ČAKAJTE PROSÍM...

Aké potrubie je ideálne na rozvod vody?

Kvalitná pitná voda je pre mnohých z nás samozrejmosťou. Zvykli sme si otočiť vodovodným kohútikom a nabrať si do pohára zdravotne nezávadnú pitnú vodu. To isté platí aj o kúrení, stačí si nastaviť požadovanú teplotu na termostate a o chvíľu je doma príjemne teplo. Veľkú zásluhu na tom majú aj vhodné rozvody vody a kúrenia. Aké materiály vás nesklamú? Poradíme vám.

plastové rúry

Vyhnite sa lacným produktom

Pri voľbe vodovodného potrubia by nemala byť hlavným kritériom cena. Výmena prasknutého, zarasteného alebo skorodovaného potrubia je totiž nielen nepríjemnou, ale aj časovo a finančne náročnou záležitosťou. Preto sa na potrubí neoplatí šetriť. Týka sa to nielen novostavby, ale aj rekonštrukcie domu, pri ktorej by ste mali zastaralé potrubie radšej vymeniť za nové. Aj keď prijateľná cena je, samozrejme, tiež dôležitá, sústrediť by ste sa mali najmä na hygienickú nezávadnosť, dlhú životnosť a odolnosť potrubia proti usadeninám.

Pred rozhodnutím treba tiež poznať zloženie a teplotu vody a požadovaný prevádzkový tlak. Zároveň je nevyhnutné zvážiť spôsob zabezpečenia systému proti prehriatiu prepravovanej vody. Montážne firmy zase ocenia jednoduchú a rýchlu montáž, nízku hmotnosť a ohybnosť potrubia. Dôležitý je však nielen výrobný materiál, ale aj odbornosť položenia potrubia, a to napriek tomu, že vodovodné systémy sa predávajú ako ucelené stavebnice, z ktorých si možno namontovať presne to, čo potrebujete.

Moderné riešenie – plastové trúbky

Jednoznačne najpoužívanejším materiálom pri konštrukcii systému pre rozvody vody je plast. V rámci vnútorných rozvodov sa najčastejšie používajú PPR rúrky, zatiaľ čo pri konštrukcii vonkajších rozvodov voľba často padne na PE rúry a PVC rúrky.

Polypropylénové rúrky umožňujú spájanie polyfúznym zváraním a ich montáž je pomerne jednoduchá a rýchla. Investori sa k tomuto materiálu prikláňajú aj s ohľadom na jeho priaznivú cenu.

V súčasnosti sa dáva dôraz na dlhú životnosť daného materiálu, v tomto prípade až 50 rokov. Nemenej dôležitá je flexibilita, ktorá ponúka riešenie aj v prípade atypických stavieb. V súvislosti s plastovým potrubím nie je nutné riešiť ani problém korózie alebo inkrustácie. Podstatným rysom je aj hygienická nezávadnosť.

Klasika v podobe liatinových a oceľových rúr

Klasiku v potrubí predstavujú oceľové pozinkované rúrky, ktoré sa spájajú pomocou závitov z temperovanej liatiny. V porovnaní s plastovými rúrkami majú menšiu rozťažnosť, čo je výhoda.

Naopak, ich slabou stránkou je krátka životnosť, ktorú v prípade teplej vody spôsobuje rýchla korózia. Ďalší druh – liatinové tlakové potrubie – sa využíva najmä pre rozvod studenej vody, vonkajšieho vedenia a rozvody v zemi. V porovnaní s plastovým potrubím spočíva jeho výhoda v malej teplotnej rozťažnosti a, naopak, vysokej pevnosti, mechanickej a protipožiarnej odolnosti.

Vysoká životnosť s medeným potrubím

Medené rúrky sa používajú pri prúdení teplej aj studenej vody a vyznačujú sa vysokou životnosťou. Aj po dlhodobej prevádzke totiž zostáva vnútorný povrch nenarušený. Zároveň sú odolné voči korózii, UV žiareniu aj zmenám teploty. Meď je pri výrobe vodovodných potrubí považovaná za zdravotne nezávadný materiál, pretože sa na jej vnútorných stenách tvorí ochranná vrstva, ktorá dokonca dokáže zabiť niektoré druhy baktérií. Ďalšou výhodou je 100-percentná recyklovateľnosť, univerzálnosť materiálu a nehorľavosť.

Dôležité sú tvarovky a spojky

Pre kvalitné a bezpečné rozvody sú potrebné aj správne spojky a tvarovky. Výber v tejto oblasti je naozaj veľký – tvarovky môžu byť z moderných plastových materiálov či z kovu, možno ich spájať zváraním, lisovaním alebo lepením, môžu byť kompatibilné s jedným alebo viacerými typmi rúrok.

Na výber najvhodnejšieho potrubia na rozvod vody neexistuje univerzálny návod, pretože je potrebné vziať do úvahy veľa faktorov. Vhodným riešením sa však môžete vyvarovať mnohým neskorším problémom a dodatočným investíciám.


Najobľúbenejšie PPR rozvody


Kód: 75020

1,03 €
 m

Kód: 75010

0,88 €
 m

Kód: 75011

1,37 €
 m


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov