ČAKAJTE PROSÍM...

Hydroizolácia sprchového kúta: Jednoduchý návod, ako na to

Či už staviate novú kúpeľňu alebo ste sa rozhodli rekonštruovať tú pôvodnú, nevynechajte hydroizoláciu kúpeľne. Dôkladná ochrana materiálov uchová ich kvalitu a predĺži životnosť celého priestoru. Presakujúca voda, vytopenie susedov alebo pleseň na stenách vašu novú kúpeľňu určite neskrášlia.


Stavebné konštrukcie, ktoré budú prichádzať do kontaktu s vlhkosťou alebo vodou, treba dôkladne izolovať. Podľa typu podkladu je potom potrebné zvoliť vhodnú hydroizolačnú hmotu pod obklady, po ktorej by mala nasledovať náterová hmota, s ktorou sa pracuje ľahko a rýchlo, vďaka čomu dosiahnete vynikajúci výsledok.

Čo predstavuje hydroizolácia?

Jednoducho povedané, je to ochrana stavebného materiálu, ako napríklad pórobetónu či sadrokartónu pred vlhkosťou a vodou, ktorá sa v kúpeľni, ale aj v kuchyni bežne vyskytuje. Nejde len o sprchový kút alebo vaňu. Pred vlhkosťou musíme chrániť celú kúpeľňu, toaletu a miesta v kuchyni, kam preniká para či môže zatiecť vlhkosť pri bežnej každodennej prevádzke. 

Hydroizolácia je teda vodotesná vrstva, ktorá sa aplikuje práve na tieto miesta, kde by presiaknutie vody cez škáry v obklade mohlo poškodiť stenu aj podlahu pod dlažbou. V poschodových domoch by potom vlhkosť prenikla do nižších podlaží a na stropoch či stenách vytvorila nevzhľadné mapy.

Túto izolačnú vrstvu tvorí jedno alebo dvojzložkový náter, ktorý vytvorí pružnú vrstvu. V rohoch a prestupoch je spevnený tesniacou elastickou páskou alebo bandážou.

Čo na ňu potrebujete?

  • Vysávač, metlu,
  • štetec, valček,
  • penetráciu,
  • hydroizolačný materiál,
  • tesniace pásky a bandáže,
  • obkladové lepidlo.

Ako správne postupovať pri izolácii?

Pred nanášaním izolácie treba povrch dobre očistiť, prípadne odmastiť špeciálnymi roztokmi. Ak je stena tvorená nasiakavým materiálom, natrite ju najprv penetráciou. Hydroizolácia sa nanáša najskôr do rohov a spojov medzi podlahou a stenami a medzi stenami navzájom. 

Na spevnenie hydroizolácie sa do týchto spojov a rohov vlepia (ešte do čerstvého prvého náteru) tesniace pásky a bandáže. Sú dôležité najmä pre tieto namáhané miesta, avšak v súčasnosti na trhu existujú celoplošné tesniace pásky, ktoré sa dajú aplikovať aj na veľké plochy stien a podlahy. Akonáhle máte natreté rohy a spoje, môžete naniesť izoláciu na zvyšok plochy.

Prvý náter treba nechať dôkladne zaschnúť, čas schnutia sa odvíja od okolitých teplotných podmienok. Každý výrobca zároveň na prípravkoch uvádza čas, ktorý je potrebný na zaschnutie jednotlivých náterov. Ak je to ale možné, odporúčame vám nechať medzi jednotlivými nátermi jednodňový interval . Potom máte istotu, že náter dôkladne zaschol. Na druhý náter hydroizolácie môžete potom nanášať obkladové lepidlo a aplikovať samotný obklad.

Kvalitnú hydroizoláciu nepodceňujte, pretože tvorí nevyhnutný základ toho, aby kúpeľňa nebola miestom, kde sa tvoria mokré mapy na stenách a strope alebo tam, kde sa usadzujú plesne. Uvedomte si, že obklady a ani najkvalitnejšia škárovacia hmota ju neochránia. Každá škárovacia hmota je totiž do určitej miery nasiakavá. Časom sa môže oddeliť, steny v dome môžu pracovať a omietka prasknúť. Tieto veci sa dajú opraviť, ale akonáhle podceníte základnú hydroizoláciu miestnosti, bude sa vám vlhkosť dostávať do stien a časom sa jej devastujúci vplyv zaručene prejaví.

Kde všade hydroizoláciu aplikovať?

Ak chcete dosiahnuť maximálnu ochranu proti prenikaniu vlhkosti, môžete hydroizolačnú vrstvu aplikovať po celej ploche stien a podláh. Takéto riešenie je však finančne náročné a nadštandardné. Vo väčšine prípadov sa preto pristupuje k aplikácii hydroizolačnej stierky na podlahe a do výšky 10 až 20 cm nad úroveň podlahy.

Nezabudnite, že hydroizolácia by sa mala aplikovať nielen v okolí sprchového kúta aj v priestore okolo vane a umývadla

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov