ČAKAJTE PROSÍM...

Bojujte s vlhkým vzduchom efektívne. Riešením sú vhodné ventilátory

Nadmerná vlhkosť v našich domovoch je ideálnym prostredím pre vznik plesní a rast roztočov, ktoré spôsobujú najrôznejšie zdravotné problémy. Vzdušná vlhkosť sa tvorí pri každodennej činnosti, ako sprchovanie, varenie, sušenie bielizne a zalievanie kvetov. Vzniká aj pri potení a dýchaní.
ventilátor
Aby vlhkosť v byte nevznikala, dá sa jej efektívne predísť s pomocníkmi, ktorí pomáhajú zachovať čerstvý vzduch a vhodné podmienky na život. V článku vám poradíme, ako sa jej zbavíte jednoducho a efektívne.

Efektívne spôsoby, ako znížiť vlhkosť v byte

Aby vo vašom byte alebo dome nevznikala vlhkosť, je možné proti nej bojovať jednoduchými spôsobmi:

  • Vetrajte rozumne, nie v čase, keď vonku prší alebo je hmla. V zime vetrájte krátko a intenzívne, v lete môžete mať otvorené okná aj celý deň alebo nechajte prúdiť vzduch cez mikroventiláciu okna. Je dobré občas v byte urobiť prievan.
  • Sušenie bielizne v menších domácnostiach obmedzte na minimum. Môžete tiež investovať do sušičky. K nárastu vlhkosti prispieva nielen počet osôb v domácnosti, ale aj množstvo kvetov.
  • Nábytok neumiestňujte tesne k stenám, aby sa zachovalo prúdenie vzduchu okolo múrov. Ideálna medzera je 5 cm.
  • Strážte kritické miesta v interiéri. V pivnici sa zvyčajne tlačia dovnútra spodné vody. Vodu treba odčerpať a múry vysúšať. Pravidelne kontrolujte rozvody vody a kúrenia, či nie sú prasknuté.
Vďaka zlej izoláciu domu a stavu strechy vznikajú v interiéri studenšie miesta, na ktorých sa v kontakte s vnútorným teplým vzduchom vytvárajú priaznivé podmienky pre vznik a rast plesne.

V každej hygienickej zóne by nemal chýbať ventilátor

Je pochopiteľné, že po väčšinu roka sa v kúpeľni sprchujete so zatvoreným oknom. V momente, keď sa zahmlí okno a zrkadlá, stúpa vlhkosť až na 95 percent a otvorenie okna už nepomôže. Preto vám odporúčame inštaláciu inteligentného odsávacieho ventilátora. Ten pracuje 24 hodín denne a pomocou čidiel stráži vlhkosť v miestnosti. Vďaka svetelnému čidlu môže regulovať svoj chod. Ak vojdete do kúpeľne a rozsvietite, ventilátor sa stiahne na minimum, aby vás nerušil.

Tento systém je v boji proti nadmernej vlhkosti veľmi účinný. V novostavbách, ktoré sú úplne uzavreté, sú kúpeľňové ventilátory nevyhnutnosťou. Vetranie oknom je totiž nedostatočné. A ešte vám dáme dobrú radu na záver – počas sprchovania nenechávajte otvorené dvere do kúpeľne. Vlhkosť sa totiž dostáva do celého bytu.

V kuchyni je digestor nevyhnutnosťou

Účelom digestora alebo odsávača pár je minimalizovať zápach z varenia, ktorý pri príprave jedál vzniká. A to buď odvetraním pár von z domu, či prefiltrovaním cez uhlíkové filtre odsávača pár. Ďalšou funkciou digestoru je odvod vlhkosti, ktorá vzniká pri varení pokrmov (vodnej pary). Nepoužívanie digestoru zapríčiňuje vlhkosť v interiéri.

Z vlhkosti vznikajúcej pri varení, ktorej sa nezbavíme odvetraním, môžu vznikať plesne. A to môže mať negatívny dopad nielen na zdravie, ale aj na potraviny v kuchyni. Vlhkosť môže tiež narušiť nábytok, z ktorého je vyrobená kuchynská linka. Týka sa to najmä horných skriniek v kuchyni.

Moderným riešením sú ventilačné jednotky s rekuperáciou tepla

Štandardné vetranie oknami v rodinných domoch znamená relatívne vysoké straty draho vyrobenej tepelnej energie. Aj vzhľadom na uvedené fakty vznikli systémy riadeného vetrania, ktoré optimalizujú potrebu výmeny vzduchu v obytných priestoroch. Riadené vetranie je možné doplniť o jednotku (tzv. rekuperátor), ktorá umožňuje spätne získať teplo, a tým znížiť stratu tepelnej energie a šetriť náklady na bývanie.

Otvorom vo fasáde sa cez nasávaciu mriežku do objektu privádza čerstvý vzduch. Pomocou filtrov sa zbaví prachu, peľu a mikroorganizmov a privedie sa do rekuperátora. Rovnako sa odvádza veľký objem vzduchu z kuchyne, kúpeľne a WC, ktorý smeruje do rekuperátora. Tu sa z neho odčerpá teplo a takýto vydýchaný, páchnuci vzduch olúpený o tepelnú energiu, môžeme vrátiť do prírody.

Čerstvý vzduch si v rekuperátore prevezme od toho znečisteného prevažnú časť tepelnej energie a pomocou rozvodov v podlahách či pod stropom sa privádza do obývačiek a spální. Pritom ale nedochádza k žiadnemu premiešaniu privádzaného a odvádzaného vzduchu, ani k preneseniu pachov.

V prípade, že máte ďalšie otázky ohľadom boja s vlhkým vzduchom v domácnosti, neváhajte sa na nás obrátiť. S výberom vám radi poradíme.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov