ČAKAJTE PROSÍM...

Aké čerpadlo zvoliť do studne? S nami svoj výber hravo zvládnete

Mať vlastnú studňu je veľká výhoda, v niektorých lokalitách dokonca nutnosť. Ak je voda kvalitná a studňa nevysychá, znamená to nezávislosť na dodávke vody od vodární, čo zároveň prináša úsporu peňazí. Pokiaľ však nechcete nosiť túto životodarnú tekutinu vo vedrách ako naši predkovia, oceníte k jej preprave čerpadlá na vodu zo studne. Ako si vybrať to pravé?

čerpadlo do studne

Všeobecné rady pri výbere čerpadla do studne

Výber správneho čerpadla vie byť tvrdý oriešok. Poradíme vám, na aké parametre sa pritom sústrediť.


1. Pozor na výkon

Veľmi dôležitá je voľba čerpadla s vhodným výkonom. Do úvahy treba vziať výdatnosť vodného zdroja a očakávanú spotrebu. Nadmerne výkonné čerpadlo do studne môže zbytočne zvyšovať spotrebu elektrickej energie.

Príliš rýchle čerpanie vody môže následne viesť k poškodeniu vodného zdroja. Na druhej strane ale platí, že čím väčšia hĺbka studne, tým väčší výkon čerpadla je potrebný.


2. Všímajte si výtlak a prietok

Pri kúpe čerpadla do vŕtanej alebo kopanej studne treba zhodnotiť, do akej výšky bude vytláčať kvapalinu. Túto schopnosť čerpadla vyjadruje hodnota označovaná ako výtlak

Rovnako treba zvážiť, aký objem vody budete čerpať. Vhodnosť čerpadla do vašej studne možno vyčítať z hodnoty prietok.

Tá označuje schopnosť čerpať stanovený objem za daný čas.


3. Zamyslite sa nad materiálom

Ako veľmi plánujete vyťažovať vaše čerpadlo do studne? Pokiaľ to má byť naozaj intenzívne, stavte napríklad na modely z odolnej nereze, liatiny či mosadze.

V opačnom prípade vám možno postačí aj čerpadlo z plastu.


Aké čerpadlo do vŕtanej studne?

Pýtate sa, aké čerpadlá sú vhodné do vŕtanej studne? Tento typ studne má svoje špecifiká, akými sú napríklad užší priemer a väčšia hĺbka. Pokiaľ sa chcete dostať k pitnej vode v hĺbke 10 až 40 metrov, je potrebné zaobstarať si čerpadlo s užším priemerom (mal by byť aspoň o 10 milimetrov menší než vnútorný priemer vrtu) a so zodpovedajúcim výtlakom.

Do úvahy treba vziať aj kvalitu vody.


Ponorné čerpadlá ako voľba číslo 1

Na čerpanie vody z hĺbky väčšej ako 8 metrov slúžia ponorné čerpadlá s odstredivou alebou vretenovou konštrukciou. Takéto sa spolu so spätnou klapkou a ochranou proti chodu nasucho inštaluje do vŕtanej studne.

S tlakovou nádobou, manometrom a tlakovým spínačom je prepojené výtlačným potrubím. Pri ich výbere si všímajte hodnoty maximálnej hĺbky ponorenia.


ponorné čerpadlo na vŕtanú studňu


Čerpadlá na odstránenie nečistôt v prípade potreby

Pokiaľ nemáte zrovna šťastie na priezračnú vodu a tá vaša je skôr povrchová a mierne znečistená, odporúčame najprv si zaobstarať nejaké lacnejšie tlakové čerpadlo.

Prostredníctvom neho odstránite neželané nečistoty a po tejto „povinnej jazde” si už vyberte kvalitné čerpadlo na dlhoročné používanie.

Pri zvýšenom obsahu piesku vo vode sa vám hodí ponorné tlakové čerpadlo s plávajúcimi obežnými kolami odolnejšie voči týmto čiastočkm a abrazívam.


Výber čerpadla do kopanej studne

Kopaná studňa býva plytšia a širšia, čomu treba prispôsobiť aj výber čerpadla. V závislosti od hĺbky máte na výber nasledovné.


Domáca vodáreň ako voľba číslo 1

Pre dopravu vody zo studne z hĺbky do 8 metrov môžete využiť kompletnú domácu vodáreň. Skladá sa väčšinou zo samonasávacieho čerpadla, tlakovej nádoby, manometra a tlakového spínača.

Vodáreň sa umiestni do objektu, vodu zo zdroja nasáva potrubím. V studni, je na potrubí nainštalovaný len sací kôš so spätnou klapkou, prípadne ochrana proti chodu nasucho.


Povrchové čerpadlo ako voľba číslo 2

Najjednoduchším riešením sú povrchové čerpadlá s automatickou prevádzkou, ktoré majú zabudovanú aj reguláciu tlaku na ochranu proti chodu nasucho, či dokonca diagnostický systém chýb a mnoho ďalších šikovných vymožeností.


povrchové čerpadlo na kopanú studňu


Ponorné čerpadlo ako voľba číslo 3

Pokiaľ stavíte na tento typ čerpadla, skúste si vybrať model so spodným saním alebo s plavákovým spínačom, aby ste sa vyhli chodu nasucho pri nedostatku vody.

Vhodné do kopaných studní sú aj vretenové čerpadlá kvôli ich vysokej odolnosti. 

S ponorným čerpadlom môžete vodu čerpať z veľkých hĺbok. V ponuke e-shopu PVM Systém nájdete aj model s maximálnym ponorom 30 a výtlakom do 120 metrov.


Výber čerpadla do narážanej studne

Tu sa nám už možnosti zužujú. Pri narážaných studniach je možné použiť jedine povrchové čerpadlo. Odporúča sa samonasávacie čerpadlo so zabudovaným ejektorom.

Dokáže totiž dotiahnuť vodu aj cez menšiu vzduchovú bublinu. Sanie čerpadla musí byť vzduchotesne spojené s vyústením narážanej studne, aby neťahalo falošný vzduch.


povrchové čerpadlo do narážanej studne


Zapojenie čerpadla do studne

Pred samotným zapojením čerpadla do kopanej či vŕtanej studne prekontrolujte šírku a hĺbku vrtu spustením kontrolného valca alebo rúrky s rovnakým priemerom. Zároveň si tak overíte, či máte dostatočne dlhé výtlačné potrubie a prívodný kábel. 

Pred spustením nezabudnite naplniť čerpadlo vodou, pretože to nesmie bežať nasucho.

Pred prvým odčerpávaním vody je dobré dať si spraviť rozbor vody. Na základe toho zistíte, aký typ čerpadla budete potrebovať, plus prípadné ďalšie zásahy, ktoré vás neminú.

Poďme teraz k samotnej inštalácii čerpadla:

  • Pripojte k čerpadlu výtlačné potrubie prostredníctvom tvrdej PE hadice alebo špeciálnych rúrok, rovnako ako elektrický kábel. 
  • V závislosti od typu čerpadla majte k dispozícii: svorky na pripevnenie elektrického kábla k rúrke, spätný ventil, tlakomer, kohútik pre vodovodné potrubie, oceľový držiak, napájací kábel, vsuvkový adaptér.
  • Spustite ponorné čerpadlo do studne na odolnom oceľovom alebo syntetickom závesnom lanku, na ktorom čerpadlo aj zostane. 
  • Umiestnite čerpadlo pod vodnú hladinu, aby bol motor chladený čerpanou kvapalinou. Nenechajte ho však úplne na dne, ale aspoň 30 (kopaná studňa), resp. 50 centimetrov (vŕtaná studňa) nad ním. Dôvodom je vírenie a nasávanie nečistôt či kalov.

Zapojenie čerpadla do studne si v skratke môžete pozrieť aj v tomto videu.

Správne nainštalované a prevádzkované čerpadlo si nevyžaduje žiadnu ďalšiu špeciálnu údržbu. Postačí, ak ho raz za rok skontrolujete a raz za päť rokov vyčistíte vrt. 

Potrebujete poradiť s výberom nového čerpadla do studne, prípadne by sa vám zišlo nejaké príslušenstvo? Neváhajte sa poobzerať v e-shope PVM Systém.

Pokiaľ si nebudete niečím istí, ochotne vás nasmerujeme a poradíme.


Najobľúbenejšie ponorné čerpadlá a domáce vodárne


Kód: 128391

70,00 €
  ks

Kód: 700000672

102,29 €
  ks
AKCIA

Kód: 981004

326,03 €
Zľava   5 %
343,19 €
  ks

Kód: 700000842

244,32 €
  ks

Kód: 129825

320,00 €
  ks

Kód: 700000840

234,07 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov