ČAKAJTE PROSÍM...

Kondenzačný kotol v nízkoenergetických domoch. Áno alebo nie?

Pri voľbe spôsobu vykurovania do domácnosti ide nielen o vstupnú investíciu do vykurovacieho zariadenia, ale aj o váš komfort a náklady na prevádzku domu do budúcnosti. Plynový kondenzačný kotol je zväčša prvou voľbou väčšiny spotrebiteľov. Platí to aj pri nízkoenergetických a pasívnych domoch?
kondenzačný kotol

Vstupná investícia

Hlavnou nevýhodou kondenzačných plynových kotlov sú často obstarávacie náklady, ktoré sú v porovnaní so staršími typmi kotlov výrazne vyššie. Zvyčajne treba investovať aj do úpravy spalinových ciest. Vzhľadom na vysokú účinnosť plynových kotlov sa však vyššie počiatočné investície vrátia do niekoľkých rokov.

V závislosti od optimalizácie a spôsobu využitia vykurovacieho systému sa investícia vráti spravidla do 5 rokov, pri nízkoteplotných vykurovacích systémoch, napríklad v prípade podlahového vykurovania, často aj do 3 rokov.

Ako na inštaláciu?

Inštalácii plynového kondenzačného kotla do rodinného domu musí predchádzať určitá príprava. Vykurovanie sa dá zrealizovať iba vtedy, keď sa na pozemku nachádza prípojka plynu. Nevyhnutné je aj pripojenie do plynárenskej distribučnej siete. Potrebná je tiež inštalácia plynovej skrinky pri rodinnom dome, ako aj realizácia rozvodov.

Pri vykurovaní pomocou kondenzačného kotla sa nezaobídete ani bez vhodného odvodu spalín. To všetko sa spája s ďalšími nákladmi, ktoré by ste mali pri zvažovaní tejto investície brať do úvahy.

Možnosti umiestnenia

Plynový kotol by sa mal nachádzať v minimálnej vzdialenosti 20 cm od horľavých predmetov. V miestnosti nesmie byť plynomer ani hlavný uzáver plynu. V interiéri sa ľahšie umiestňujú závesné kotly, ktoré sú na rozdiel od stacionárnych menšie a ľahšie.

Nezvyčajné v súčasnosti nie je ani umiestnenie kotla v kúpeľni, predsieni či kuchyni. V prípade, že kondenzačný kotol budete používať aj na prípravu teplej vody, odporúčame vám v blízkosti odberného miesta umiestniť kotol či zásobník, ktorý zníži tepelné straty v potrubí.

Nízkoenergetické a pasívne domy

Pre nízkoenergetické a pasívne domy je charakteristická veľmi malá potreba tepla na vykurovanie, potreba teplej vody však býva rovnaká ako v klasickom rodinnom dome. Aby plynový kondenzačný kotol dokázal zabezpečiť tieto protichodné nároky, musí spĺňať dve základné požiadavky: mal by mať veľký výkonový rozsah a zároveň malý minimálny výkon.

Na tieto parametre treba klásť dôraz už pri jeho výbere. Iba takýto kotol totiž dokáže zabezpečiť komfortnú prípravu teplej vody a zároveň pokryť potrebu tepla na vykurovanie bez toho, aby sa neustále vypínal a znova zapínal, čo nie je dobré ani z hľadiska prevádzky, ani z hľadiska životnosti kotla. Kombinácia kondenzačného kotla so solárnym ohrevom vody je v týchto domoch mimoriadne výhodná.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov