ČAKAJTE PROSÍM...

Aký by mal byť tlak vody v dome či byte? Normy, rozdiely a technické vychytávky

Pre pohodlné používanie vodovodnej siete je potrebný tlak prúdu vody v súlade so všeobecne platnými pravidlami. Tie ovplyvňujú funkčnosť a použiteľnosť čerpacích a sanitárnych zariadení. Prekročenie noriem predstavuje nebezpečenstvo pre inštalatérske práce a domáce spotrebiče.

Hľadáte jasný a vecný návod, ako, kde a podľa čoho nastaviť tlak vody v potrubí v domácnosti? Existujú rozdiely v dome a v byte? Pozrite sa, čo hovoria normy.


tlakomer s nameraným tlakom vody v dome


Čo hovoria normy pre tlak v domoch?

Optimálny tlak vody v dome sa pohybuje okolo 4 barov a je dostatočný na normálnu prevádzku všetkých vodovodných armatúr. Väčšina z nich ho zvláda bez ujmy. Určite by však nemal stúpnuť nad 6,5 baru.

Inak dôjde k porušeniu citlivých zariadení.

Podľa SNiP 2.0401-85 sa normy pre studenú vodu pohybujú od 0,3 do 6 barov, pre teplú vodu od 0,3 do 4,5 barov.


Čo vplýva na tlak vody v dome?

Tlak vody v dome môže byť negatívne ovplyvnený:

 • nehodami alebo únikmi na hlavnom potrubí,
 • zaneseniami,
 • poruchami filtračných prvkov či
 • zlou izoláciou.


Pozor na typ spotrebičov a zariadení

Na určenie potrebného tlaku vody pre rodinný dom je potrebné zohľadniť použité domáce spotrebiče. Niektoré typy inštalatérskych zariadení nefungujú pri nízkom tlaku. Iné sa zase môžu poškodiť pri vysokom.

Priblížme si hneď niekoľko príkladov spotrebičov, zariadení a činností.

Všetko funguje podľa predstáv, ak sa pridržiavate nasledovných hodnôt:

 • vaňa, sprcha – 1,5 baru,
 • práčka – 2 bary,
 • vírivka – 4 bary,
 • zavlažovanie – 2 až 6 barov.


Ako a kde nastaviť tlak vody v dome?

Tlak vody si vieme skontrolovať prostredníctvom manometra inštalovaného vedľa vodomeru. Umožňuje nezávisle merať skutočné hodnoty a porovnávať ich s tými, ktoré zodpovedajú normám. 

Na úpravu tlaku vody v dome, resp. jeho zníženie, je vhodné inštalovanie redukčného ventilu do šachty.

Vďaka nemu predídete poškodeniu obzvlášť citlivých zariadení v dôsledku prekročenia danej hranice.

Pokiaľ potrebujete tlak naopak skôr zvýšiť, dá sa to prostredníctvom pomocného čerpacieho zariadenia či akumulátora s membránou. 

Pre zaujímavosť, ak je v dome nainštalovaný autonómny prívod vody, je možné zvýšiť ukazovatele tlaku vo vodovodnom systéme aj na viac ako odporúčajú štandardy. Niekedy až na 7 – 10 barov


Aké sú normy pre tlak vody v byte?

Podľa SNiP 2,04,01-85 sa normy pre studenú vodu pohybujú od 0,3 do 6 bar, pre teplú vodu od 0,3 do 4,5 bar. No keďže bytové domy a súkromné ​​domy patria do rôznych kategórií, normy a realita v nich sa navzájom mierne líšia.


Čo vplýva na tlak vody v byte?

Na prízemí bytového domu musí byť tlak vody 1 bar. S nárastom počtu podlaží na každej úrovni by sa malo dosiahnuť zvýšenie o 0,4 baru. V súkromnom dome, ktorého výška nepresahuje 3 poschodia, musí byť tlak v prívode vody 1 bar.

Ak je počet podlaží vyšší ako tento indikátor, tlak vody sa zvýši na 2 bary. Pokiaľ má budova viac poschodí, dochádza prirodzene k strate tlaku.

Preto je rozumné zahrnúť do elektroinštalácie posilňovač pre jeho vynútené zvýšenie. Rovnako ako v prípade domu, tiež môžu tlak vody ovplyvňovať:

 • poškodenia potrubí,
 • filtračných prvkov či
 • zanesenia.

Dajte si tiež pozor na nároky jednotlivých domácich spotrebičov.


Ako a kde nastaviť tlak vody v byte?

Ako ukazovateľ tlaku vody slúži manometer, inštalovaný vedľa vodomeru. Avšak, regulácia tlaku vody v byte je často obmedzená na hodnoty zariadenia umiestneného na hranici prerušeného vnútropodnikového a centrálneho potrubia.

Tie nebudú úplne presné, keďže sa nezohľadňujú všetky tlakové straty na prvkoch vnútorného vedenia bytu (filtre, odpaliská, uzatváracie a regulačné ventily).

Ohyby a profily so zmenou prierezov potrubí navyše ovplyvňujú voľný tlak vody. Preto je najlepšou možnosťou vybaviť meračmi všetky prívody bodov na spotrebu vody v byte ešte počas výstavby alebo potom počas opráv. 

Podľa odborníkov by úroveň tlaku vody vo vodovodnej sieti viacpodlažných budov nemala byť nižšia ako 2 bary a zároveň nemala presiahnuť 4 bary.

Toto je dostačujúce pre normálnu prevádzku vodovodných inštalácií. Pre ustráženie hodnôt je rovnako ako v prípade domu vhodné zaobstarať si redukčný ventil. Na zvýšenie tlaku je možné použiť malé domáce čerpadlá zo siete 220 V, pričom výkon jednotky závisí od počtu spotrebiteľov.

Pre zaujímavosť:

Pokiaľ žijete v byte a tlak vo vnútri prívodu vody sa dlhodobo líši jedným alebo druhým smerom, považuje sa to za porušenie zákona a vy môžete podať sťažnosť správcovskej spoločnosti. 

Hľadáte do vašej domácnosti regulátory, filtre, ventily, alebo nejaký iný inštalačný materiál? Popozerajte sa po tom, čo vám chýba, na webe PVM Systém. Pokiaľ si nebudete istí správnym výberom, ochotne vám poradíme.


Najobľúbenejšie redukčné ventily


Kód: 8511

31,43 €
  ks

Kód: 8512

45,61 €
  ks
AKCIA

Kód: 8518

83,70 €
Zľava   10 %
93,00 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov