ČAKAJTE PROSÍM...

Návod: Ako odstrániť hrdzu z rôznych povrchov?

Hrdza je umelcom času, no jej nepozvané „korózne diela“ dokážu nejednému z nás spôsobiť vrásky na tvári. Červenohnedý povlak – hrdza – vzniká na povrchu železných predmetov pôsobením kyslíka vo vlhkom prostredí. Ako ju efektívne a rýchlo odstrániť? Prinášame vám jednoduchý návod.


Pozor, hrdzu si netreba zamieňať s oxidáciou kovov, ktorá vytvára súvislú vrstvu a samotný materiál chráni. Korózia je porézna, postupne opadáva a odhaľuje ďalší povrch kovu. Preniká do hĺbky nechránených železných a oceľových predmetov, oslabuje ich a časom ich môže úplne zničiť. Hrdzu treba zo zasiahnutých kovových povrchov odstrániť okamžite

Či už ste sa rozhodli odstrániť ju z kovových povrchov, z nádrže, vane, plechu, mincí alebo z textilu, existuje niekoľko jednoduchých a zaručených riešení, ktoré vám tento problém pomôžu vyriešiť efektívne a jednoducho. Na odstránenie hrdze z rôznych povrchov existujú profesionálne prípravky a pomôcky, ale pomôžu vám aj ľudové recepty z domácnosti. 

Odstránenie hrdze drôtenou kefou

Manuálne drhnutie skorodovaného povrchu drôtenou kefou vyžaduje nemalé úsilie, hlavne ak sa hrdzu snažíte odstrániť z väčšej plochy. Tento mechanický spôsob odstraňovania je mimoriadne účinný, no treba dbať na to, aby ste to s drhnutím zbytočne neprehnali a povrch nepoškodili. Okrem rúčkovej drôtenej kefy môžete na odstránenie hrdze využiť aj mechanické kefy s kotúčmi a iné brúsne príslušenstvo

Odstránenie hrdze profesionálnym pieskovaním

Na odstránenie hrdze pieskovaním je potrebná pieskovacia zostava: kompresor, pieskovacia pištoľ a samotný piesok alebo struska, sóda, balotin, oxid uhličitý či oceľová drť. Podstata odstránenia hrdze pomocou pieskovania tkvie v dopade materiálu, ktorý sa na koróziou postihnutý povrch, pomocou kompresora, ženie stlačeným vzduchom cez pieskovaciu pištoľ. Pri tejto metóde je dôležité dbať na bezpečnosť pri práci. Ak sa u vás doma technické príslušenstvo na pieskovanie alebo pieskovacia zostava nenájde, zavolajte si na pomoc špecialistov.

Odstránenie náletovej hrdze

Vzdušná (alebo náletová) hrdza vzniká pri trení kovu o kov – malé kovové čiastočky sa prúdom vzduchu zvíria a usadia sa na kovovom povrchu. Neskôr začínajú oxidovať a vytvoria koróziu. Ako však odstrániť náletovú hrdzu? Pomocou chemickej dekontaminácie s profesionálnymi šetrnými prípravkami, ktoré nenarušia kovový povrch alebo manuálnou dekontamináciou pomocou špeciálnej plastelíny. Tento postup si však vyžaduje o niečo viac úsilia.

Overené recepty z domácnosti

Ľudové recepty na odstránenie hrdze fungujú hlavne na drobnejšie predmety, ako mince, pliešky, kovové starožitnosti, textil alebo oblečenie. Ako pomocou kolového nápoja alebo octu odstrániť hrdzu z malých kovových predmetov? 

Predmety postihnuté koróziou namočte na deň až dva do octu alebo koly a nechajte kyseliny pôsobiť. Tieto tekutiny by mali hrdzu rozožrať a odstrániť. Následne predmety opláchnite, vyleštite do sucha a nechajte vyvetrať. Z oblečenia alebo textilu hrdzu odstránite pomocou pracej sódy, soli a citrónov. Postihnuté miesta posypte sódou alebo soľou a pokvapkajte šťavou z citrónu. Nechajte pár hodín pôsobiť a následne vyperte v čistej vode. Dávajte pozor, aby ste týmto spôsobom nepoškodili farbu textílie.

Ako pred hrdzou chrániť kovové predmety?

Aby ste sa odstraňovaniu hrdze v budúcnosti vyhli, myslite na prevenciu. Po odstránení hrdze, ošetrite náterom všetky predmety náchylné na koróziu. Nezabudnite ich navoskovať alebo naolejovať vhodným prípravkom. Vosk, olej alebo masť vytvorí na kovovom povrchu tenký film, ktorý zabráni hrdzaveniu a ušetrí vám prácu s jej odstraňovaním.

Návodov, ako odstrániť hrdzu, je mnoho, sami si ich odskúšaním vyberiete ten, ktorý na vaše koróziou zasiahnuté predmety funguje najlepšie. Pri odstraňovaní hrdze však všeobecne platí, že si tento proces vyžaduje váš čas, úsilie i trpezlivosť. Ak vám z nejakých dôvodov niečo z toho chýba, radšej si zavolajte odborníkov, ktorí si s ňou hravo poradia. Čas vám rozhodne ušetrí aj odstraňovač hrdze z našej ponuky.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov