ČAKAJTE PROSÍM...

Ako si vybrať čerpadlo do záhradného jazierka?

Jazierko sa môže stať klenotom aj vašej záhrady. Okrem toho, že ide o výrazný dekoračný prvok, je tiež životným priestorom mnohých vodných živočíchov. Bez zveličovania tak môžeme konštatovať, že voda do vašej záhrady prinesie život. Aby ste mali zo svojho jazierka radosť už od prvého dňa, prezradíme vám, ako si ho môžete postaviť svojpomocne.

Rozkvitnutá plocha, čistá voda a plávajúce ryby vám prinesú radosť a istotou, že sa o jazierko dobre staráte. Najdôležitejšie je udržať prirodzenú rovnováhu, potom sa darí všetkému živému. To znamená, že sa o jazierko treba pravidelne starať od jari do zimy.

Uprednostnite nepravidelný tvar

Chcete mať vo svojom záhradnom jazierku čo najrozmanitejšie živočíchy a rastliny? Potom by malo byť dlhé s nepravidelným tvarom, pretože len tak dosiahnete najdlhší breh. Prirodzené prostredie brehu hrá veľmi významnú úlohu, pretože voda sa rýchlejšie ohrieva najmä v plytkých zónach, čo má vplyv na rozvoj rastlinného a živočíšneho planktónu.

Uprostred by malo byť jazierko dostatočne hlboké, aby v zime úplne nezamrzlo. V praxi to znamená, že najhlbšia časť by mala mať 0,8 až 1 meter. Rovnako tak sú dôležité aj stredne hlboké zóny, pretože sú životným prostredím pre určité druhy rastlín a živočíchov.

Ako na to svojpomocne

Vhodné miesto: Väčšina z nás chce na jazierko vidieť počas odpočinku na terase., Určite by ste ho preto nemali umiestniť tam, kde by bolo nepretržite v tieni, ale ani na priamom slnku. Ideálne miesto je tam, kde svieti slnko cca 5 až 6 hodín a v blízkosti nie sú listnaté stromy.

Hĺbka: Čím hlbšie jazierko, tým lepšie. Niektoré ryby pri prezimovaní potrebujú byť v hĺbke aspoň 1 meter a viac. Hlbšie jazierko sa tiež nebude prehrievať a v zime natoľko nevymrzne.

Tvar a veľkosť: Odvíja sa od rozlohy záhrady, tvarovania záhonov, chodníkov a pod. Platí, že vo väčšom objeme vody sa lepšie udržuje prirodzená rovnováha a život. Pri plánovaní postupujte krok po kroku. Najskôr si nakreslite pôdorys na papier a presne naplánujte, na akom mieste bude voda najhlbšia (60 – 150 cm), kde plytká (20 – 40 cm) a kde bude močiar (do 10 cm).

Podľa toho si zvoľte vodné rastliny, ako aj veľkosť, tvar a odtieň okruhliakov a kamienkov.

Následne sa môžete pustiť do práce a modelácie jazierka. V predpokladanom najhlbšom mieste vyhĺbte dno hlbšie o 25 cm. Oplatí sa to vo chvíli, keď potrebujete jazierko vyprázdniť.Do priehlbiny môžete umiestniť sací kôš čerpadla. Okolo obrysu jazierka vybudujte zhruba 15 cm hlbokú priekopu, ktorá zabráni skĺznutiu fólie do jazierka. Celú jamu starostlivo očistite od výstupkov a kameňov. Na dne utlačte vrstvu piesku. Dno jazierka vyplňte špeciálnou mäkkou fóliou.

Potom rozložte fóliu tak, aby o 50 cm presahovala cez okraj jazierka. Používajte výhradne fólie, ktoré sú určené pre založenie jazierok, nie bežné stavebné. Tie „vodné" sú z trvale elastického PVC, nepriehľadné, odolné proti UV žiareniu a teplotným výkyvom. Neuvoľňujú tiež do vody škodlivé látky, čo je dôležité pre rastliny a živočíchy. 

Jazierko zakryte vrstvou jemného štrku a napustite vodu do najhlbšej časti, aby sa fólia prirodzene usadila. Prichádza fáza, na ktorú sa tešia najmä ženy. Zakúpené vodné rastliny (vložené do košíkov alebo kvetináčov s otvormi) môžete umiestniť do jazierka.

Následne dopustite vodu. Fólia sa prispôsobí tvaru dna a trvalo sa usadí. Na presahujúcu fóliu položte veľké okruhliaky s menšími kamienkami.

Stavte kúpou na istotu

Keď chcete na záhrade vytvoriť menšie jazierko, jednoduchším riešením bude využiť niektorú z hotových polyetylénových nádrží. Majú rôzne tvary, plytšie, ako aj hlbšie zóny a veľkosti. Najčastejšie sa pohybujú od 140 až do 700 litrov. Môžete si tiež zaobstarať komfortné nádrže, ktoré majú drenážne kanáliky, spodnú výpusť, šachtu s čerpadlom (napríklad pre vodotrysk) aj filtračnú jednotku.

Filtrácia je základ

Základom krásneho a čistého záhradného jazierka je kvalitná filtrácia, UV lampa a jazierkové čerpadlo, ktoré mu zaistí nepretržitú cirkuláciu vody. Jazierkové čerpadlá uvádzajú do pohybu vodu a zaisťujú potrebný prívod kyslíka. Pri kvalitných a spoľahlivých čerpadlách je samozrejmosťou poistka proti prehriatiu. Čerpadlo musí byť schopné prečerpať vodu s drobnými nečistotami, ako sú nečistoty z rýb či časti odumretých zvyškov rastlín. Pri jazierkových čerpadlách tiež treba vziať do úvahy to, či sa dajú napojiť na hadice rôznych rozmerov alebo či sú určené pre suchú aj mokrú prevádzku.

Typy jazierkových čerpadiel

Fontánkové čerpadlo vykúzli efekt striekajúcej fontánky nad hladinou jazierka. Pri výbere čerpadla zohľadnite výšku fontánky – čerpadlo musí zvládnuť vytlačiť vodu z dna jazierka. Ak čerpadlo usadíte na vyvýšené miesto, bude vám stačiť menší výkon. Nezabudnite, že na filtráciu sa musíte napojiť. Do jazierka preto potrebujete dve čerpadlá a dve zásuvky. Ak vyberiete z čerpadla fontánkovú trubičku, získate potočné čerpadlo. 

Vodopádové čerpadlo dokáže vyvolať efekt vodopádu. Pri výbere treba brať do úvahy výšku a silu vodopádu – - čerpadlo musí zvládnuť vytlačiť vodu z dna jazierka a následne do vodopádu. Ani toto čerpadlo sa však nenapája na filtráciu.

Potočné čerpadlo vykoná efekt potôčikového prúdu. Aby sa voda z jazierka dostala opäť k „prameňu" potoka, je nutné ju tam napumpovať. Čerpadlo môžete pripojiť na filtráciu a potôčikom vám do jazierka tečie čistá voda. Výkon čerpadla sa odvíja od výšky a šírky potoka. 

Vzduchovadlo či prevzdušňovacie čerpadlo je nutnosťou, keď máte v jazierku ryby. Vodu nielen prevzdušňuje, ale tiež pomáha proti zamrznutiu. Nezabúdajte na pravidelnú údržbu vášho záhradného jazierka. V sezóne pri padaní lístia je dobrým pomocníkom krycia sieť – napnete ju a s napadaným lístím zrolujete. Ak sa vám vytvorilo na dne jazierka bahno, môžete ho vypustiť a vyčistiť. Prevzdušňovacie čerpadlo umiestnite do sucha a nad vodnú hladinu, aby sa do prístroja nemohla dostať cez hadicu žiadna voda.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov