ČAKAJTE PROSÍM...

5 tipov, ako si vybrať radiátor do bytu

Ako si vybrať radiátory do domu či bytu a nešliapnúť pritom vedľa? Asi správne tušíte, že možností je mnoho.Siahnuť po optimálnom riešení preto nemusí byť jednoduché. Chcete vedieť, z akých typov radiátorov si vybrať a aké kritériá by ste mali zohľadniť?


Ak si kupujete radiátory do nového bytu alebo vymieňate nevyhovujúce staré za nové, neminie vás dilema, ako a podľa čoho si vybrať ten správny. Prioritou je vždy výkon jednotlivých telies, ako aj celej sústavy. Ďalším faktorom je typ radiátora a jeho estetická funkcia, kde máte naozaj široké možnosti.

Ako vybrať radiátor s ohľadom na vykurovaný priestor?

Najzásadnejšou otázkou, ktorú si musíte položiť, je to, aký veľký priestor plánujete vykurovať. Až na základe toho si môžete neskôr vybrať konkrétny typ či model, ktorý disponuje adekvátnym výkonom. Pre presný výpočet je, samozrejme, najlepšie obrátiť sa na odborníka, avšak existuje spôsob, ako potrebný výkon aspoň približne odhadnúť svojpomocne. Platí totiž nasledujúce pravidlo:

Plochu miestnosti v metroch štvorcových vynásobte jej výškou v metroch a výsledok potom vynásobte ešte 40 Wattmi. Ak máte, napríklad, izbu 4×4 metre (16 m2) a výšku stropu 2,5 m, vyjde vám 40×40 W, a teda 1600 W ako celkový požadovaný výkon vykurovacieho telesa.

Pre čo najspoľahlivejšie vykurovanie si preto radšej zvoľte radiátor s najbližším vyšším výkonom.

Je, samozrejme, potrebné zohľadniť aj iné faktory ako veľkosť miestnosti. Ide najmä o to, ako kvalitne je váš príbytok izolovaný. Čím je izolácia lepšia, tým menší celkový výkon vykurovacej sústavy budete, pochopiteľne, potrebovať.

Každú miestnosť posudzujte individuálne

Každá miestnosť v byte či rodinnom dome, samozrejme, vyžaduje individuálny prístup, a to nielen s ohľadom na veľkosť, ale aj na to, v akej časti budovy sa nachádza. Ak je izba orientovaná, napríklad, na sever, bude v nej zrejme chladnejšie a lepšie vám teda poslúži radiátor s vyšším výkonom. Ako sme už spomenuli vyššie, odporúčame vám obrátiť sa na špecialistu, ktorý vám vyberie riešenie na mieru. Iba tak vám nové radiátory zaistia dostatočný tepelný komfort a ich prevádzka tiež nemusí nijako zasiahnuť do vášho rozpočtu.

Hliníkový, liatinový, doskový alebo rebríkový?

Ďalším dôležitým aspektom pri výbere radiátora je to, z akého materiálu je vyrobený a aký typ si zvolíte. Ak vyberáte radiátor do kúpeľne, pravdepodobne sa rozhodnete pre rebríkový typ, ktorý je veľmi praktický aj na sušenie uterákov.

V súčasnosti sa veľkej obľube tešia doskové radiátory, ktoré sú praktické a ušetria vám aj veľa miesta, oproti starému typu kúrenia – liatinovému radiátoru. Hoci sa ich mnoho ľudí zbavuje, stále ich nájdeme v množstve bytov po celom Slovensku.Aj tieto „monštrá” totiž majú nesporné výhody. Vďaka svojej veľkosti a materiálu, z ktorého sú vyrobené, držia omnoho dlhšie teplo než ostatné typy radiátorov.

Hliníkové radiátory sú podobné tým liatinovým, ale sú ľahšie a disponujú ľahšou reguláciou teploty. Pokiaľ máte štandardné bývanie, najlepšie pre vás budú doskové radiátory v kombinácii s rebríkovým radiátorom do kúpeľne.

Dôležitý je aj spôsob zapojenia

Ďalšou vecou, ktorú musíte vziať do úvahy, je spôsob zapojenia radiátora do vykurovacieho systému. Aj tu máte niekoľko možností. Ak je inštalácia vedená podlahou pozdĺž stien, uprednostnite radiátory so spodným zapojením. Pokiaľ sú ale rozvody v stenách, siahnite, samozrejme, po niektorom z variantov s možnosťou bočného pripojenia

Na dizajne záleží

V súčasnosti môže aj radiátor vyzerať dobre. Hoci sa väčšina ľudí pri kompletnej rekonštrukcii alebo výstavbe bývania rozhoduje pre podlahové kúrenie, niekto takúto možnosť nemá a musí zostať pri radiátoroch. Práve pre tých z vás, ktorých sa táto posledná možnosť týka, máme dobrú správu. Výrobcovia moderných radiátorov sa zamýšľajú aj nad dizajnom a estetickosťou.

Vyrábajú sa, napríklad, radiátory, ktoré pripomínajú o zrkadlá alebo existujú špeciálne radiátorové dosky, ktoré slúžia ako zástena a oddeľujú tak veľký priestor alebo dve miestnosti. Treba však upozorniť, že radiátorom a ich výkonu sa najlepšie darí pod oknom alebo pri obvodových múroch. Funkcia týchto radiátorov je teda skôr dizajnová ako funkčná.

Výberom radiátora to nekončí. Nákupom doplnkov si môžete uľahčiť prácu s reguláciou kúrenia. Nenahraditeľným prvkom sú termostatické hlavice. Okrem klasických mechanických termostatických hlavíc sú na trhu k dispozícii aj digitálne hlavice. Tie so sebou prinášajú mnoho funkcií, môžete na nich nastaviť presnú teplotu aj čas spustenia radiátora.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov