ČAKAJTE PROSÍM...

5 vecí, ktoré by ste mali zvážiť pri nákupe kalového čerpadla do septiku

Na odčerpanie silne znečistenej vody, fekálií či splaškov z nádrží, septikov, výkopov alebo zatopenej pivnice, budete potrebovať kalové čerpadlo. Podľa čoho sa pri jeho výbere riadiť a ako zaobstarať taký stroj, ktorý vám za investované peniaze poskytne maximálny výkon?
kalové čerpadlo

Povrchové alebo ponorné čerpadlo?

Toto je základné delenie kalových čerpadiel. Ako napovedá názov, povrchové čerpadlá sú určené pre prácu na súši. Nedajú sa teda teda ponoriť do vody a pri výbere sa treba zamerať na mieru maximálnej sacej hĺbky. Tá sa pohybuje zväčša okolo 8 metrov, hĺbku si preto pred kúpou dôkladne odmerajte. Ak potrebujete výkonnejšie čerpadlo, musíte si priplatiť.

Ponorné čerpadlá sú v tomto ohľade všestrannejšie. Sú vyrobené z odolnejších materiálov a môžu zostať pod vodou. Maximálna sacia hĺbka je tak pre tieto čerpadlá irelevantná – naopak, je dôležité zamerať sa na maximálnu ponornú hĺbku.

Maximálny výtlak: ako vysoko čerpadlo vytlačí vodu

Akonáhle máte vybraný typ čerpadla, je potrebné sa zamerať na ďalší dôležitý parameter. Tým je maximálny výtlak. Ide o maximálnu výšku, do akej čerpadlo dokáže vytlačiť nasatú vodu. Kalové čerpadlá majú vo všeobecnosti nižší výtlak ako klasické vodné, zvyčajne okolo 10 až 25 metrov. Ak je to ale potrebné, zoženiete aj extrémne výkonné kalové čerpadlá s výtlakom až 85 metrov.

Maximálny prietok

Aj keď kalové čerpadlá nemajú príliš vysoký výtlak, v prietoku excelujú. Za minútu prevádzky dokážu tie najvýkonnejšie z nich odčerpať až neuveriteľných dvadsať tisíc litrov vody.

Nenechajte sa však zmiasť. Ide o výhradne teoretické maximálne hodnoty. Platí, že maximálny prietok dosiahnete pri minimálnej výške výtlaku a naopak. V skutočnosti teda počítajte s prietokom podstatne nižším než uvádza výrobca. Prietok čerpadla totiž klesá s výškou výtlaku a odporom v potrubí.

Elektrika alebo benzín?

Každé z nich má svoje plusy aj mínusy. Zvážte preto, ktorý z pohonov bude pre vás vhodnejší. Elektrické čerpadlá sú podstatne tichšie, ľahšie a majú nižšie prevádzkové náklady. Podmienkou ich prevádzky je však prístup k zdroju elektrickej energie. Nezabudnite tiež na to, že výkonnejšie typy potrebujú trojfázový zdroj napätia.

Benzínové a dieselové čerpadlá sú podstatne robustnejšie. Vďaka benzínovému či dieselovému motoru sa dajú použiť takmer kdekoľvek, teda aj tam, kde nie je pripojenie k elektrickej sieti. Ich nevýhodou je však veľký hluk a tiež vyššie prevádzkové náklady.

Priechodnosť nečistôt

S ohľadom na plánované používanie je dobré pri výbere takéhoto čerpadla prihliadať na takzvanú priechodnosť nečistôt. Teda na to, aký môže byť maximálny priemer, aby čerpadlom bez ťažkostí prešli. Pri jednoduchých modeloch hovoríme o 5 milimetroch. Pri tých najlepších to môže byť aj 30 milimetrov, inokedy aj viac.

Profesionálne riešenia, medzi ktoré patrí kalové čerpadlo s drvičom, majú okrem klasickej konštrukcie tiež rezací nôž. Ten jednotlivé nečistoty drví na menšie a uľahčí ich nasiaknutie. Docieli to, že ním prejdú aj zdanlivo väčšie alebo dlhšie kusy.

Plavákový spínač

Plavák je v súčasnosti stabilnou súčasťou kalových čerpadiel. Jeho úlohou je strážiť hladinu vody a podľa toho čerpadlo uviesť do prevádzky alebo vypnúť ho. Pokročilejšie modely môžu ponúknuť plavák, ktorý sa dá nastaviť s ohľadom na to, na akých konkrétnych hodnotách hladiny vody má spínať a na ktorých následne vypínať.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov