ČAKAJTE PROSÍM...

Aký je rozdiel medzi mechanickým a elektrickým termostatom?

Mechanické a elektronické termostaty sa na prvý pohľad od seba odlišujú len displejom. Pravda je však taká, že elektronické dokážu regulovať teplotu presnejšie.
mechanicke a elektronicke termostaty

Ako vlastne mechanické termostaty pracujú?

Teplotný senzor v mechanickom termostate je zložený z dvoch pásikov kovu (hovoríme mu aj bimetal), ktoré majú rôznu tepelnú rozťažnosť. Vplyvom tepla jeden rozťahuje viac ako druhý. Zmenou rozmerov zapne alebo vypne prepínač termostatu, ktorý ovláda pripojený spotrebič.

Ďalšou možnosťou je senzor, ktorý využíva teplotnú rozťažnosť kvapaliny alebo plynu. Pracuje na rovnakom princípe ako bimetal.

Tento spôsob je relatívne presný. Musíte si však uvedomiť jeden fakt. Mechanické termostaty sú kalibrované vo výrobe, teda pri v laboratórnych podmienkach, ktoré sa môžu od bežných, domácich, líšiť. Na mechanickom termostate nenastavujete presnú teplotu, ale len orientačnú. Teplota v miestnosti môže byť o 3-4°C nižšia alebo vyššia, ako je nastavená.


Elektronické termostaty sú presnejšie

Elektronické termostaty majú, na rozdiel od mechanických, digitálne senzory teploty, ktoré sú podstatne presnejšie a rýchlejšie reagujú na zmeny. Aktuálna teplota kolíše iba o 1°C od nastavenej hodnoty.


Využitie termostatov v praxi

Mechanické priestorové termostaty si nájdu uplatnenie napríklad v najjednoduchších systémoch vykurovania. Väčšinou sú vybavené len kolieskom s teplotnou stupnicou, prípadne kontrolkou ukazujúcou, že je pripojené zariadenie zapnuté. Termostaty bez kontrolky nepotrebujú žiadne elektrické napájanie, a teda v nich nie je potrebné meniť baterky.

Digitálne elektronické termostaty majú oveľa širšie využitie. Vďaka obrovským možnostiam programovania sa prostredníctvom nich dá ovládať vykurovanie, ohrev vody, cirkulácia vody, chladenie atď., a to všetko v rôznych dňoch a časoch počas týždňa, ktoré si nastavíte.

Ak hľadáte termostat, ktorý je pre vás vhodný a stále sa neviete rozhodnúť, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme s výberom.
kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov