ČAKAJTE PROSÍM...

Zavlažovanie skleníka: Prečo sa oplatí staviť na automatické systémy?

Nechce sa vám každý deň ručne zalievať skleník? Chcete ušetriť čas a pritom zvoliť ten najefektívnejší systém? Preferujete automatické riešenia? Máme pre vás tipy, ako na to.

Nevynecháme zoznam vecí, ktoré budete pri realizácii potrebovať. Zvoliť môžete napríklad kvapkovú závlahu, vodnú paru, prípadne ich kombináciu.

automatické zavlažovanie skleníka

Manuálne zavlažovače

Pokiaľ na to máte čas, trpezlivosť a nelení sa vám, pri klasickom manuálnom zavlažovaní skleníka sú vám k dispozícii nasledovní pomocníci:

  • otočné,
  • kyvné,
  • ručné zavlažovače

K nim nájdete na trhu rôzne hadice či tvarovky, napríklad:

  • hadicové spojky,
  • rýchlospojky,
  • rozdeľovače,
  • stopventily.

Pomocou tohto príslušenstva si viete zostaviť závlahu podľa vlastných preferencií a potrieb.


Automatické riadené zavlažovače – ako fungujú?

Hoci najčastejšie využitie majú v prípade okrasného trávnika, nič nepokazíte ani takýmto zavlažovaním do skleníka. Ide o účelný, presný a úsporný mechanizmus, ktorý je šetrný k rastlinám.

Existujú rôzne inteligentné systémy, ktoré sa postarajú o zavlažovanie.

Napríklad cez počítač (naprogramovanie podľa špecifických podmienok zavlažovanej plochy) – priamo umiestnený na vodovodnom kohútiku, resp. pomocou riadiacej jednotky. Automatické zavlažovanie skleníka môžete regulovať prostredníctvom mechanických alebo elektronických časovačov.

Doplnené môžu byť o dažďový senzor alebo snímač vlhkosti pôdy (ideálne, ak sa dosiahne hodnota 60 – 70 %).

Tieto zariadenia optimalizujú dodávku vody podľa skutočných potrieb. Množstvo závlahy sa dá nastaviť na ľubovoľný čas niekoľkokrát denne. A najväčší benefit?

Správne nainštalovaný automatický závlahový systém vám ušetrí čas i vodu a počiatočné náklady na jeho zriadenie sa vám vrátia veľmi skoro.


Kvapková závlaha – keď je menej viac

Pri kvapkovej závlahe sa voda sa dostáva do pôdy výtokom alebo kvapkaním. Tento spôsob závlahy je založený na dávkovaní menšieho množstva vody v dlhšom časovom horizonte prostredníctvom kvapkovej hadice alebo kvapkacích hlavíc.

Vďaka tomuto postupu patrí medzi najefektívnejšie riešenia. 

Odporúča sa najmä na zavlažovanie skleníka a rastlín v kvetináčoch či na balkóne. Pre čo najlepší efekt si môžete pomôcť rôznymi kvapkacími a rozprašovacími tryskami, hadicami, spojkami a špeciálnymi sadami.


Vodná para – ochladí vzduch a odplaší hmyz

Alebo inak tiež vodná (rozprašovacia) hmla. Šetrne pokropí vegetáciu v záhrade či skleníku a dokáže znížiť teplotu okolia až o 10 – 12 °C. Tiež odstraňuje škodliviny zo vzduchu a odrádza lietajúci hmyz.

Pre okamžité ochladenie stačí systém pripojiť k záhradnej hadici alebo vodovodnému kohútiku.


Kombinácia – rozdeľte si zavlažovanie podľa potrieb na viaceré plochy

Jednotlivé vetvy zavlažovacieho systému je možné zapojiť aj v kombinácii. Čiže súčasne riadiť zavlažovanie trávnika, zeleninovej záhrady, kvetináčov, pričom môžete zvoliť rôznu intenzitu.

Niekde nastaviť kvapkovú závlahu, inde len vodnú paru.

Toto dosiahnete pomocou rozdeľovača vody. Prietok vody automaticky otvorí výstupy, jeden po druhom, v závislosti na naprogramovaní zavlažovacieho počítača. Dá sa pružne prispôsobiť podmienkam vo vašej záhrade.

Nepotrebné výstupy vody sa deaktivujú pomocou páčky.


Prečo je automatická závlaha lepšia pre váš skleník i záhradu?

Najmä v lete, keď je voda nad zlato, oceníte jej ekonomickosť. Ďalej vám ušetrí čas a potom sú tu tie najdôležitejšie faktory, ktoré hovoria v jej prospech - dokáže dodržať tú správnu závlahovú dávku, aplikáciu a zabezpečí pravidelnosť.

Rastliny vám nebudú vädnúť, ale ani, naopak, trpieť na choroby z prílišnej vlhkosti (rôzne plesne a baktérie).

Zišlo by sa vám príslušenstvo nielen na zavlažovanie skleníka? V ponuke PVM Systém nájdete všetko, čo potrebujete. Nech je vaša záhrada plná zelene, prekvitajúcich rastlín a úrody, z ktorej budete mať radosť.


Najobľúbenejšie prvky závlahových systémov


AKCIA

Kód: 98125

13,76 €
Zľava   10 %
15,29 €
  ks
AKCIA

Kód: 981263

10,97 €
Zľava   10 %
12,19 €
  ks
AKCIA

Kód: 980692

9,54 €
Zľava   10 %
10,60 €
  ks

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov