ČAKAJTE PROSÍM...

Ako sa robia rozvody vody? Návod, ako to zvládnete aj sami

Ak práve staviate alebo rekonštruujete bývanie, viete, že vás neminie ani riešenie rozvodov vody. Čo všetko na to potrebujete? Zvládnete to aj svojpomocne? Na čo si dať pozor? V článku vám zodpovieme na všetky otázky.


rozvody vody v praxi


Rozvody vody v dvoch fázach

Rozvody vody sa robia v dvoch fázach. Pred omietkami je najskôr potrebné pripraviť tzv. zvislé rozvody, vedúce v stenách.

Ďalšie, vodorovné rozvody je nutné robiť až po položení hydroizolácie základovej dosky. Aby vám pri tomto procese neprekážali a nič sa nezničilo. 


Aký materiál potrebujete?

V súčasnosti sa už štandardne používajú flexibilné plastové rúry na rozvody vody (polypropylénové) s dlhou životnosťou. Pri vnútorných rozvodoch ide najčastejšie o tzv.

PPR trubky, ktoré sa zvárajú pomocou polyfúznych zváračiek a ich montáž je pomerne jednoduchá a rýchla. Poradia si aj s atypickými stavbami a poteší tiež priaznivá cena.

Ďalej budete potrebovať:

  • Nástenky, čo sú kolená so závitom na výstupe
  • Záslepky na ukončenie rúrok
  • Špeciálne rúrky na kríženie
  • Kompenzačnú slučku
  • Drážkovačku a
  • Izoláciu


Pozor na rozlíšenie rúrok

Dôležité je rozlíšiť rozvody na teplú a studenú vodu. Na základe hrúbky steny sa teplé označujú PN20 a studené PN16. Rozvody teplej vody vyžadujú širšie steny rúrok kvôli zníženiu deformácií (rozťažnosti).

Sú farebne odlíšené – rúrky na studenú vodu majú na sebe modrý pruh, rúrky na teplú vodu zase červený.


Zvislé rozvody vody – rúrky, drážky, výstupy

Pre združené zvislé rozvody pre niekoľko spotrebičov je vhodné použiť rúrky s priemerom 25 mm. Na bežné pripojenie samostatných rozvodov postačia rúrky s priemerom 20 mm.

Všetky vždy treba dávať do tepelnej izolácie, pričom platí, že čím hrubšiu použijete, tým lepšie.

Teplá voda v rúrkach nebude rýchlo chladnúť a tiež sa rúry nebudú vzájomne ovplyvňovať. Izolácia býva narezaná, aby sa dala navliecť alebo nasunúť na potrubie. Pri navliekaní ju jednoducho prerežte v mieste, kde je narezaná, a následne prierez spojte sponami na izoláciu.

Použiť môžete aj lepiacu pásku.

Drážky na vodu vyrežte pomocou drážkovačky (so šírkou prierezu cca 45 mm). Výstupy vody von z omietky sa riešia pomocou nástenky. Na tú sa následne naskrutkuje roháčik s kohútikom na uzavretie prívodu. 

Táto nástenka by mala byť v úrovni finálnej omietky (1 – 1,5 cm nad úrovňou múrov). V úrovni základovej dosky vyveďte rúrky von zo steny cca 10 až 15 centimetrov, aby sa na ne dalo pripojiť.


Vodorovné rozvody vody – rúrky, drážky, výstupy

Pýtate sa, ako na druhú fázu? Ako sa robia vodorovné rozvody vody? Ťahajú sa na úrovni podlahy. Pokiaľ je to možné, okolo steny, aby ste pri prípadnej oprave rozvodov nemuseli vybúravať podlahu uprostred miestnosti.

Tieto rozvody tiež musia byť zaizolované.

Na dlhšie rozvody teplej vody je potrebné použiť kompenzáciu rozťažnosti rúrky (L-kompenzátor, U-kompenzátor, kompenzačná slučka).

Na kríženie rúrok sa používajú špeciálne cca 30 centimetrov dlhé prehnuté rúrky. Veľmi dôležité je správne naplánovať rozvody tak, aby sa toto zavádzalo čo najmenej.

Zvážte základné štandardy. Napríklad:

  • teplá voda vľavo,
  • spoločné napojenie na rúrku s väčším prierezom či
  • oddelenie (dočasné uzavretie, iný typ vody…)

Keď budete mať všetko hotové, nezabudnite na skúšku pevnosti a tesnosti rozvodov vody prostredníctvom natlakovania. Detailný postup si môžete pozrieť v tomto videu.

Nech už hľadáte akýkoľvek inštalačný materiál, naša ponuka vás rozhodne nesklame. Pokiaľ budete potrebovať pri vašom majstrovaní poradiť, sme vám plne k dispozícii.


Najobľúbenejšie rozvody vody


Kód: 75020

1,06 €
 m

Kód: 75010

0,88 €
 m

Kód: 75011

1,37 €
 m


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov