ČAKAJTE PROSÍM...

Ako efektívne vyčistiť upchatý záchod? Nedajte šancu vodnému kameňu

Viete, ako postupovať pri uvoľnení a vyčistení upchatej toalety? Ako predchádzať usadzovaniu vodného kameňa a ako záchodovú misu čistiť tak, aby ste ju nepoškodili? Prečítajte si náš jednoduchý návod a inšpirujte sa našimi tipmi.

návod na vyčistenie upchatého záchoda

Upchatý záchod je nepríjemnou záležitosťou, ktorá však má rýchle riešenie. Viete ho totiž veľmi rýchlo a svojpomocne uvoľniť a vyčistiť s prostriedkami, ktoré sa nájdu v každej domácnosti. Najdôležitejšie je zachovať chladnú hlavu, nepanikáriť a pustiť sa do práce. Ako na to?


Nočná mora: upchatá toaleta – ako ju uvoľniť?

To, že je váš záchod upchatý, zistíte až v osudovom momente – pri splachovaní. Spoznáte to podľa stúpajúcej vody vo wc mise – odpad upchal sifón alebo potrubie a splachovacia voda neodteká správne. 

Napúšťa sa totiž do záchodovej misy aj s nespláchnutým odpadom. V tomto prípade konajte rýchlo a:

 • okamžite zastavte prívod vody na zadnej časti toalety alebo zatvorte otvorenú klapku pod vekom nádrže.
 • Uzatvoríte tým prívod vody a zabránite pretečeniu záchodovej misy. Zároveň zamedzíte prieniku odpadu mimo toalety a vyhnete sa čisteniu podlahy v kúpeľni. 

Upchatý záchod môžete vyčistiť prírodne, mechanicky i chemicky.


Čo budete potrebovať na vyčistenie upchatého záchoda?

Pred samotným čistením obložte záchodovú misu handrami či novinovým papierom, použite gumené rukavice a ochranné oblečenie či okuliare. 

Potrebovať budete aj:

 • teplú vodu (nie vriacu),
 • obyčajné mydlo a
 • nádobu.

Zmiešajte vodu s mydlom a zmes následne vlejte do misy – ak v mise na to nie je dostatok miesta, snažte sa pridať aspoň mydlo. Možnosťou je tiež vyprázdniť obsah misy a pridať roztok. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a pokúste sa opätovne spláchnuť.


Sóda bikarbóna + ocot

Efektívnym spôsobom, ako vyčistiť upchatý záchod, je tiež sóda bikarbóna a ocot. Kombinácia týchto dvoch ingrediencií je priam zázračná a v domácnosti má multifunkčné využitie.

Pridajte do upchatej misy:

 • 1 šálku sódy bikarbóny a
 • 2 šálky octu. 

Ocot prilievajte pomaly, zmes v reakcii buble a prská. Nechajte niekoľko minút pôsobiť a pokúste sa opätovne spláchnuť. Ak sa vám odpad stále nepodarilo uvoľniť, musíte ho preraziť mechanicky. 


Zvon či mechanické prerazenie

Jedným z najefektívnejších nástrojov, ktorý nájdete v každej kúpeľni, je tradičný gumový zvon alebo záchodový zvon. Na jeho využitie musí byť v mise voda, ktorá vám v gumovom poháriku pomôže vytvoriť potrebný tlak na prerazenie odpadu. 

Opakovane pumpujte zvonom a po niekoľkých pokusoch ho vytiahnite. Voda by mala po uvoľnení odpadu odtiecť. Zvonom sa vám podarí vytiahnuť odpad, ako napríklad guče vlasov, hygienický odpad či nerozložiteľné materiály. 

Upchatý sifón môžete preraziť aj mechanicky – použite drôtený vešiak, ktorého koniec zarovnajte a prekryte ochrannou páskou tak, aby ste pri štuchaní nepoškodili porcelánovú záchodovú misu.

Extra tip: Na chemické vyčistenie upchatej toalety môžete využiť aj epsomskú soľ alebo hydroxid sodný.


Ako vyčistiť záchod od vodného kameňa?

Za vodný kameň v toalete či v kúpeľni môže samotná voda. Jej tvrdosť spôsobuje usadeniny rôznej farby – v záchodovej mise sa vodný kameň najčastejšie tvorí v línii stojatej vody. Predchádzajte vodnému kameňu prevenciou – využiť môžete:

 • ocot alebo
 • kyselinu citrónovú.

Postup:

 1. Nalejte ich priamo do nádržky a nechajte pôsobiť cez noc. 

Vodný kameň v mise sa môžete odstrániť aj známym kolovým nápojom, kyselinou soľnou (chlorovodíkovou) alebo čistiacimi prostriedkami – tieto suroviny však lejte priamo do misy a nie do záchodovej nádržky!

Upozornenie: Pri používaní kyseliny vždy noste ochranné rukavice a okuliare.


Ako predísť upchatiu toalety? Tipy na záver

Vždy je lepšie sústrediť sa na prevenciu ako riešiť vzniknutý problém. Preto, ak sa chcete vyhnúť problémom s upchatým záchodom, nasledujte tieto rady:

 • Do toaletnej misy nehádžte nič iné ako toaletný papier. Je totiž vyrobený zo špeciálneho materiálu, ktorý sa jednoducho rozkladá vo vode, a preto je určený na splachovanie. Nepatria tam ani kuchynské utierky, vlhčené utierky, hygienické vložky, vatové tampóny či iný odpad. 
 • Do toaletnej misy nehádžte vlasy. Zachytávajú sa v sifóne a po čase môžu vytvoriť bariéru a upchať záchod.
 • Investujte do silného splachovacieho zariadenia, ktoré efektívne spláchne odpad.
 • Ak máte zanesené kanalizačné potrubie, je potrebné privolať na pomoc odborníka.

Nenechajte sa prekvapiť upchatou toaletou a zainvestujte do silného splachovacieho zariadenia. Slabé splachovanie môže spôsobiť, že časť odpadu zostane v mise a môže tiež vyvolať nepríjemné upchatie sifónu.

Vyberte si splachovač v našom e-shope PVM Systém ešte dnes.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov