ČAKAJTE PROSÍM...

Zvažujete kúpu termostatickej batérie? Na toto si dajte pozor

Termostatická batéria patrí v súčasnosti medzi najčastejšie voľby pri zariaďovaní kúpeľní. A niet sa čomu čudovať, takmer okamžité nastavenie požadovanej teploty vody ušetrí nielen kopec nervov, ale aj peňazí. Keďže samotná investícia do tohto typu batérie nie je zanedbateľnou položkou, pred jej nákupom by ste mali zvážiť všetky výhody aj nevýhody.

termostatické batérie
Termostatické batérie sú obľúbeným riešením pri voľbe batérie do sprchy, vane, kuchynského drezu a bidetu. . Fungujú na princípe termostatického ventilu. Ten mieša teplú a studenú vodu na teplotu, ktorú si vyberiete.

Obmedzuje tiež čakanie na odtečenie studenej alebo príliš horúcej vody. Želanú vodu dosiahnete oveľa skôr ako pri pracnom nastavovaní pákovej batérie. Toto riešenie si nevedia vynachváliť najmä rodiny s menšími deťmi, ktorým odpadá riziko popálenia či tepelného šoku pri neobratnom manipulovaní s klasickým typom batérie. Teplotu vody totiž regulujete rukoväťou s detskou poistkou, ktorá je pre deti náročná pre svoju manipuláciu.

Šetríte planétu i peňaženku

Úspora vody, ktorú by ste bežne nechávali odtiecť, nie je malá, čo poteší všetkých ekonomicky a ekologicky zmýšľajúcich. Vďaka výmene starých typov batérie za termostatické, môžete v domácnosti ušetriť až 20 až 50 percent vody, čo vám počiatočnú vyššiu investíciu v dlhodobom horizonte vynahradí.

Pozor na ohrev vody a tlak

Napriek nesporným výhodám, ktoré výber termostatických batérií ponúka, treba pri ich kúpe vziať do úvahy aj možné nevýhody. Pozor by ste si mali dať najmä vtedy, ak ste majiteľom závesného kotla s prietokovým ohrevom vody.
termostatická batéria
Niektoré prietokové ohrievače potrebujú dostatočný prietok na odbernom mieste, aby vedeli dodať dostatok teplej vody. V takom prípade vám ani termostatická batéria neposkytne požadovanú teplotu vody – jej ventil ju totiž nemá z čoho namiešať. Ďalší prípad je, keď máte v domácnosti veľkú spotrebu vody na viacerých miestach súčasne. Vtedy ohrievač nemusí byť schopný dodať dostatok teplej vody na všetky odberné miesta.

Problémom tiež môže byť kolísanie tlaku, čo zažívajú najmä ľudia s vlastnou studňou. Pri väčšej spotrebe vody tlak v čerpadle stúpa a klesá, čo môže mať vplyv na správny výkon, funkčnosť a životnosť batérie.

Dôležitý je správny servis a údržba

Keď už hovoríme o funkčnosti batérií, treba spomenúť aj vyššie náklady na ich prípadné opravy, ale aj samotnú inštaláciu. Hľadanie správneho inštalatéra, ktorý dokáže daný typ zapojiť, resp. opraviť je v mnohých prípadoch nekonečné. Týka sa to najmä menších miest a obcí.

Zabúdať netreba ani na cenu, ktorá bude v mnohých prípadoch prevyšovať cenu opravy klasickej batérie. Pri kúpe a inštalácii termostatickej batérie, treba myslieť aj na prívod teplej vody. Okrem toho, že sa vždy musí nachádzať vľavo, musí byť zabezpečená aj dostatočná čistota potrubia , inak sa opäť prípadným problémom nevyhnete.

Náš tip

Pokiaľ ste však o kúpe termostatickej batérie naozaj presvedčení, každý zo spomenutých problémov má svoje riešenie. O kolísajúci tlak sa postarajú regulátory tlaku vody. Kvalitné filtre sú tiež rozumnou investíciou. Zaručia totiž čistotu vody, ktorú oceníte nielen pri termostatických batériách.


AKCIA

Kód: 100000535

124,73 €
Zľava   15 %
146,74 €
  ks
AKCIA

Kód: 600005375

139,50 €
Zľava   19 %
172,20 €
  ks
AKCIA

Kód: 100000534

124,73 €
Zľava   15 %
146,74 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov