ČAKAJTE PROSÍM...

Zvýšte si komfort v užívaní teplej vody s cirkulačným čerpadlom

Určite poznáte situáciu, keď musíte pred sprchovaním alebo umývaním čakať, kým vám dotečie teplá voda. Je to spôsobené tým, že umývadlo alebo sprcha môže byť ďaleko od zdroja teplej vody. Voda v rúrach časom vychladne a musíte počkať, kým k vám dorazí nová zohriata. Chystáte sa na rekonštruckiu alebo staváte nový dom a chcete tomu predísť? Poradíme vám v dnešnom článku.
cirkulacne_cerpadla

Vďaka cirkulačnému čerpadlu máte teplú vodu stále k dispozícii

Toto čerpadlo je určené primárne na cirkuláciu teplej úžitkovej vody, aby bola k dispozícii k okamžitému odberu. Pre jeho správne fungovanie potrebujete spraviť cirkulačný rozvod vody. Teda tretiu rúru, ktorá vedie popri rúre s teplou vodou a je na ňu napojená.

Takto je zabezpečené, že voda v potrubí je stále teplá a nemusíte čakať, kým dotečie od zdroja. Cirkulačné čerpadlá nájdete u nás, v e-shope, od 71,60 € s DPH.
cirkulačné_čerpadlo

Má to nevýhodu v tom, že v rúrach sú väčšie tepelné straty spôsobené neustálym dohrievaním vody. Tie sa dajú tiež obmedziť efektívnym nastavením cirkulačného čerpadla. Dôležité je mať rúry poriadne izolované.

Riaďte sa termostatom

Prevádzka čerpadla sa dá riadiť termostatom. Vedia to napríklad viaceré termostaty od výrobcov kotlov. Ak teda zohrievate vodu kotlom v externom zásobníku, v programe termostatu si môžete nastaviť požadovanú teplotu úžitkovej vody a časové úseky na celý týždeň, kedy má ohrev a cirkulácia teplej vody prebiehať. Môžete tak prevádzku jednoducho prispôsobiť tomu, v akých časoch bývate alebo nebývate doma.

Takisto existujú aj špeciálne termostaty určené na ovládanie čerpadiel.

Časový spínač vám pomôže vyťažiť viac

Cirkulačné čerpadlo sa dá napojiť aj cez jednoduchý časový spínač, ktorý ho bude zapínať v požadovaných časoch. Dôležité je, aby mal týždenný program pre čo najefektívnejšie nastavenie.

Inteligentné čerpadlá sa rýchlo učia

Na trhu sú čerpadlá, ktoré sú schopné zapamätať si, v akých časoch teplú vodu používate. Na základe toho určia program prevádzky cirkulácie.Takto pracuje napríklad čerpadlo Grundfos UP 15-14 BA PM Autoadapt.
autoadapt grundfos

Samoregulačný kábel ako alternatíva

Alternatívou k cirkulačnému čerpadlu je samoregulačný kábel, ktorý sa pripevňuje na vonkajšiu stenu rúry pod izoláciu. Samoregulačný znamená, že je sám o sebe schopný udržovať teplotu vody v potrubí bez prídavného ovládania.

Pre efektívnejšiu činnosť a ušetrenie energie na prevádzke je ale takisto možné zapojiť ho cez termostat s časovým nastavením. Výhodou oproti cirkulačnému čerpadlu je, že nie je potrebná tretia rúra, spomínaná vyššie.
samoregulačný kábel

Možností je teda viacero. Pre každého môže byť vhodné niečo iné na základe technickej pripravenosti a režimu, kedy je potrebné mať teplú vodu okamžite k dispozícii. Ak potrebujete poradiť, neváhajte nás kontaktovať.
kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov