ČAKAJTE PROSÍM...

Aké čerpadlo zvoliť do studne? S nami svoj výber hravo zvládnete

Mať vlastnú studňu je veľkou výhodou, v niektorých lokalitách dokonca nutnosťou. Ak je voda kvalitná a studňa nevysychá, znamená to nezávislosť na dodávkach od vodární, čo zároveň prináša úsporu peňazí.

Ak však nechcete nosiť vodu vo vedrách ako naši predkovia, je nutné použiť k jej preprave zo studne čerpadlo.

čerpadlo do studne

Aby ste mohli vodu zo studne primerane využívať, čerpadlo je pre vás nutnosťou. Platí to najmä v prípade, ak ste si nanovo nechali navŕtať studňu alebo ho proste potrebujete vymeniť za staré.

Vybrať si to správne však nie je jednoduché.


Ako vybrať čerpadlo do studne

Pri výbere vhodného čerpadla je nutné zohľadniť najmä typ studne alebo vrtu a hĺbku, z ktorej bude čerpať vodu. 

Pre dopravu vody zo studne a vrtu z hĺbky do 8 metrov môžete využiť kompletnú domácu vodáreň.

Skladá sa väčšinou zo samonasávacieho čerpadla, tlakovej nádoby, manometra a tlakového spínača. Vodáreň sa umiestni do objektu, vodu zo zdroja nasáva potrubím. V studni, či vrte, je na potrubí nainštalovaný len sací kôš so spätnou klapkou, prípadne ochrana proti chodu na sucho.

Na čerpanie vody z kopanej, ako aj vŕtanej studne, z hĺbky väčšej ako 8 metrov, slúžia ponorné čerpadlá.

Čerpadlo, spravidla odstredivej alebo vretenovej konštrukcie, spolu so spätnou klapkou a ochranou proti chodu na sucho, sa inštaluje do studne či vrtu. S tlakovou nádobou, manometrom a tlakovým spínačom je prepojené výtlačným potrubím.

Dôležitá je tiež voľba čerpadla s vhodným výkonom.

Do úvahy treba vziať výdatnosť vodného zdroja a očakávanú spotrebu. Príliš výkonné čerpadlo môže zbytočne zvyšovať spotrebu elektrickej energie. Nadmerne rýchle čerpanie vody následne môže viesť k poškodeniu vodného zdroja.

Pri nákupe by ste mali zhodnotiť, do akej výšky bude čerpadlo kvapalinu vytláčať. 
Túto schopnosť čerpadla vyjadruje hodnota označovaná ako výtlak. Treba tiež zvážiť, aké objemy vody bude užívateľ čerpať. Vhodnosť čerpadla možno vyčítať z hodnoty prietok, ktorá označuje schopnosť čerpať stanovený objem za stanovený čas.

Dôležitou veličinou je tiež maximálna hĺbka ponorenia. Pri niektorých typoch inštalácií hrá úlohu aj veľkosť čerpadla a jeho umiestnenie.


Rozdiel medzi kopanými a vŕtanými studňami

Typ použitého čerpadla sa rozlišuje aj v závislosti od typu studne. V mnohých prípadoch sa pitná voda nachádza niekoľko metrov pod povrchom. Kopanie studne je vďaka tomu jednoduchšie. Výkop je plytší a úroveň vody, ktorú bude treba čerpať, je nižšia.

V oblastiach, kde nie je povrchová voda alebo táto voda nie je dostatočne kvalitná, je potrebné čerpať z oveľa hlbších vrtov. Tomu treba prispôsobiť aj typ čerpadla, ktoré využijete na vedenie vody do domácnosti alebo chalupy.

V tomto prípade je kľúčové zamerať sa na priemer čerpadla, pretože vŕtané studne majú výrazne menší priemer.

Ponorné čerpadlo môžete využiť aj v menších hĺbkach, nesmú v nich však byť nečistoty, ktoré môže skrátiť jeho životnosť. Pre silne znečistené prostredie odporúčame čerpadlá kalové.

Ak si nie ste naozaj istí pri výbere, vždy je lepšie poradiť sa s odborníkom. Môžete tak predísť zbytočnej investícii a sklamaniu zo zle fungujúceho alebo dokonca nefunkčného systému.


Kód: 128391

63,06 €
 ks
AKCIA

Kód: 981004

321,47 €
Zľava  15 %
378,19 €
 ks

Kód: 700000666

129,78 €
 ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov