objednávky prijaté do 18.decembra 12:00 na tovar, ktorý máme skladom, expedujeme štandardne a budú dodané do 24.decembra. Objednávky prijaté po tomto termíne ďalej expedujeme, ale pre veľkú vyťaženosť prepravných služieb nevieme zaručiť ich dodanie do Vianoc.
Objednávky na tovar, ktorý nemáme skladom, štandardne prijímame s tým, že termíny dodania sa posúvajú o cca 2-3 týždne z dôvodu zatvorených veľkoobchodov počas sviatkov. Budú teda dodané až po 8.1.2024.
Pre bližšie informácie o dodacích lehotách nás kontaktujte.
Otváracie hodiny predajne počas sviatkov:
do 21.12. 2023 - otvorené štandardne
22.12.2023 - otvorené do 15:00
23.12. - 26.12. 2023 - zatvorené
27.12. - 29.12.2023 - otvorené od 9:00 - 12:00 a 13:00 - 15:00
30.12.2023 - 7.1.2024 - zatvorené (sviatky a inventúra)
Záhradné čerpadlá sú nepostrádateľným pomocníkom každého, kto vlastní dom so záhradou. Uplatnenie nájdu pri zavlažovaní, vyčerpaní vody zo studne, z bazéna alebo zaplavených pivníc. Viete, ktoré čerpadlo zvoliť, aby vyhovovalo vašim potrebám?
Vodné čerpadlá majú niekoľko druhov. Nie každé je však vhodné na zalievanie záhrady alebo, naopak, čerpanie znečistenej vody. Preto ich rozlišujeme na čerpadlá ponorné, povrchové, kalové a domáce vodárne.
6 základných typov čerpadiel
1. Ponorné netlakové čerpadlá
Najskôr sa musíte rozhodnúť, ako budete čerpadlo používať. Ak potrebujete vodu len prečerpávať, potom zvoľte ponorné netlakové (drenážne) čerpadlo. Zvyčajne má výtlak 5 až 10 metrov a veľký prietok v rádoch stoviek litrov vody za minútu.
Vyčerpá vodu napríklad z podzemného rezervoáru dažďovej vody alebo zo suda, pri prípadnej povodni z pivnice či na konci sezóny z bazéna. Ale nepočítajte s tým, že by ste ním mohli napríklad postrekovať trávnik.
Tieto čerpadlá sú schopné vyčerpať aj mierne znečistenú vodu. Na dne nádrže sa môžu objaviť aj drobné splavovacie nečistoty. Než tam čerpadlo spustíte, treba ich rozvíriť.
2. Ponorné tlakové čerpadlá
Pri zavlažovaní či postrekovaní možno použiť ponorné tlakové čerpadlá. Vodu sú schopné vyčerpať aj z hlbokej kopanej studne. Dokonca sa dajú kombinovať aj s tlakovou nádržou, či už pre zavlažovacie systémy, alebo zásobovanie úžitkovou vodou.
3. Čerpadlá do vrtu
Ak je pitná voda uložená vo väčších hĺbkach, je potrebné použiť čerpadlo do vrtu, ktoré je schopné čerpať vodu z hĺbky aj niekoľkých desiatok metrov. Použitie týchto čerpadiel je veľmi účelné najmä pri veľkej potrebe vody alebo na zabezpečenie dostatočného množstva vody pre zavlažovacie systémy zapustené v zemi.
4. Záhradné povrchové tlakové čerpadlá
Tieto čerpadlá patria medzi najobľúbenejšie . Zvládnu to isté, čo ponorné tlakové čerpadlá, ale na rozdiel od nich zostávajú na povrchu. To má tú výhodu, že sa s nimi lepšie manipuluje.
Základné čerpadlá majú nevýhodu v tom, že ich musíte najskôr zapnúť a potom rýchlo bežať k hadici a kropiť. Preto sa stále viac používajú takzvané automaty, ktoré sa správajú ako vodáreň v dome. Keď otočíte kohútikom, čerpadlo sa zapne a naopak.
5. Kalové čerpadlá
Používajú sa nielen na vyprázdňovanie nádrží s úžitkovou vodou, ale aj ako odvodňovacie čerpadlá z bažín a rybníkov. Poslúžia tiež na čerpanie fekálií zo žúmp. Nevadí im totiž, že čerpaná tekutina obsahuje rôzne prímesi, kaly a kamienky.
Dobré kalové čerpadlo je robustné, zvyčajne má relatívne malú výtlačnú výšku. Disponuje však veľkým čerpacím výkonom aj 300 litrov kalovej vody za minútu.
Kalové čerpadlo (rovnako ako každé ponorné) by malo byť vybavené plavákovým spínačom, tepelnou poistkou, dostatočne dlhým elektrickým káblom a prípojkou pre napojenie hadíc rôznych rozmerov.
6. Domáce vodárne
Domáce vodárne ponúkajú elegantné a ucelené riešenie pre zásobovanie domácnosti vodou alebo zavlažovanie záhrady. Čerpadlá inštalované na vodárňach sú väčšinou elektrické a odstredivé. Sú schopné nasať vodu z hĺbky siedmich až deviatich metrov.
Aké silné čerpadlo potrebujete?
Sila záleží nielen na hĺbke čerpania vody, ale aj na vašich preferenciách použitia. Pre čerpanie vody z 5 metrov hlbokej studne a následné polievanie záhrady vám spoľahlivo poslúži výkonovo slabšie čerpadlo s prietokom vody okolo 2 metrov kubických a hydrodynamickým tlakom v mieste zálievky 1,5 baru.
Ako je to s materiálom?
Materiál samotného čerpadla určuje vo väčšine prípadov aj jeho cenu. Pri občasnej prevádzke čerpadla na polievanie záhrady môžete pokojne siahnuť po lacnejšom riešení. Vtedy je čerpadlo vyrobené z rôznych plastových materiálov.
Pri kúpe hľaďte najmä na lícovanie a utesnenie jednotlivých častí.
Pri obstaraní čerpadla, ktoré potrebujeme využívať neustále, napríklad na automatický závlahový systém, je vhodnejší plášť čerpadla vyrobený z nerezu. Obežné kolesá sú pri vertikálnych ponorných čerpadlách vyrobené väčšinou z norylu alebo technopolyméru. V oboch prípadoch ide o veľmi kvalitné plasty.