Ako jednoducho odstrániť a vymeniť silikón okolo vane?
Kúpeľňa je odpočinkovou zónou, ktorá je zároveň únikom pred okolitým svetom. Stačí len pootočiť kľúčom a relaxácia v podobe horúceho kúpeľa môže začať. Problém nastáva až vo chvíli, keď ju treba renovovať, opraviť alebo preventívne ošetriť. Pokiaľ nepatríte medzi zručnejších majstrov, treba sa v tejto oblasti zdokonaliť. Ako na to?
V kúpeľni zohráva dôležitú úlohu kvalitná izolácia, tesnenia, ako aj ďalšie atribúty, ktoré zabraňujú v zatekaní vody a tvorbe plesní. Určite dobre poznáte pohľad na odlupujúci sa silikón okolo vane, odkiaľ na vás vykúkajú prvé známky plesní. Nenechajte to zájsť zbytočne príliš ďaleko a vezmite celú záležitosť pevne do rúk. Nakoniec zistíte, že výmena starého silikónu za nový je len otázkou niekoľkých minút.
Výber správneho silikónu
V obchodoch je dostupných veľa rôznych silikónov. Vyberať musíte starostlivo a najmä také, s ktorými budete mať čo najmenej práce. Našťastie, moderné silikóny sú veľmi kvalitné. Výrobcovia myslia nielen na pohodlie pri aplikácii, ale aj na ochranu špár proti vlhkosti a plesniam. Pre správnu aplikáciu silikónu potrebujete aplikačnú pištoľ. Tiež sú k dispozícii opravné hmoty na báze silikónu, ktoré kúpite v natlakovanej aplikačnej kartuši, pri ktorej už žiadnu aplikačnú pištoľ nepotrebujete.
Odstránenie starého silikónu
Najnáročnejší z celého procesu je prvý krok. Novú hmotu nemôžete aplikovať na starý silikón. Špáry je nutné starostlivo zbaviť všetkého starého silikónu. Najlepšie je začať po krajoch alebo na mieste, v ktorom je stará vrstva veľmi poškodená. Použiť môžete buď nôž, alebo špeciálnu škrabku na starý silikón. Buďte opatrní, aby ste nepoškodili ostatné špáry. Opravované miesta treba vyčistiť skutočne starostlivo. Nový silikón by potom nemusel dokonale priľnúť. Starostlivosť je rozhodne na mieste.
Aplikácia nového silikónu
Teraz prejdime k jednoduchšej časti. Vezmite si aplikačnú pištoľ s vhodným silikónom alebo opravnou hmotou a začnite s nanášaním od kraja, pokračujte cez rohy okolo celej vane, kým neprídete na koniec.
Záverečná úprava – vyhladenie
Nastal čas na záverečnú úpravu. Najlepšie je vyhladiť silikón prstom. Použiť môžete aj hladidlo, ale s ním to tak jednoducho nepôjde . Celé miesto starostlivo vyhlaďte. Čím bude povrch hladší, tým viac budú špáry odolávať vode a plesniam. Ak bude na niektorých miestach príliš veľa hmoty, odstráňte ju opätovne prstom. Na túto činnosť vám stačia odhadom dve hodiny. Takto môžete opraviť miesta okolo vane, sprchového kúta, umývadla alebo toalety. Dokonca aj v kuchyni okolo drezu alebo tam, kde sa pracovná doska dotýka steny.
Druhy tmelov
Silikónový tmel je dostupný v dvoch hlavných prevedeniach – acetátový a neutrálny. Acetátový spoznáte podľa octového zápachu pri vytvrdzovaní. Hoci je o trochu lacnejší, nie je vhodný pre tmelenie, pri ktorom dochádza ku kontaktu s plastomi, omietkou a drevom. Pre tieto účely je vhodnejší, o niečo drahší, neutrálny silikón.
Oba typy sa vyrábajú pod názvom sanitárny silikón s prídavkom látok potláčajúcich plesne.
Na rozdiel od akrylátových, silikónové tmely sa nemôžu pretierať, bežné náterové hmoty na nich nedržia. Preto sa vyrábajú v rôznych farbách, takže ich môžete zjednotiť s podkladom či s cementovými špárami medzi dlaždicami. Pre neviditeľné výplne slúži transparentný silikón.
Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka