ČAKAJTE PROSÍM...

Kvapková závlaha svojpomocne? Nie vždy sa vyplatí

V letnom období naša záhrada trpí vďaka veľkým horúčavam. Rastliny, kríky či stromy tak v našej záhrade potrebujú k svojmu rastu dostatok vody. Ako vyriešiť tento problém, keď musíme tráviť čas nosením ťažkých krhiel s vodou a rozlievať ich po záhrade, namiesto toho, aby sme trávili čas pri vode my?

kvapková závlaha

Kvalitná kvapková závlaha dokáže nielen efektívne ušetriť mnoho času, ale vďaka nej budete schopní zavlažovať konkrétne rastliny priebežne, a čo najviac rovnomerne. V súčasnosti trh ponúka niekoľko dômyselných zavlažovacích systémov, vďaka ktorým sa aj kvapková závlaha stane jednoduchou skladačkou, ktorú si doma vyriešite sami.

Keď chcete ušetriť, môžete si postaviť vlastný kvalitný systém kvapkovej závlahy, ktorý bude lacný a funkčný.


Ako kvapková závlaha vlastne funguje?

Kvapková závlaha funguje na princípe hadice s dierkami, ktoré smerujú ku každej jednej rastline alebo napríklad do kvetináča. Pravidelne sa z každej dierky vypúšťa kvapka vody, vo dne aj v noci. Preto sú rastliny zavlažované neustále a nedochádza k ich vädnutiu.

Hadica s dierkami sa jednoducho napojí na záhradnú hadicu, ktorá vedie vodu.

Vďaka tlaku sa voda dostáva do každej dierky, ktorá je nasmerovaná tak, aby zbytočne nekvapkala do pôdy, v ktorej práve nič nerastie. Spotreba vody sa odvíja od veľkosti zavlažovacej sústavy. Tieto trubice sa hodia k rôznym druhom výsadieb, ako sú zeleninové záhony, kvetinové výsadby, stromy, živé ploty, kríky alebo plošné výsadby.


Kvapková závlaha svojpomocne

Závlaha sa predáva buď vo vopred pripravených setoch, alebo ju možno zakúpiť samostatne po jednotlivých komponentoch. Zavlažovacie hadice majú niekoľko druhov, ktoré sa dajú použiť na rôzny typ výstavby. Dajú sa rôzne spájať a kombinovať.

Spotreba vody sa počíta v litroch, ktoré celou sústavou pretečú za hodinu. Pri rôznych hrúbkach hadíc je to inak.

Kvapkacia hadica je k dispozícii v dvoch konštrukčných variantoch:

  1. Môžete si napríklad zaobstarať obyčajnú hadicu, do ktorej pomocou dierovačky zavediete trysky,
  2. alebo si môžete zvoliť vyspelejšiu možnosť – kvapkaciu hadicu s integrovanými kvapkačmi. Sponu, v ktorej je hadica perforovaná, si zákazník môže zvoliť podľa potreby. Dajú sa kúpiť aj vopred pripravené.

Kvapkacia hadica je ošetrená špeciálnym materiálom, ktorý prepúšťa vodu, avšak nepustí dovnútra korene rastlín. Nedochádza tiež k ich upchatiu. Závlaha sa dá inštalovať aj pod zem. Kvapkacie hadice sú dodávané buď v zelenom, čiernom, alebo hnedom farebnom variante, preto nie sú v záhrade rozpoznateľné na prvý pohľad.

Ak plánujete kvapkovú závlahu napojiť na bežný vodovodný rad, je nutné pred samotné potrubie zavlažovacieho systému napojiť regulátor tlaku, ktorý zníži tlak v potrubí na tlak prevádzkový, teda cca 0,5 – 1,5 baru.

V prípade, že bývate v lokalite s nedostatkom vody alebo je voda príliš drahá, môžete využiť dažďovú vodu. Tú môžete zachytiť vďaka rôznym tvarovkám priamo z odkvapového zvodu do barelu. Môžete ju tiež zviesť do podzemného zásobníka. Vodu môžete využívať nielen na zavlažovanie trávnika a záhrady, ale aj na umývanie auta či splachovanie WC.

Pre zostavenie kvapkovej závlahy pre svoju záhradku alebo záhon potrebujete nasledovné:

  • kvapkacia hadica,
  • kvapkač,
  • hadicové spojky, T kusy, odbočky, kolená,
  • ventily, uzávery,
  • závesné háčiky,
  • regulátor tlaku,
  • filter nečistôt,
  • elektronický časovač pre kvapkovú závlahu.
Pre tých, ktorí chcú mať sofistikovanú zavlažovaciu sústavu, sa ponúka hneď niekoľko vymožeností, ktoré vám uľahčia prácu a ušetria peniaze za vodu.

Elektronické hodiny zaistia, že váš záhon bude zalievaný len vtedy, keď to naozaj potrebuje. Jednoducho nastavíte dni a čas, kedy má sústava zavlažovať a o nič ďalšie sa nestaráte. Ak sústavu doplníte aj o pôdne čidlo, sústava nebude zavlažovať vo chvíli, keď prší.

Aby mali rastliny dostatok živín, na sústavu sa dá napojiť primiešavač tekutých hnojív.


Chráňte kvapkovú sústavu pred zanesením a zimou

V prípade že využívate vodu zo studne, vodu zo strechy, rybníka a pod., vyvarujte sa riziku zanesenia systému nečistotami. Pred samotné kvapkové trubice namontujte filter nečistôt, ktorý systém ochráni a predĺži tak jeho životnosť.

Pred zimou je nutné z celej zostavy vypustiť zvyškovú vodu. To preto, aby nedošlo k možnému poškodeniu spojov a komponentov vplyvom mrazov. 
Pre tento prípad sa na začiatok odporúča umiestniť tzv. zostavu pre zazimovanie, na ktorú sa dá pripojiť kompresor.

Tlakom vzduchu vyfúknite zvyškovú vodu z celého systému.


Ak si neveríte, prenechajte závlahu odborníkom

Ak nie ste odborník alebo si dostatočne neveríte, o svojpomocnej inštalácii automatického zavlažovania radšej neuvažujte. Narobili by ste si viac škody ako úžitku. V konečnom dôsledku by vás inštalácia stála viac ako keby ste prácu zverili hneď na začiatku odborníkom.

Tí vám ponúknu kompletný servis – od plánovania, cez výber vhodného typu automatickej závlahy, až po inštaláciu a dodatočný servis (súčasťou balíka služieb je väčšinou aj záručná lehota).


AKCIA

Kód: 98125

19,34 €
Zľava   10 %
21,49 €
  ks
AKCIA

Kód: 981263

10,97 €
Zľava   10 %
12,19 €
  ks
AKCIA

Kód: 980692

9,54 €
Zľava   10 %
10,60 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov