Mať vlastnú studňu je veľká výhoda, v niektorých lokalitách dokonca nutnosť. Ak je voda kvalitná a studňa nevysychá, znamená to nezávislosť na dodávke vody od vodární, čo zároveň prináša úsporu peňazí. Pokiaľ však nechcete nosiť túto životodarnú tekutinu vo vedrách ako naši predkovia, oceníte k jej preprave čerpadlá na vodu zo studne. Ako si vybrať to pravé?
Výber správneho čerpadla vie byť tvrdý oriešok. Poradíme vám, na aké parametre sa pritom sústrediť.
Veľmi dôležitá je voľba čerpadla s vhodným výkonom. Do úvahy treba vziať výdatnosť vodného zdroja a očakávanú spotrebu. Nadmerne výkonné čerpadlo do studne môže zbytočne zvyšovať spotrebu elektrickej energie.
Príliš rýchle čerpanie vody môže následne viesť k poškodeniu vodného zdroja. Na druhej strane ale platí, že čím väčšia hĺbka studne, tým väčší výkon čerpadla je potrebný.
Pri kúpe čerpadla do vŕtanej alebo kopanej studne treba zhodnotiť, do akej výšky bude vytláčať kvapalinu. Túto schopnosť čerpadla vyjadruje hodnota označovaná ako výtlak.
Rovnako treba zvážiť, aký objem vody budete čerpať. Vhodnosť čerpadla do vašej studne možno vyčítať z hodnoty prietok.
Tá označuje schopnosť čerpať stanovený objem za daný čas.
Ako veľmi plánujete vyťažovať vaše čerpadlo do studne? Pokiaľ to má byť naozaj intenzívne, stavte napríklad na modely z odolnej nereze, liatiny či mosadze.
V opačnom prípade vám možno postačí aj čerpadlo z plastu.
Pýtate sa, aké čerpadlá sú vhodné do vŕtanej studne? Tento typ studne má svoje špecifiká, akými sú napríklad užší priemer a väčšia hĺbka. Pokiaľ sa chcete dostať k pitnej vode v hĺbke 10 až 40 metrov, je potrebné zaobstarať si čerpadlo s užším priemerom (mal by byť aspoň o 10 milimetrov menší než vnútorný priemer vrtu) a so zodpovedajúcim výtlakom.
Do úvahy treba vziať aj kvalitu vody.
Na čerpanie vody z hĺbky väčšej ako 8 metrov slúžia ponorné čerpadlá s odstredivou alebou vretenovou konštrukciou. Takéto sa spolu so spätnou klapkou a ochranou proti chodu nasucho inštaluje do vŕtanej studne.
S tlakovou nádobou, manometrom a tlakovým spínačom je prepojené výtlačným potrubím. Pri ich výbere si všímajte hodnoty maximálnej hĺbky ponorenia.
Pokiaľ nemáte zrovna šťastie na priezračnú vodu a tá vaša je skôr povrchová a mierne znečistená, odporúčame najprv si zaobstarať nejaké lacnejšie tlakové čerpadlo.
Prostredníctvom neho odstránite neželané nečistoty a po tejto „povinnej jazde” si už vyberte kvalitné čerpadlo na dlhoročné používanie.
Pri zvýšenom obsahu piesku vo vode sa vám hodí ponorné tlakové čerpadlo s plávajúcimi obežnými kolami odolnejšie voči týmto čiastočkm a abrazívam.
Kopaná studňa býva plytšia a širšia, čomu treba prispôsobiť aj výber čerpadla. V závislosti od hĺbky máte na výber nasledovné.
Pre dopravu vody zo studne z hĺbky do 8 metrov môžete využiť kompletnú domácu vodáreň. Skladá sa väčšinou zo samonasávacieho čerpadla, tlakovej nádoby, manometra a tlakového spínača.
Vodáreň sa umiestni do objektu, vodu zo zdroja nasáva potrubím. V studni, je na potrubí nainštalovaný len sací kôš so spätnou klapkou, prípadne ochrana proti chodu nasucho.
Najjednoduchším riešením sú povrchové čerpadlá s automatickou prevádzkou, ktoré majú zabudovanú aj reguláciu tlaku na ochranu proti chodu nasucho, či dokonca diagnostický systém chýb a mnoho ďalších šikovných vymožeností.
Pokiaľ stavíte na tento typ čerpadla, skúste si vybrať model so spodným saním alebo s plavákovým spínačom, aby ste sa vyhli chodu nasucho pri nedostatku vody.
Vhodné do kopaných studní sú aj vretenové čerpadlá kvôli ich vysokej odolnosti.
S ponorným čerpadlom môžete vodu čerpať z veľkých hĺbok. V ponuke e-shopu PVM Systém nájdete aj model s maximálnym ponorom 30 a výtlakom do 120 metrov.
Tu sa nám už možnosti zužujú. Pri narážaných studniach je možné použiť jedine povrchové čerpadlo. Odporúča sa samonasávacie čerpadlo so zabudovaným ejektorom.
Dokáže totiž dotiahnuť vodu aj cez menšiu vzduchovú bublinu. Sanie čerpadla musí byť vzduchotesne spojené s vyústením narážanej studne, aby neťahalo falošný vzduch.
Pred samotným zapojením čerpadla do kopanej či vŕtanej studne prekontrolujte šírku a hĺbku vrtu spustením kontrolného valca alebo rúrky s rovnakým priemerom. Zároveň si tak overíte, či máte dostatočne dlhé výtlačné potrubie a prívodný kábel.