ČAKAJTE PROSÍM...

Infračervené kúrenie: Čo to je a aké má nevýhody?

Elektrické infračervené kúrenie patrí medzi alternatívne metódy vykurovania domácnosti. Tento spôsob vykurovania je pohodlný, zdravý a ekologický. V porovnaní s inými zdrojmi ide o inovatívnu technológiu s nízkymi nákladmi.  

Ako fungujú infračervené ohrievače, ako sa líšia od konvenčných spôsobov ohrevu a koľko stojí ich prevádzka? Stojí za to nahradiť kotol za infračervené žiariče?

infračervené kúrenie

Infračervená kúrenie neohrieva priamo vzduch v miestnosti, ale skôr steny, nábytok a iné pevné alebo tekuté predmety . Infračervené ohrievače prevádzajú veľkú časť dodávanej energie na príjemné infračervené žiarenie s dlhými vlnami. Vyhrievané telesá ukladajú teplo a vydávajú ho do miestnosti. V infračervených vykurovacích systémoch je minimalizovaná cirkulácia vzduchu, čo vytvára príjemnú a ideálnu klímu v miestnosti pre alergikov.

Ako fungujú infražiariče?

Ohrievač, alebo vykurovacia tyč umiestnená v radiátore, sa zahrieva na veľmi vysokú teplotu, v dôsledku čoho vyžaruje infračervené žiarenie, ktoré je nosičom energie. Dotkne sa našich tiel, stien, podlahy, nábytku a všetkých predmetov, čím vyvolá zvýšenie teploty. 

Hoci je okolitý vzduch studený (vzduch v miestnostiach vykurovaných týmito radiátormi nie je ohrievaný priamo – je zahrievaný z povrchov absorbujúcich infračervené žiarenie). To spôsobuje, že cítime tepelnú pohodu pri okolitej teplote nižšej ako v prípade kúrenia pomocou konvekčných ohrievačov, ktoré ohrievajú vzduch priamo. Infračervené ohrievače pracujú veľmi rýchlo. Osoba v chladnej miestnosti začne cítiť teplo okamžite po zapnutí radiátora, ktorý prúdi jeho smerom.

Obyvatelia domu vyhrievaného touto metódou cítia príjemné teplo, krvný obeh sa výrazne zlepší. Žiarenie môže zmierniť pocit bolesti kĺbov alebo svalov, zlepšiť fungovanie pohybového aparátu a posilniť imunitný systém.

Infra kúrenie je úsporné

V prípade ohrevu predmetov a osôb sálavým tokom na 20 – 22 °C je totiž možné zabezpečiť tepelnú pohodu už pri teplotách vzduchu 18 – 19 °C. Týmto spôsobom dochádza k úspore energie minimálne o 20 %.

Teplota medzi podlahou a stropom je rozložená podstatne rovnomernejšie. Rozdiel teplôt v zvislom profile predstavuje zhruba 1 – 2 °C. 

Strop alebo steny?

Aj keď stropné a stenové infrapanely vyzerajú na prvý pohľad ako rovnaké vykurovacie telesá, v skutočnosti sú medzi nimi rozdiely.

Stropnými infrapanelmi sa nedá celá miestnosť vyhriať rovnomerne, ohrieva sa iba podlaha a len minimálna časť povrchov nábytku. Týmto spôsobom dochádza k ohriatiu necelej polovice dostupného povrchu v miestnosti.

Stropné infračervené kúrenie je vhodné pre veľké haly a sklady. V domácnostiach je ideálne do miestnostískôr dlhších ako širších rozmerov, ktoré nemajú vysoké nároky na vykurovanie, ako napríklad schodisko, chodba, kúpeľňa alebo práčovňa.

Stenové infrapanely sú konštruované s konvekčnou vzduchovou medzerou, ktorá umožňuje lepšie prehrievanie miestnosti. Pri inštalácii na stenu (s uhlom sálania infrapanelov cca 45 stupňov do strán) je primárne ohriata väčšia časť stropu, podlahy a stien. Tým pádom je pokrytých až 80 % povrchov v miestnosti. Je teda logické, že stenové infrapanely vykurujú efektívnejšie.

Kde infračervené kúrenie nepatrí?

Efektívnosť infrakúrenia ovplyvňuje okrem iného ďalší faktor, ktorým je samotná stavba, respektíve stavebný materiál či technológie, pomocou ktorých je dom postavený. K odporúčaným materiálom patrí Ytong, Porotherm, Heluz, Liapor, IZOBLOK, Durisol, sendvičové konštrukcie drevostavieb a drevenice.

Lacná prevádzka sa predraží v miestnostiach so vzduchovou medzerou za sadrokartónom alebo podobným materiálom. Infračervené kúrenie je nevhodné v miestnostiach s povrchovou vrstvou polystyrénu na strope aj stenách a tiež na miestach, kde sú veľké presklené plochy, napríklad v zimných záhradách.

V drevostavbách môžete bez problémov použiť sálavý systém vykurovania. Ak je v nich navyše ako izolácia použitá minerálna vata, majú vynikajúci pomer akumulácie a absorpcie tepla

Výhody a nevýhody

Jednou z výhod infrapanelov je minimálna cirkulácia vzduchu. Pri ich použití takmer nedochádza k víreniu prachu a alergénov. Môžu byť preto vhodnou alternatívou v domácnostiach, v ktorých žijú alergici alebo astmatici

Telesá sú nenáročné, nepotrebujú údržbu a ich životnosť je zvyčajne 30 až 50 rokov. Ďalším významným pozitívom je vysúšanie muriva počas vykurovania. 

Ak je vonkajšia hydroizolácia domu nenarušená, skutočne ide o pozitívnu funkciu infrapanelu. Pokiaľ je čiastočne porušená, murivo neustále vlhne a zároveň je vysušované infrapanelom. Dochádza tak nielen k jeho poškodeniu, ale aj k plytvaniu energie, ktorú by panel mohol vyžarovať do interiéru.

Vysušovanie muriva (v prípade nenarušenej hydroizolácie) sa pozitívne podpíše aj vo vnútri domu, kde nedochádza k vlhnutiu stien a následne k plesniam. Niektoré poznatky však hovoria o opaku. Hoci je povrch múrov a nábytku ohriaty, teplota vzduchu je o niekoľko stupňov nižšia ako pri vykurovaní bežnými vykurovacími telesami. To sa môže odraziť na iných predmetoch v byte (napríklad odevy v skriniach), kam infravlny nedosiahnu a tie môžu začať vlhnúť a plesnivieť.

Od inštalácie infrapanelov môže niekoho odradiť aj taká maličkosť, akou je zima pod stolom. Opäť však ide iba o „tieň", cez ktorý sa infračervené vlny nedostanú. Hlava a telo budú v teple, no nohy nie. 

Infračervené kúrenie má svoje plusy aj mínusy. Ak si chcete užívať pohodlné teplo bez obmedzení, siahnite po overených elektrických ohrievačoch alebo podlahovom kúrení. V našej ponuke nájdete mnoho efektívnych riešení do každej domácnosti.


Najobľúbenejšie elektrické ohrievače


AKCIA

Kód: 300000123

81,00 €
Zľava   10 %
90,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 300000121

31,50 €
Zľava   10 %
35,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 300000150

103,70 €
Zľava   15 %
122,00 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov