Efektívne a úsporné vykurovanie? Skúste kotol na tuhé palivo
Kotly na tuhé palivá sa v možnostiach regulácie a prevádzkového komfortu približujú plynovým kotlom. Na rozdiel od starších zariadení tohto typu sú moderné kotly na pelety, uhlie či drevo výrazne komplikovanejšie a ich kúpa nie je jednoduchá.
Ako správne vybrať kotol na tuhé palivo? Aké parametre pri výbere sledovať a koľko do neho investovať? Poradíme vám.
Typ paliva rozhoduje
Ak vážne uvažujete o nákupe kotla na tuhé palivá, základná otázka spočíva v tom, aký typ paliva chcete spaľovať. Či preferujete uhlie, koks, pelety, alebo drevo. Voľba závisí nielen od vašich osobných preferencií, ale aj ekonomického hľadiska. Od toho sa potom odvíja aj výber kotla. Niektoré modely kotlov sú prispôsobené na spaľovanie viacerých typov palív, treba však dbať na odporúčania výrobcu a spaľovať v nich iba ten typ paliva, pre ktorý je kotol určený.
Výpočet výkonu
Dôležitý je aj výber potrebného výkonu kotla. Nikdy nekupujte kotol s výrazne vyšším výkonom, než potrebujete. Správne stanovenie výkonu kotla na tuhé palivá má výrazný vplyv na účinnosť kotla. V prípade predimenzovania kotla na tuhé palivá, začne tento kotol dechtovať, čím sa zníži jeho účinnosť a životnosť. Samozrejme, že pri zadechtovanom kotli, ako aj spalinových cestách, musíte stráviť omnoho viac času údržbou, než v prípade kotla s výkonom zodpovedajúcim teplotnej strate vykurovaného objektu. Preto určeniu potrebného výkonu venujte maximálnu pozornosť.
Účinnosť kotla na tuhé palivá
Účinnosť kotlov na tuhé palivá sa spravidla pohybuje okolo 70 percent. Účinnosť garantovanú výrobcom dosiahnete spaľovaním paliva, ktoré odporúča výrobca. Keď budete používať alternatívne palivo, účinnosť kotla na tuhé palivá bude spravidla nižšia. Spaľovanie odporúčaných palív je potrebné dodržiavať aj z hľadiska plnenia záruky. Najvyššiu účinnosť väčšinou dosahujú ekologické kotly na drevné či alternatívne pelety (väčšinou nad 90 percent).
Ako delíme kotly na tuhé palivá?
Z hľadiska konštrukcie delíme klasické kotly na tuhé palivá na liatinové článkové a oceľové.
Liatinové článkové kotly na tuhé palivá sú zostavené z určitého počtu výkonových článkov, ktorými je daný celkový výkon kotla. Odporúčaným palivom pre tieto kotly je drevo, čierne uhlie, brikety alebo koks.
Oceľové kotly na tuhé palivá sú konštruované ako oceľový zvarenec, ktorý je odolnejší voči teplotným zmenám než liatina. Tieto kotly sú tiež lacnejšie ako liatinové. Odporúčaným palivom pre tieto kotly je hnedé uhlie, brikety, koks, čierne uhlie a drevo.
Samostatnou a čoraz obľúbenejšou kategóriou sú automatické kotly na tuhé palivá.
V čom spočíva výhoda automatického kotla?
Vykurovanie týmito kotlami môžeme z hľadiska komfortu porovnávať s plynovými kotlami. Tieto kotly sú z hľadiska obsluhy, v porovnaní s klasickým kotlom, takmer samoobslužné. Väčšina výrobcov uvádza kontrolu jedenkrát denne až raz za 3 dni v závislosti od potreby vysypania popola, prípadne doplnenia zásobníka palivom.
Ďalšou výhodou je vyššia účinnosť ako pri klasických kotloch na tuhé palivá. Výrobcovia uvádzajú účinnosť od 80 – 92 percent, a to v závislosti od typu kotla a druhu odporúčaného spaľovaného paliva. Automatické kotly sa tak radia medzi ekologické zdroje vykurovania.
V neposlednom rade majú tieto kotly riadiace jednotky, ktoré vedia komunikovať s priestorovým termostatom v dome. Kotol sa tak riadi priamou požiadavkou domácnosti na dodávku tepla, na rozdiel od klasických kotlov na tuhé palivá, kde je regulácia kotla výrazne obmedzená. Nevýhodou automatických kotlov je, samozrejme, vyššia nákupná cena.
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka