ČAKAJTE PROSÍM...

6 tipov, ako sa starať o svoj zavlažovací systém

Zavlažovacia sezóna tento rok začala skôr, ako by sme čakali, a preto je dobré si pripomenúť, že svedomitá starostlivosť predlžuje životnosť a zvyšuje efektivitu vášho zavlažovacieho systému.
údržba závlah

1. Staré nečistoty musia preč

Ak ste sa rozhodli spustiť váš zavlažovací systém po dlhšej nečinnosti, je vhodné, aby ste ho prepláchli, a tak odstránili nahromadené nečistoty.

Pri rozprašovacích postrekovačoch dočasne odstráňte trysky a filtre, zatiaľ čo pri turbínových postrekovačoch vyberte von celý výsuvný mechanizmus. Tento úkon spravte minimálne na konci každej vetvy, najlepšie však na všetkých postrekovačoch vo vetve.

Následne dôkladne prepláchnite potrubie a uistite sa, že voda z preplachu sa nedostala naspäť do potrubí.

2. Pozor na upchaté miesta

Po prepláchnutí skontrolujte, či závlahový systém funguje bezchybne, vyhľadajte miesta, kde môžu byť usadeniny, ktoré upchávajú emitory (kvapkače) alebo trysky a usadeniny odstráňte.

Filtračné sitká opláchnite vo vode a skontrolujte ich stav. Ak sa nečistoty nedajú odstrániť ani pod silný prúdom tečúcej vody, vymeňte ich za nové. Pri plastových tryskách odporúčame výmenu, nakoľko mechanické čistenie môže spôsobiť škrabance a následne zmeniť tvar postreku.

3. Kontrola ventilov nesmie chýbať

Skontrolujte, či všetky elektromagnetické ventily tesnia a či 100-percetne funguje ich funkcia otvárania a zatvárania, pretože správna funkčnosť a tesnenie šetrí vodu, ktorú miniete na závlahu.

Ak máte Gardena závlahové riešenia s čerpadlom s automatickou prevádzkou tento bod môžete preskočiť, lebo ak sa vyskytne nejaký únik vody z dôvodu netesnenia, automaticky sa vypne čerpadlo a voda prestane zavlažovať.

4. Riadiaca jednotka - mozog operácie

Vždy pred sezónou vymeňte batérie v riadiacej jednotke, aby ste zabezpečili správnu funkčnosť systému na celú sezónu. Plus myslite na to, že treba skontrolovať nastavenia riadiacej jednotky, aby bol správne zabezpečený chod závlahy presne podľa vašich aktuálnych potrieb. Aby ste napríklad nezavlažovali tam, kde aktuálne nič nerastie a podobne.

5. Vizuálna kontrola všetkých zavlažovačov je nevyhnutá

Aj to, či správne fungujú zavlažovače, je dôležité, pretože ak sa zmení výseč
a tvar alebo dĺžka dostreku, môže to mať negatívny vplyv na rastliny či trávnik, ktoré zavlažujete.

Pri otáčacích zavlažovačoch skontrolujte plynulosť otáčania. Ak sa zavlažovače pri otáčaní zadrhávajú, tak stačí premazať otáčací mechanizmus. Keď premazanie nepomôže, treba vymeniť jednotku, ktorá zabezpečuje chod otáčania zavlažovača.

6. 15 minút kontroly mesačne pre efektívne zavlažovanie

Raz mesačne urobte kontrolu vášho zavlažovacieho systému. Skontrolujte:
  • či sú tesnenia v poriadku a niekde nepresakuje voda,
  • či tlak v systéme, lebo ten môže byť signálom zanesenia filtrov,
  • vizuálne zavlažovače,
  • snímač zrážok, aby na ňom neboli nečistoty (listy, prach,…), ktoré by mohli zabezpečiť zlé snímanie zrážok a následnú väčšiu spotrebu vody.
Ak dodržíte týchto 6 jednoduchých krokov, môžete si byť istí, že váš závlahový systém vám bude slúžiť dlhé roky bez potreby väčších opráv a bez zbytočného plytvania vodou. Ak máte akékoľvek nejasnosti alebo otázky o starostlivosti o zavlažovací systém, neváhajte sa na nás obrátiť.
kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov