbol hviezdičky (vločky). Tým, že hlavicu nastavíte na určité číslo, máte záruku, že v miestnosti bude konštantne rovnaká teplota.

Počas užívania domu vznikajú tepelné zisky. Slnko vám počas slnečného dňa cez okná môže vyhriať obývačku, veľké množstvo tepla vzniká aj pri varení. Produkujú ho tiež všetky elektrické spotrebiče a ľudia. Ak by sme termostatickú hlavicu v kuchyni nemali, pri varení by bolo v miestnosti neznesiteľné teplo a muselo by sa odvetrať von.

Keď má vykurovacie teleso s termostatickou hlavicou teplotou nastavenú na 20 °C, pri zvýšení teploty počas varenia táto hlavica automaticky priškrtí prívod teplej vody, čím zníži jeho teplotu.

Stupnica na hlavici slúži na nastavenie požadovanej teploty v interiéri (štandardne od cca 12 – 28 °C). Symbol vločky sa používa pri vetraní, či vtedy, keď miestnosť neplánujete dlhodobo využívať. Takto nastavená hlavica bude udržiavať teplotu na cca 7 – 8 °C. Pri vetraní tak nestratíte príliš veľa tepla a pri dlhodobo nevyužívaných priestoroch vás neprekvapí zamrznutá voda v potrubí.

Nastavenie hlavice mimo vykurovacej sezóny

Mimo vykurovacej sezóny je dôležité nechať termostatické ventily na všetkých radiátoroch úplne otvorené – teda nastavené na najvyšší stupeň. Aby termostatický ventil spoľahlivo a dlho fungoval, nechajte ho počas leta otvorený.

7 zásad správneho vykurovania

V prvom rade by ste mali nastaviť teplotu v súlade s aktuálnou potrebou. Regulácia je pri úsporách za vykurovanie kľúčová. Preto je výhodné zaobstarať si termostatické hlavice vybavené časovými spínačmi. Tajomstvo šetrenia spočíva v nevykurovaní priestorov, keď sa v nich niekoľko hodín nikto nenachádza (napr. od 8 do 16 hodiny počas pracovného týždňa). Vykurovanie tiež nezabudnite vypnúť počas noci. Akých zásad by ste sa mali držať?

  • Pred vykurovacie teleso nestavajte nábytok ani iné rozmernejšie predmety. Zbytočne tak bránite teplu, aby sa rozložilo v priestore.
  • Na noc zaťahujte závesy. Znížite tým tepelné úniky. Počas vykurovania ich nechajte, naopak, roztiahnuté.
  • Aby v dome nevznikali plesne, je nutné pravidelne vetrať. Nevetrajte však príliš dlho, platí to najmä počas zimy a obdobia mrazov. Pri vetraní by ste mali kúrenie vypínať.
  • Riadna izolácia okolo rámu okien, balkónových a vstupných dverí je nutnosťou.
  • Ak miestnosť dlhšie ako dva dni nevyužívate, udržujte v nej teplotu aspoň 7 °C.
  • Životnosť regulačných zariadení môžete predĺžiť pravidelným servisom.

Vyskúšajte WI-FI termostat

V domácnostiach rastie čoraz viac dopyt po Wi-Fi termostatoch. Ich hlavnou výhodou je možnosť ovládať teplotu v dome či kancelárii na diaľku pomocou smartfónu a tabletu. Nastavenie a ovládanie termostatu cez aplikáciu je používateľsky jednoduché.

Aplikácie majú rôzne pokročilé funkcie pre nastavenie vykurovania, zaujímavé štatistiky a navrhujú optimálny režim vykurovania. Veľa výrobcov vsádza na dizajnový vzhľad termostatov, ktorý ladí k celému interiéru alebo ho dokonca nevidieť. Niektorí výrobcovia uvádzajú, že WI-FI termostat ušetrí až 31 percent nákladov na vykurovanie, čím zaručí rýchlu návratnosť celej investície, ktorá je štyri až päťkrát vyššia ako pri bežnom termostate.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov