ČAKAJTE PROSÍM...

Návod: Ako rozobrať a opraviť pákovú batériu?

Pre väčšinu z nás sú vodovodné batérie komplikovaný systém, ktorý vie opraviť iba skúsený inštalatér. Nie vždy to tak je. S trochou šikovnosti si môžete pretekajúcu či drhnúcu pákovú vodovodnú batériu opraviť aj sami.
batéria
Pri pákovej batérii často dochádza k poškodeniu kartuše, ktorá mieša teplú vodu so studenou a navádza ju do výtokového ramienka. Dôvodom je najmä agresívne prostredie. Následne dochádza k pretekaniu vody pod pákou, ktorá mnohokrát drhne. Keď chýba na prívode filter nečistôt, do batérie sa dostávajú drobné čiastočky, ktoré sa usádzajú medzi keramické dosky kartuše a poškodzujú jej povrch.

Ako opraviť pákovú batériu

  1. Najskôr opatrne zložte záslepku otvoru, ktorá pri bežnom používaní vodovodnej batérie slúži ako indikátor teploty vody. Najlepšie je na to využiť predmet s tenkou hranou, napríklad nožík, vďaka ktorému nielen ľahko odlúpnete záslepku, ale navyše minimalizujete možné poškodenie nerezového povrchu batérie.
  2. Po zložení záslepky uvoľníte imbusovým kľúčom skrutku, ktorá drží páku. Snažte sa to robiť jemne, bez použitia hrubej sily, aby ste nepoškodili batériu.
  3. Teraz vám už nič nebráni v odobratí nerezovej krytky kartuše, ktorá je buď na závit, alebo voľne nasadená.
  4. Následne uvoľnite maticu, ktorá drží kartušu v tele batérie. Dajte dole maticu a vyberte kartušu z tela batérie. Ak sú v nej nečistoty, dôkladne ich odstráňte. Potom poškodenú kartušu vymeňte za novú.
  5. Veľmi dobrý pozor si musíte dať na polohu výstupkov na kartuši, ktoré musia presne zapadnúť do vystreďovacích otvorov v tele batérie. Pritiahnutím totiž dôjde k poškodeniu dosadacej plochy na kartuši a batéria nebude fungovať.
  6. Opatrne nasaďte páku na hrot kartuše. Musí ísť ľahko, v prípade obtiažnosti prezrite, či sa tu ešte nenachádzajú nejaké nečistoty.
  7. S citom dotiahnite páku imbusovým kľúčom. Ak páku nedotiahnete dostatočne, bude vám pri ďalšej prevádzke vypadávať. Po nasadení všetkých jednotlivých častí na batériu opäť umiestnite záslepku otvoru a vyskúšajte funkčnosť batérie.

Pravidelná starostlivosť = bezproblémová prevádzka

Aby vám vodovodná batéria vydržala čo najdlhšie a vyzerala stále ako nová, je potrebné dodržiavať zásady pre jej čistenie.

Všetky povrchy batérií je možné ľahko poškodiť čistiacimi prostriedkami, ktoré obsahujú chemické látky, ako kyselina sírová a chlorovodíková, chlór, čpavok, hydroxid sodný, benzol, terpentín, acetón a alkohol. Platí to pre priamy kontakt aj pre samotný styk s ich výparmi. Pri kúpe čistiacich prostriedkov čítajte vždy údaje o zložení a týmto chemickým látkam sa vyhnite.

Voda po uschnutí (najmä tvrdá voda) zanecháva na povrchu batérie kryštalizované častice vodného kameňa, ten poškodzuje ochrannú vrstvu, a preto je vhodné pozostatky vodného kameňa pravidelne čistiť. Veľmi dôležité je nepoužívať drsné hubky či drôtenky, ktoré môžu povrch poškriabať. Pre ideálne čistenie týchto povrchov je vhodný neutrálny čistiaci prostriedok s vodou, ideálne sú tekuté čistiace prostriedky, ktoré neobsahujú brusiva.

Pokiaľ má batéria perlátor, niekoľkokrát do roka ho vyberte a prepláchnite. V sitku sa môžu usadzovať nečistoty, zvlášť, ak máte vŕtanú studňu. Pri niektorých batériách možno perlátor vyskrutkovať rukou, niektoré batérie majú ako súčasť príslušenstva pri dodaní vložený prvok pre vybratie. Pokiaľ má perlátor dve plôšky pre odskrutkovanie kliešťami, vždy použite pod kliešťami handru či inú podložku, inak povrch, samozrejme, poškodíte.


Najobľúbenejšie umývadlové batérie


AKCIA

Kód: 100006148

47,16 €
Zľava   15 %
55,49 €
  ks
AKCIA

Kód: 119629

52,60 €
Zľava   19 %
64,92 €
  ks
AKCIA

Kód: 119630

38,80 €
Zľava   19 %
47,88 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov